WooCommerce - WooCommerce Payments - en to fr translation catalogue (2264 entries)

en:  (%d day left to respond) |  (%d days left to respond)
fr[0]: (%d jour restant pour répondre)
fr[1]: (%d jours restants pour répondre)

en:  (Last day today)
fr: (Dernier jour aujourd’hui)

en:  (Past due)
fr: (Échu)

en:  <a>View details</a>
fr:  <a>Voir les détails</a>

en:  The setting is not applied to {{a}}In-Person Payments{{/a}} (please note that In-Person Payments should be captured within 2 days of authorization).
fr:  Ce réglage ne s’applique pas aux {{a}}paiements en personne{{/a}} (veuillez noter que ces derniers doivent être saisis dans les deux jours suivant leur autorisation).

en: "No" icon
fr: Icône « Non »

en: "Yes" icon
fr: Icône « Oui »

en: $1M - $20M
fr: 1 à 20 millions de dollars

en: $20M - $100M
fr: 20 à 100 millions de dollars

en: $250k - $1M
fr: 250 000 à 1 million de dollars

en: %1$f%% + %2$s per transaction
fr: %1$f%% + %2$s par transaction

en: %1$s %2$s card
fr: Carte %1$s %2$s

en: %1$s %2$s requires <strong>%3$s %4$s</strong> or greater to be installed (you are using %5$s).
fr: %1$s %2$s requiert l’installation de <strong>%3$s %4$s</strong> ou supérieur (vous utilisez %5$s).

en: %1$s ending in %2$s
fr: %1$s se terminant par %2$s

en: %1$s gives your store flexibility to accept credit cards, debit cards, and Apple Pay. Enable popular local payment methods and other digital wallets like Google Pay to give customers even more choice.
fr: Avec %1$s, votre boutique a la flexibilité nécessaire pour accepter les cartes de crédit, les cartes de débit et les paiements via Apple Pay. Activez les moyens de paiement populaires dans votre région ainsi que d’autres méthodes de paiement numériques telles que Google Pay afin d’offrir davantage de choix aux clients.

en: %1$s is not a valid date for format %2$s.
fr: %1$s n’est pas une date valide au format %2$s.

en: %1$s is not a valid redirect URL. Use a URL in the allowed_redirect_hosts filter.
fr: %1$s n’est pas une URL de redirection valide. Utilisez une URL dans le filtre allowed_redirect_hosts.

en: %1$s not found in array
fr: %1$s introuvable dans le tableau

en: %1$s requires %2$s to be enabled. Please remove the <code>woocommerce_admin_disabled</code> filter to use %1$s.
fr: %1$s requiert l’activation de %2$s. Veuillez supprimer le filtre <code>woocommerce_admin_disabled</code> pour utiliser %1$s.

en: %1$s requires <a>%2$s</a> to be installed and active.
fr: %1$s requiert l’installation et l’activation de <a>%2$s</a>.

en: %1$s requires <strong>%2$s %3$s</strong> or greater to be installed (you are using %4$s).
fr: %1$s requiert l’installation de <strong>%2$s %3$s</strong> ou supérieur (vous utilisez %4$s).

en: %1$s requires <strong>WordPress %2$s</strong> or greater (you are using %3$s).
fr: %1$s nécessite <strong>WordPress %2$s</strong> ou supérieur (vous utilisez %3$s).

en: %1$s requires the %2$s currency. In order to enable the payment method, you must add this currency to your store. | %1$s requires the %2$s currencies. In order to enable the payment method, you must add these currencies to your store.
fr[0]: %1$s nécessite la devise %2$s. Pour activer ce moyen de paiement, vous devez ajouter cette devise à votre boutique.
fr[1]: %1$s nécessite les devises %2$s. Pour activer ce moyen de paiement, vous devez ajouter ces devises à votre boutique.

en: %1$s was added to your <a>%2$s payout</a>.
fr: Un montant de %1$s a été ajouté à votre <a>paiement du %2$s</a>.

en: %1$s was deducted from your <a>%2$s payout</a>.
fr: Un montant de %1$s a été déduit de votre <a>paiement du %2$s</a>.

en: %1$s was in test mode when this %2$s was %3$s. To view live %2$ss, disable test mode in {{settingsLink}}%1$s settings{{/settingsLink}}. | %1$s was in test mode when these %2$ss were %3$s. To view live %2$ss, disable test mode in {{settingsLink}}%1$s settings{{/settingsLink}}.
fr[0]: %1$s était en mode de simulation lorsque cette %2$s a été %3$s. Pour voir %2$ss en direct, désactivez le mode de simulation dans les {{settingsLink}}réglages de %1$s{{/settingsLink}}.
fr[1]: %1$s était en mode de simulation lorsque ces %2$ss ont été %3$s. Pour voir %2$ss en direct, désactivez le mode de simulation dans les {{settingsLink}}réglages de %1$s{{/settingsLink}}.

en: %1$s was subtracted from your <a>%2$s payout</a>.
fr: Un montant de %1$s a été soustrait de votre <a>paiement du %2$s</a>.

en: %1$s. See <a href="%2$s">dispute overview</a> for more details.
fr: %1$s. Consultez la <a href="%2$s">présentation du litige</a> pour plus de détails.

en: %1$sThere was an issue saving your product!%2$s A subscription product's billing period cannot be longer than one year. We have updated this product to renew every %3$s.
fr: %1$sUne erreur s’est produite lors de l’enregistrement de votre produit.%2$s La période de facturation d’un produit d’abonnement est limitée à un an. Nous avons mis à jour ce produit pour un renouvellement chaque %3$s.

en: %1$sThere was an issue saving your variations!%2$s A subscription product's billing period cannot be longer than one year. We have updated one or more of this product's variations to renew every %3$s.
fr: %1$sUne erreur s’est produite lors de l’enregistrement de vos variantes.%2$s La période de facturation d’un produit d’abonnement est limitée à un an. Nous avons mis à jour au moins une des variantes de ce produit pour un renouvellement chaque %3$s.

en: %d customer subscription is being migrated from Stripe off-site billing to billing powered by %s and %s. | %d customer subscriptions are being migrated from Stripe off-site billing to billing powered by %s and %s.
fr[0]: La migration de la facturation hors site Stripe de %d abonnement client est en cours vers la facturation via %s et %s.
fr[1]: La migration de la facturation hors site Stripe de %d abonnements clients est en cours vers la facturation via %s et %s.

en: %d customer subscription was successfully migrated from Stripe off-site billing to on-site billing powered by %s and %s. | %d customer subscriptions were successfully migrated from Stripe off-site billing to on-site billing powered by %s and %s.
fr[0]: %d abonnement client a bien été migré de la facturation hors site Stripe vers la facturation sur site via %s et %s.
fr[1]: %d abonnements clients ont bien été migrés de la facturation hors site Stripe vers la facturation sur site via %s et %s.

en: %d day | %d days
fr[0]: %d jour
fr[1]: %d jours

en: %d days
fr: %d jours

en: %d hours
fr: %d heures

en: %d seconds
fr: %d secondes

en: %d test order has been permanently deleted. | %d test orders have been permanently deleted.
fr[0]: %d commande de test a été définitivement supprimée.
fr[1]: %d commandes de test ont été définitivement supprimées.

en: %s Multi-Currency feature flag setting.
fr: Réglage relatif à l’étiquette de fonctionnalité Multi-Currency pour les paiements %s.

en: %s Safe Mode
fr: %s Mode sans échec

en: %s Subscription ID
fr: ID d’abonnement %s

en: %s Subscriptions feature flag setting.
fr: Réglage relatif à l’étiquette de fonctionnalité Subscriptions de %s.

en: %s and %s
fr: %s et %s

en: %s bank account descriptor to be displayed in customers' bank accounts.
fr: Descripteur de compte bancaire %s à afficher dans les comptes bancaires des clients.

en: %s connection successfully transferred
fr: Connexion %s correctement transférée

en: %s currency added | %s currencies added
fr[0]: %s devise ajoutée
fr[1]: %s devises ajoutées

en: %s day left | %s days left
fr[0]: %s jour restant
fr[1]: %s jours restants

en: %s has been removed from your cart because it can no longer be purchased. Please contact us if you need assistance.
fr: %s a été retiré de votre panier car il ne peut plus être acheté. Veuillez nous contacter si vous avez besoin d’aide.

en: %s is currently powering multiple popular payment methods on your store. Without it, they will no longer be available to your customers, which may influence sales.
fr: %s propulse actuellement plusieurs moyens de paiement populaires sur votre boutique. Sans ce service, ils ne seront plus disponibles pour vos clients, ce qui peut influencer les ventes.

en: %s is in test mode — all transactions are simulated!
fr: %s est en mode de test : toutes les transactions sont simulées !

en: %s is missing a connected WordPress.com account. Some functionality will be limited without a connected account.
fr: Il manque à %s un compte WordPress.com connecté. Certaines fonctionnalités seront limitées sans compte connecté.

en: %s is not a supported currency for payments.
fr: %s ne fait pas partie des devises prises en charge pour les paiements.

en: %s is not a valid Stripe identifier
fr: %s n’est pas un identifiant Stripe valide.

en: %s is not a valid username.
fr: %s n’est pas un identifiant valide.

en: %s is not available to your customers when the "manual capture" setting is enabled.
fr: Le moyen de paiement %s n’est pas disponible pour vos clients lorsque le paramètre « capture manuelle » est activé.

en: %s not found in array
fr: %s introuvable dans le tableau

en: %s refund was attempted but failed due to %s
fr: %s Le remboursement a été tenté mais a échoué pour les raisons suivantes : %s

en: %s requires your store to be live and fully functional before it can be reviewed for use with their service. This approval process usually takes 2-3 days.
fr: %s requiert la mise en ligne et le bon fonctionnement de votre boutique avant l’examen de cette dernière en vue de l’utilisation de son service. Ce processus d’approbation prend généralement 2 à 3 jours.

en: %s service fee
fr: Frais de service de %s

en: %s service fee:
fr: Frais de service de %s :

en: %s test mode setting.
fr: Réglage du mode test de %s.

en: %s transactions
fr: %s transactions

en: %s will be added to a future payout.
fr: Un montant de %s sera ajouté à un futur paiement.

en: %s will be deducted from a future payout.
fr: Un montant de %s sera déduit d’un futur paiement.

en: %s will be subtracted from a future payout.
fr: Un montant de %s sera soustrait d’un paiement futur.

en: %s won't be visible to your customers until you provide the required information. Follow the instructions sent by our partner Stripe to %s.
fr: %s ne sera pas visible pour vos clients tant que vous n’aurez pas fourni les informations requises. Suivez les instructions envoyées par notre partenaire Stripe à %s.

en: %s won't be visible to your customers until you provide the required information. Follow the instructions sent by our partner Stripe to your email.
fr: %s ne sera pas visible pour vos clients tant que vous n’aurez pas fourni les informations requises. Suivez les instructions envoyées par notre partenaire Stripe à votre adresse e-mail.

en: %s, and %s
fr: %s et %s

en: %s: Terms of Service
fr: %s : Conditions d’utilisation

en: &#x1F6AB; A payment of %1$s was <strong>blocked</strong> by one or more risk filters.<br><br><a>View more details</a>.
fr: &#x1F6AB; Un paiement de %1$s a été <strong>bloqué</strong> par un ou plusieurs filtres de risque.<br><br><a>Voir plus de détails</a>.

en: &#x26D4; A payment of %1$s was <strong>held for review</strong> by one or more risk filters.<br><br><a>View more details</a>.
fr: ⛔ Un paiement de %1$s a été <strong>conservé pour examen</strong> par un ou plusieurs filtres de risque.<br><br><a>Voir plus de détails</a>.

en: (%f%% discount)
fr: (remise de %f%%)

en: (%s day left) | (%s days left)
fr[0]: (%s jour restant)
fr[1]: (%s jours restants)

en: (+1 0000000000 can be used for test accounts)
fr:  (+1 0000000000 peut être utilisé pour les comptes de test)

en: (Last day today)
fr: (Dernier jour aujourd’hui)

en: *See <a>Terms and Conditions</a> for details.
fr: *Consultez les <a>conditions d’utilisation</a> pour en savoir plus.

en: 1 – 3 months
fr: 1 à 3 mois

en: 1-click checkout button border radius.
fr: Rayon de la bordure du bouton de validation de la commande en 1 clic.

en: 1-click checkout button sizes.
fr: Tailles de boutons de paiement en 1 clic.

en: 1-click checkout button themes.
fr: Thèmes de boutons de paiement en 1 clic.

en: 1-click checkout button types.
fr: Types de boutons de paiement en 1 clic.

en: 10 minutes
fr: 10 minutes

en: 11-digit number, for example 12 345 678 901.
fr: Numéro composé de 11 chiffres, par exemple 12 345 678 901.

en: 13-digit number, for example 1234567890123.
fr: Numéro composé de 13 chiffres, par exemple : 1234567890123.

en: 3 – 6 months
fr: 3 à 6 mois

en: 6+ months
fr: 6 mois et plus

en: 8 to 12 digits with your country code prefix, for example DE 123456789.
fr: 8 à 12 chiffres avec préfixe pays, par ex. DE 123456789.

en: 8-digit or 9-digit number, for example 99-999-999 or 999-999-999.
fr: Numéro composé de 8 ou 9 chiffres, par exemple : 99-999-999 ou 999-999-999.

en: <Bank Name>
fr: <Nom de la banque>

en: <Business Phone Number>
fr: <Numéro de téléphone de l’entreprise>

en: <Case Number>
fr: <Numéro de dossier>

en: <Customer Name>
fr: <Nom du client>

en: <Delivery/Service Date>
fr: <Date de livraison/prestation>

en: <Order Date>
fr: <Date de commande>

en: <Product>
fr: <Produit>

en: <Transaction Date>
fr: <Date de la transaction>

en: <Transaction ID>
fr: <ID de transaction>

en: <a1>Update %1$s</a1> <strong>(recommended)</strong> or manually re-install <a2>a previous version</a2> of %2$s.
fr: <a1>Mettez à jour %1$s</a1> <strong>(recommandé)</strong> ou réinstallez manuellement <a2>une version précédente</a2> de %2$s.

en: <a>Learn more</a>.
fr: <a>En savoir +</a>.

en: <b>%1$s is not currently available in your location</b>. To be eligible for %1$s, your business address must be in one of the following <a>supported countries</a>.
fr: <b>%1$s n’est pas disponible actuellement dans votre pays</b>. Pour être éligible à %1$s, votre adresse commerciale doit être située dans l’un des <a>pays pris en charge</a> suivants.

en: <big>%s</big> of %s
fr: <big>%s</big> sur %s

en: <big>%s</big> of %s minimum
fr: <big>%s</big> sur %s minimum

en: <p><strong>Recommended for</strong></p><list><item>development sites</item><item>sites that need access to all %3$s features</item></list><p><strong>Please note</strong> that creating a fresh connection for <hostname>%1$s</hostname> would require restoring the connection on <hostname>%2$s</hostname> if that site is cloned back to production. <safeModeLink>Learn more</safeModeLink>.</p>
fr: <p><strong>Recommandé pour les</strong></p><list><item>sites de développement</item><item>sites qui requièrent l’accès à toutes les fonctionnalités de %3$s</item></list><p><strong>Veuillez noter</strong> que la création d’une nouvelle connexion pour <hostname>%1$s</hostname> nécessitera le rétablissement de la connexion sur <hostname>%2$s</hostname> si ce site est cloné en production. <safeModeLink>Lire la suite</safeModeLink>.</p>

en: <p><strong>Recommended for</strong></p><list><item>short-lived test sites</item><item>sites that will be cloned back to production after testing</item></list><p><strong>Please note</strong> that staying in Safe Mode will cause issues for some %s features such as dispute and refund updates, payment confirmations for local payment methods. <safeModeLink>Learn more</safeModeLink>.</p>
fr: <p><strong>Recommandé pour les</strong></p><list><item>sites de test éphémères</item><item>sites qui seront clonés en production après le test</item></list><p><strong>Veuillez noter</strong> que rester en mode sans échec peut causer des problèmes à certaines fonctionnalités de %s telles que les mises à jour des litiges et des remboursements ou les confirmations de paiement pour les moyens de paiement locaux. <safeModeLink>Lire la suite</safeModeLink>.</p>

en: <span>Your site is in Safe Mode because <hostname>%1$s</hostname> appears to be a staging or development copy of <hostname>%2$s</hostname>.</span> Two sites that are telling WooPayments they’re the same site. <safeModeLink>Learn more about Safe Mode issues</safeModeLink>.
fr: <span>Votre site est en mode sans échec car <hostname>%1$s</hostname> semble être une copie en préproduction ou en développement de <hostname>%2$s</hostname>.</span> Ces 2 sites indiquent à WooPayments qu’il s’agit d’un seul et même site. <safeModeLink>En savoir plus sur les problèmes liés au mode sans échec.</safeModeLink>

en: <strong class="red">Note:</strong> This option deletes all test mode orders placed via %s. Orders placed via other gateways will not be affected. Use with caution, as this action cannot be undone.
fr: <strong class="red">Remarque :</strong> cette option supprime toutes les commandes de mode test passées via %s. Les commandes passées via d’autres passerelles ne seront pas affectées. À utiliser avec prudence, car cette action est irréversible.

en: <strong>%1$s</strong> If you believe this is incorrect, you have until <strong>%2$s to challenge the dispute with your customer's bank, %3$s.</strong> If you accept the dispute, you will forfeit the funds and pay the dispute fee.
fr: <strong>%1$s</strong> Si vous jugez cette décision incorrecte, vous avez jusqu’au <strong>%2$s pour contester le litige avec la banque de votre client, %3$s.</strong> Si vous acceptez le litige, vous perdrez les fonds et paierez les frais de litige.

en: <strong>%1$s</strong> If you believe this is incorrect, you have until <strong>%2$s to challenge the dispute with your customer's bank.</strong> If you accept the dispute, you will forfeit the funds and pay the dispute fee.
fr: <strong>%1$s</strong> Si vous jugez cette décision incorrecte, vous avez jusqu’au <strong>%2$s pour contester le litige avec la banque de votre client.</strong> Si vous acceptez le litige, vous perdrez les fonds et paierez les frais de litige.

en: <strong>%1$s</strong> If you believe this is incorrect, you have until <strong>%2$s to submit evidence to your customer's bank, %3$s.</strong> Alternatively, you can issue a refund.
fr: <strong>%1$s</strong> Si vous jugez cette décision incorrecte, vous avez jusqu’au <strong>%2$s pour envoyer des preuves à la banque de votre client, %3$s.</strong> Sinon, vous pouvez effectuer un remboursement.

en: <strong>%1$s</strong> If you believe this is incorrect, you have until <strong>%2$s to submit evidence to your customer's bank.</strong> Alternatively, you can issue a refund.
fr: <strong>%1$s</strong> Si vous jugez cette décision incorrecte, vous avez jusqu’au <strong>%2$s pour envoyer des preuves à la banque de votre client.</strong> Sinon, vous pouvez effectuer un remboursement.

en: <strong>Dispute lost.</strong> Your customer's bank reviewed the evidence and decided in the customer's favor.
fr: <strong>Litige perdu.</strong> La banque de votre client a examiné les preuves et a rendu une décision en sa faveur.

en: <strong>Dispute lost.</strong> Your customer's bank, <strong>%s</strong>, reviewed the evidence and decided in the customer's favor.
fr: <strong>Litige perdu.</strong> La banque de votre client, <strong>%s</strong>, a examiné les preuves et a rendu une décision en sa faveur.

en: <strong>Fee details:</strong>
fr: <strong>Détail des frais :</strong>

en: <strong>Good news — you've won this dispute! The customer's bank reached this decision on %1$s.</strong> Your account has been credited with the disputed amount and fee. <a>Learn more about preventing disputes.</a>
fr: <strong>Bonne nouvelle : vous avez gagné ce litige ! La banque du client a pris cette décision le %1$s.</strong> Le montant et les frais contestés ont été crédités sur votre compte. <a>En savoir plus sur la prévention des litiges.</a>

en: <strong>Good news — you've won this dispute! The customer's bank, %1$s, reached this decision on %2$s.</strong> Your account has been credited with the disputed amount and fee. <a>Learn more about preventing disputes.</a>
fr: <strong>Bonne nouvelle : vous avez gagné ce litige ! La banque du client, %1$s, a pris cette décision le %2$s.</strong> Le montant et les frais contestés ont été crédités sur votre compte. <a>En savoir plus sur la prévention des litiges.</a>

en: <strong>Important:</strong> From version 9.7 of WooPayments (scheduled for 23 July, 2025), you'll <strong>no longer be able to offer new product subscriptions</strong>. To avoid disruption, please install <a target="_blank" href="%1$s">WooCommerce Subscriptions</a>.
fr: <strong>Important :</strong> à partir de la version 9.7 de WooPayments (programmée pour le 23 juillet 2025), vous <strong>ne pourrez plus proposer de nouveaux abonnements de produits</strong>. Pour éviter toute interruption, veuillez installer <a target="_blank" href="%1$s">WooCommerce Subscriptions</a>.

en: <strong>Notice:</strong> It appears that your 'wp-config.php' file might be using dynamic site URL values. Dynamic site URLs could cause %s to enter Safe Mode. <dynamicSiteUrlSupportLink>Learn how to set a static site URL.</dynamicSiteUrlSupportLink>
fr: <strong>Remarque :</strong> votre fichier « wp-config.php » semble utiliser des valeurs d’URL dynamiques. Les URL de sites dynamiques peuvent entraîner le lancement du mode sans échec de %s. <dynamicSiteUrlSupportLink>Découvrir comment définir l’URL d’un site statique.</dynamicSiteUrlSupportLink>

en: <strong>Test mode:</strong> use the test account number <number>000123456</number>. Other payment methods may redirect to a Stripe test page to authorize payment. More test card numbers are listed <a>here</a>.
fr: <strong>Mode test :</strong> utilisez le compte de test <number>000123456</number>. D’autres moyens de paiement peuvent rediriger vers une page de test Stripe afin d’autoriser le paiement. D’autres numéros de carte de test sont répertoriés <a>ici</a>.

en: <strong>Test mode:</strong> use the test account number <number>AT611904300234573201</number>. Other payment methods may redirect to a Stripe test page to authorize payment. More test card numbers are listed <a>here</a>.
fr: <strong>Mode test :</strong> utilisez le compte de test <number>AT611904300234573201</number>. D’autres moyens de paiement peuvent rediriger vers une page de test Stripe afin d’autoriser le paiement. D’autres numéros de carte de test sont répertoriés <a>ici</a>.

en: <strong>The customer's bank is currently reviewing the evidence you submitted on %1$s.</strong> This process can sometimes take more than 60 days — we'll let you know once a decision has been made. <a>Learn more about the dispute process.</a>
fr: <strong>La banque du client examine actuellement les preuves que vous avez envoyées le %1$s.</strong> Ce processus peut parfois prendre plus de 60 jours. Nous vous préviendrons dès qu’une décision aura été prise. <a>Lire la suite sur la procédure de règlement des litiges.</a>

en: <strong>The customer's bank, %1$s, is currently reviewing the evidence you submitted on %2$s.</strong> This process can sometimes take more than 60 days — we'll let you know once a decision has been made. <a>Learn more about the dispute process.</a>
fr: <strong>La banque du client, %1$s, examine actuellement les preuves que vous avez envoyées le %2$s.</strong> Ce processus peut parfois prendre plus de 60 jours. Nous vous préviendrons dès qu’une décision aura été prise. <a>Lire la suite sur la procédure de règlement des litiges.</a>

en: <strong>The outcome of this dispute will be determined by %1$s.</strong> WooPayments has no influence over the decision and is not liable for any chargebacks.
fr: <strong>L’issue de ce litige sera déterminée par %1$s.</strong> WooPayments n’a aucune influence sur la décision et n’est pas responsable des contestations de paiement.

en: <strong>The outcome of this dispute will be determined by the cardholder's bank.</strong> WooPayments has no influence over the decision and is not liable for any chargebacks.
fr: <strong>L’issue de ce litige sera déterminée par la banque du titulaire de la carte.</strong> WooPayments n’a aucune influence sur la décision et n’est pas responsable des contestations de paiement.

en: <strong>Unfortunately, you've lost this dispute. The customer's bank reached this decision on %1$s.</strong>
fr: <strong>Malheureusement, vous avez perdu ce litige. La banque du client a pris cette décision le %1$s.</strong>

en: <strong>Unfortunately, you've lost this dispute. The customer's bank, %1$s, reached this decision on %2$s.</strong>
fr: <strong>Malheureusement, vous avez perdu ce litige. La banque du client, %1$s, a pris cette décision le %2$s.</strong>

en: <strong>You accepted this dispute on %1$s.</strong>
fr: <strong>Vous avez accepté ce litige le %1$s.</strong>

en: <title>Customer country</title> <rule /> <filter />
fr: <title>Pays du client</title> <rule /> <filter />

en: <title>Customer currency</title> <rule /> <filter />
fr: <title>Devise du client</title> <rule /> <filter />

en: <title>Device type</title> <rule /> <filter />
fr: <title>Type d’appareil</title> <rule /> <filter />

en: <title>Loan</title> <rule /> <filter />
fr: <title>Prêt</title> <rule /> <filter />

en: <title>Payment method</title> <rule /> <filter />
fr: <title>Moyen de paiement</title> <rule /> <filter />

en: <title>Risk Level</title> <rule /> <filter />
fr: <title>Niveau de risque</title> <rule /> <filter />

en: <title>Sales channel</title> <rule /> <filter />
fr: <title>Canal de vente</title> <rule /> <filter />

en: <title>Status</title> <rule /> <filter />
fr: <title>État</title> <rule /> <filter />

en: A %s payment method was not provided
fr: Aucun moyen de paiement %s n’a été fourni

en: A CSS hex color value representing the primary branding color for this account.
fr: Un code CSS hexadécimal représentant la couleur principale de la marque pour ce compte.

en: A CSS hex color value representing the secondary branding color for this account.
fr: Un code CSS hexadécimal représentant la couleur secondaire de la marque pour ce compte.

en: A capture of %1$s <strong>failed</strong> to complete using %2$s (<a>%3$s</a>).
fr: Une capture de %1$s <strong>a échoué</strong> à l’aide de %2$s (<a>%3$s</a>).

en: A copy of the customer's receipt, which can be found in the receipt history for this transaction.
fr: Une copie du reçu du client, que vous trouverez dans l’historique des reçus pour cette transaction.

en: A currency switcher is also available in your widgets.
fr: Un sélecteur de devises est également disponible dans vos widgets.

en: A currency switcher is also available in your widgets. <linkToWidgets>Configure now</linkToWidgets>
fr: Un sélecteur de devises est également disponible dans vos widgets. <linkToWidgets>Configurer maintenant</linkToWidgets>

en: A customer saved payment method was not selected for this order.
fr: Aucun moyen de paiement enregistré par le client n’a été sélectionné pour cette commande.

en: A digital wallet popular with customers from China.
fr: Un portefeuille numérique populaire auprès des clients en Chine.

en: A logo id for the account that will be used in Checkout
fr: Un identifiant de logo pour le compte qui sera utilisé lors de la validation de la commande.

en: A one-click, high-converting, secure checkout built for Woo — themed to your brand.
fr: Une validation de la commande sécurisée en un clic, à fort taux de conversion, conçue pour Woo et à l’image de votre marque.

en: A payment inquiry has been raised for %1$s with reason "%2$s". <a>Response due by %3$s</a>.
fr: Une enquête concernant le paiement %1$s a été demandée pour le motif suivant : « %2$s ». <a>Réponse attendue d’ici le %3$s</a>.

en: A payment of %1$s <strong>failed</strong> to complete because of too many failed transactions. A rate limiter was enabled for the user to prevent more attempts temporarily.
fr: Un paiement de a %1$s <strong>échoué</strong> en raison d’un trop grand nombre d’échecs de transaction. Un limiteur de débit a été activé pour que l’utilisateur empêche temporairement d’autres tentatives.

en: A payment of %1$s <strong>failed</strong> to complete with the following message: <code>%2$s</code>.
fr: Un paiement de %1$s <strong>a échoué</strong> avec le message suivant : <code>%2$s</code>.

en: A payment of %1$s <strong>failed</strong> using %2$s (<a>%3$s</a>).
fr: Un paiement de %1$s <strong>a échoué </strong>à l’aide de %2$s (<a>%3$s</a>).

en: A payment of %1$s <strong>failed</strong>. %2$s
fr: Un paiement de %1$s <strong> a échoué : </strong>. %2$s

en: A payment of %1$s failed: %2$s.
fr: Un paiement de %1$s a échoué : %2$s.

en: A payment of %1$s was <strong>authorized</strong> using %2$s (<a>%3$s</a>).
fr: Un paiement de %1$s a été <strong>autorisé</strong> à l’aide de %2$s (<a>%3$s</a>).

en: A payment of %1$s was <strong>started</strong> using %2$s (<code>%3$s</code>).
fr: Un paiement de %1$s a été <strong>commencé</strong> à l’aide de %2$s (<code>%3$s</code>).

en: A payment of %1$s was <strong>successfully captured</strong> using %2$s (<a>%3$s</a>).
fr: Un paiement de %1$s a été <strong>capturé avec succès</strong> à l’aide de %2$s (<a>%3$s</a>).

en: A payment of %1$s was <strong>successfully charged</strong> using %2$s (<a>%3$s</a>).
fr: Un paiement de %1$s a été <strong>facturé avec succès</strong> à l’aide de %2$s (<a>%3$s</a>).

en: A payment of %s was successfully authorized.
fr: Un paiement de %s a été autorisé avec succès.

en: A payment of %s was successfully charged.
fr: Un paiement de %s a été facturé avec succès.

en: A payment of %s was successfully refunded.
fr: Un paiement de %s a été remboursé avec succès.

en: A payment with ID <code>%1$s</code> was used in an attempt to pay for this order. This payment intent ID does not match any payments for this order, so it was ignored and the order was not updated.
fr: Un paiement avec l’ID <code>%1$s</code> a été utilisé pour tenter de payer cette commande. Cet ID d’intention de paiement ne correspond à aucun paiement pour cette commande. Il a donc été ignoré et la commande n’a pas été mise à jour.

en: A popular digital wallet for cashless payments in Singapore.
fr: Un portefeuille numérique populaire pour les paiements dématérialisés à Singapour.

en: A price range must be set for the "Purchase Price threshold" filter.
fr: Une fourchette de prix doit être définie pour le filtre « Seuil du prix d’achat ».

en: A price range must be set for this filter to take effect.
fr: Une fourchette de prix doit être définie pour que ce filtre prenne effet.

en: A publicly available email address for sending support issues to.
fr: Une adresse e-mail publique pour les problèmes d’assistance.

en: A publicly available mailing address for sending support issues to.
fr: Une adresse postale publique pour les problèmes d’assistance.

en: A publicly available phone number to call with support issues.
fr: Un numéro de téléphone public pour les problèmes d’assistance.

en: A receipt from the shipping carrier or a tracking number, for example.
fr: Un reçu du transporteur ou un numéro de suivi, par exemple.

en: A refund cannot be found for order: %1$s
fr: Aucun remboursement trouvé pour la commande : %1$s

en: A refund has been issued
fr: Un remboursement a été émis

en: A refund of %1$s %4$s using %2$s (<code>%3$s</code>).
fr: Un remboursement de %1$s %4$s avec %2$s (<code>%3$s</code>).

en: A refund of %1$s %5$s using %2$s. Reason: %3$s. (<code>%4$s</code>)
fr: Un remboursement de %1$s %5$s avec %2$s. Motif : %3$s. (<code>%4$s</code>)

en: A refund of %1$s failed to complete: %2$s
fr: Un remboursement de %1$s a échoué : %2$s

en: A refund of %1$s was <strong>%2$s</strong> using %3$s (<code>%4$s</code>)%5$s
fr: Un remboursement de %1$s a <strong>%2$s</strong> via %3$s (<code>%4$s</code>)%5$s

en: A sandbox account gives you access to all %1$s features while checkout transactions are simulated. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}
fr: Un compte « bac à sable » vous donne accès à toutes les fonctionnalités de %1$s tout en simulant des transactions. {{learnMoreLink}}En savoir plus{{/learnMoreLink}}

en: A screenshot of the item condition.
fr: Une capture d’écran de l’état de l’article.

en: A screenshot of your store's refund policy.
fr: Capture d’écran de la politique de remboursement de votre boutique.

en: A screenshot of your store's terms of service.
fr: Capture d’écran des conditions d’utilisation de votre boutique.

en: A terminal payment of %1$s <strong>failed</strong> using %2$s (<a>%3$s</a>)
fr: Un dernier paiement de %1$s <strong>a échoué</strong> via %2$s (<a>%3$s</a>)

en: A test account gives you access to all %1$s features while checkout transactions are simulated. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}
fr: Un compte de test vous donne accès à toutes les fonctionnalités de %1$s tout en simulant des transactions. {{learnMoreLink}}En savoir plus{{/learnMoreLink}}

en: A test data helper was supplied to simulate verification failure. Refer to the documentation for <a>test file tokens</a>.
fr: Un assistant de données de test a été fourni pour simuler l’échec de la vérification. Consultez la documentation pour voir les <a>jetons de fichier de test</a>.

en: A unique identifier for each transaction based on its transaction type.
fr: Identifiant unique pour chaque transaction en fonction de son type.

en: A unique identifier for the deposit.
fr: Identifiant unique du dépôt.

en: A unique source id for each transaction.
fr: ID de la source unique de chaque transaction.

en: A valid shipping address is required for Afterpay payments.
fr: Une adresse de livraison valide est requise pour les paiements Afterpay.

en: A valid signature is missing on the document. Upload a document that includes a valid signature.
fr: Il manque une signature valide sur le document. Chargez un document contenant une signature valide.

en: A voucher based payment method for your customers in Portugal.
fr: Un moyen de paiement basé sur des bons pour vos clients au Portugal.

en: ACH Credit Transfer
fr: Virement ACH

en: ACH Debit
fr: Prélèvement ACH

en: ACSS Debit
fr: Prélèvement ACSS

en: AMOUNT PAID
fr: MONTANT PAYÉ

[ctx: API error message to throw as Exception]
en: Error: %1$s
fr: Erreur : %1$s

en: AT VAT
fr: AT TVA

en: AU GST
fr: AU TPS

en: AVS Mismatch
fr: Incohérence AVS

en: Accept
fr: Accepter

en: Accept dispute
fr: Accepter le litige

en: Accept payments in multiple currencies. Prices are converted based on exchange rates and rounding rules. <a href="%s">Learn more</a>
fr: Acceptez les paiements dans plusieurs devises. Les prix sont convertis en fonction des taux de change et des règles d’arrondi. <a href="%s">En savoir plus</a>

en: Accept payments in multiple currencies. Prices are converted based on exchange rates and rounding rules. <learnMoreLink>Learn more</learnMoreLink>
fr: Acceptez les paiements dans plusieurs devises. Les prix sont convertis en fonction des taux de change et des règles d’arrondi. <learnMoreLink>En savoir plus</learnMoreLink>

en: Accept payments via credit card. Manage transactions within WordPress.
fr: Acceptez les paiements par carte de crédit. Gérez les transactions dans WordPress.

en: Accept payments with Przelewy24 (P24), the most popular payment method in Poland.
fr: Acceptez les paiements avec Przelewy24 (P24), le moyen de paiement le plus populaire en Pologne.

en: Accept secure bank transfers from Austria, Belgium, Germany, Italy, Netherlands, and Spain.
fr: Acceptez des transferts bancaires sécurisés à partir d’Autriche, de Belgique, d’Allemagne, d’Italie, des Pays-Bas et d’Espagne.

en: Accept the dispute?
fr: Accepter le litige ?

en: Accept your payment with EPS — a common payment method in Austria.
fr: Acceptez votre paiement avec EPS : une méthode de paiement courante en Autriche.

en: Accepting the dispute marks it as <em>Lost</em>. The disputed amount and the %s dispute fee will not be returned to you.
fr: L’acceptation du litige marque ce dernier comme <em>Perdu</em>. Le montant contesté et les frais de litige de %s ne vous seront pas remboursés.

en: Accepting…
fr: Autorisation…

en: Account
fr: Compte

en: Account ID
fr: ID du compte

en: Account Tools
fr: Outils du compte

en: Account Type
fr: Type de compte

en: Account details
fr: Détails du Compte

en: Acquirer Reference Number (ARN) %s
fr: Numéro de référence de l'acquéreur (NRA) %s

en: Action failed. Please refresh the page and retry.
fr: L’action a échoué. Veuillez actualiser la page et essayer de nouveau.

en: Activate WooCommerce
fr: Activer WooCommerce

en: Activate payments
fr: Activer les paiements

en: Activate payments on your store
fr: Activer les paiements sur votre boutique

en: Active
fr: Activé

en: Active discounts
fr: Remises actives

en: Active loan overview
fr: Aperçu du prêt en cours

en: Add %s currency | Add %s currencies
fr[0]: Ajouter %s devise
fr[1]: Ajouter %s devises

en: Add a currency switcher to the Storefront theme on breadcrumb section.
fr: Ajoutez un sélecteur de devise au thème Storefront au niveau du chemin de navigation.

en: Add and edit payments available to customers at checkout. Based on their device type, location, and purchase history, your customers will only see the most relevant payment methods.
fr: Ajoutez et modifiez les paiements disponibles aux clients lors de la validation de la commande. En fonction de leur type d’appareil, localisation et historique d’achat, vos clients ne verront que les moyens de paiement les plus appropriés.

en: Add currencies
fr: Ajouter des devises

en: Add currencies so international customers can shop and pay in their local currency. Your store's default currency is {{storeCurrencyText /}}.
fr: Ajoutez des devises afin que vos clients internationaux puissent acheter et payer dans leur devise locale. La devise par défaut de votre boutique est {{storeCurrencyText /}}.

en: Add enabled currencies
fr: Ajouter des devises activées

en: Add new payment methods
fr: Ajouter de nouveaux moyens de paiement

en: Add/remove currencies
fr: Ajouter/supprimer des devises

en: Additional information is required to verify your business. Update by %s to avoid a disruption in payouts.
fr: Des informations supplémentaires sont requises pour vérifier votre entreprise. Mettez à jour avant %s pour éviter l’interruption des paiements.

en: Additionally, only card payments support manual capture. Non-card payments will be hidden from checkout.
fr: En outre, seuls les paiements par carte prennent en charge la saisie manuelle. Les paiements effectués par d’autres moyens de paiement seront masqués dans la validation de la commande.

en: Address
fr: Adresse

en: Address Mismatch
fr: Incohérence d’adresse

en: Address associated with the billing details.
fr: Adresse associée aux informations de facturation.

en: Address country and line 1 are required.
fr: Le pays et la ligne 1 sont obligatoires.

en: Address:
fr: Adresse&#160;:

en: Adjust and edit your Multi-Currency settings
fr: Ajuster et modifier les réglages de la fonctionnalité Multi-Currency

en: Adjust risk filters
fr: Ajuster les filtres de risque

en: Advanced
fr: Avancés

en: Advanced filters
fr: Filtres avancés

en: Advanced fraud protection
fr: Protection avancée contre la fraude

en: Advanced settings
fr: Réglages avancés

en: After
fr: Après

en: Alipay is a popular wallet in China, operated by Ant Financial Services Group, a financial services provider affiliated with Alibaba.
fr: Alipay est un portefeuille populaire en Chine. Il est exploité par Ant Financial Services Group, un fournisseur de services financiers affilié à Alibaba.

en: All
fr: Tous

en: All currencies
fr: Toutes les devises

en: All disputes
fr: Tous les litiges

en: All documents
fr: Tous les documents

en: All loans
fr: Tous les prêts

en: All messages dismissed
fr: Tous les messages ignorés

en: All payouts
fr: Tous les paiements

en: All transactions
fr: Toutes les transactions

en: All transactions with customer names or billing emails that include {{query /}}
fr: Toutes les transactions avec les noms de client ou les e-mails de facturation qui comportent {{query /}}

en: Allow customers to pay over time or pay now with Klarna.
fr: Offrez aux clients la possibilité de payer en plusieurs fois ou immédiatement avec Klarna.

en: Allow customers to pay over time with Affirm.
fr: Offrez aux clients la possibilité de payer en plusieurs fois avec Affirm.

en: Allow customers to pay over time with Afterpay.
fr: Offrez aux clients la possibilité de payer en plusieurs fois avec Afterpay.

en: Allow customers to pay over time with Clearpay.
fr: Offrez aux clients la possibilité de payer en plusieurs fois avec Clearpay.

en: Allow customers to shop and pay in multiple currencies. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}
fr: Permettez aux clients de faire leurs achats et de payer dans plusieurs devises. {{learnMoreLink}}En savoir plus{{/learnMoreLink}}

en: Allow your customers to collect payments via Apple Pay and Google Pay.
fr: Autorisez vos clients à percevoir les paiements via Apple Pay et Google Pay.

en: Allow your customers to collect payments via WooPay.
fr: Autorisez vos clients à percevoir les paiements via WooPay.

en: Allows you to fine-tune the level of filtering according to your business needs.
fr: Permet d’affiner le niveau de filtrage en fonction des besoins de l’entreprise.

en: Almost there!
    
    Your order has already been created, the only thing that still needs to be done is for you to authorize the payment with your bank.
fr: Vous y êtes presque !
    
    Votre commande a déjà été créée. La seule chose qu'il vous reste encore à faire est d'autoriser le paiement avec l'aide de votre banque.

en: Alternatively, you can enable this setting and future %s subscription purchases will also utilize Stripe Billing for payment processing. Note: This feature supports card payments only and may lack support for key subscription features. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}
fr: Sinon, vous pouvez activer ce réglage, et le traitement des paiements des achats d’abonnements %s ultérieurs passera également par Stripe Billing. Remarque : cette fonctionnalité ne prend en charge que les paiements par carte. Elle peut ne pas prendre en charge certaines fonctionnalités essentielles de l’abonnement. {{learnMoreLink}}Lire la suite{{/learnMoreLink}}

en: Amount
fr: Montant

en: Amount Paid
fr: Montant payé

en: Amount in Customer Currency
fr: Montant dans la devise du client

en: Amount in Payout Currency
fr: Montant dans la devise du paiement

en: Amount placeholder
fr: Texte indicatif du montant

en: An easy, secure way to pay that's accepted on millions of stores.
fr: Un moyen de paiement simple et sécurisé, accepté dans des millions de boutiques.

en: An error occurred while processing the card
fr: Une erreur est survenue lors du traitement de la carte

en: An error occurred while setting up your sandbox account. Please try again!
fr: Une erreur est survenue pendant la configuration de votre compte bac à sable. Veuillez réessayer !

en: An error was encountered when preparing the payment form. Please try again later.
fr: Une erreur est survenue lors de la préparation du formulaire de paiement. Veuillez réessayer plus tard.

en: An icon for the account.
fr: Une icône pour le compte.

en: An interval for deposit scheduling.
fr: Périodicité pour la planification des dépôts.

en: An item range must be set for the "Order Item Threshold" filter.
fr: Une quantité d’articles doit être définie pour le filtre « Seuil du nombre d’articles par commande ».

en: An item range must be set for this filter to take effect.
fr: Une quantité d’articles doit être définie pour que ce filtre prenne effet.

en: An unexpected error occurred. Please try again later.
fr: Une erreur inattendue s’est produite. Réessayez ultérieurement.

en: An unknown error occurred while processing the refund.
fr: Une erreur inconnue est survenue lors du traitement du remboursement.

en: An unusually high item count, compared to the average for your business, can indicate potential fraudulent activity.
fr: Un nombre d’articles anormalement élevé par rapport à la moyenne de votre entreprise peut indiquer une activité potentiellement frauduleuse.

en: An unusually high purchase amount, compared to the average for your business, can indicate potential fraudulent activity.
fr: Un montant d’achat anormalement élevé par rapport à la moyenne de votre entreprise peut indiquer une activité potentiellement frauduleuse.

en: Another account setup session is already in progress. Please finish it or %1$sclick here to start again%2$s.
fr: Une autre session de configuration de compte est déjà en cours. Veuillez la terminer ou %1$scliquer ici pour recommencer%2$s.

en: Any correspondence with the customer regarding this purchase.
fr: Toute correspondance avec le client concernant cet achat.

en: Any documents showing the billing history, subscription status, or cancellation logs, for example.
fr: Tout document affichant l’historique de facturation, l’état de l’abonnement ou les journaux d’annulation, par exemple.

en: Any other relevant documents that will support your case.
fr: Tout autre document pertinent étayant votre demande.

en: Any relevant documents showing the customer's signature, such as signed proof of delivery.
fr: Tout document pertinent portant la signature du client, tel qu’une preuve de livraison signée.

en: Apple Pay / Google Pay Express Checkout
fr: Validation de commande express Apple Pay / Google Pay

en: Apple Pay / Google Pay buttons
fr: boutons Apple Pay / Google Pay

en: Apple Pay domain verification failed with the following error:
fr: La vérification de domaine Apple Pay a échoué avec l’erreur suivante :

en: Apple Pay domain verification failed.
fr: La vérification de domaine Apple Pay a échoué.

en: Apple Pay is an easy and secure way for customers to pay on your store.
fr: Apple Pay assure aux clients de votre boutique un paiement simple et sécurisé.

en: Apple Pay is an easy and secure way for customers to pay on your store. By enabling this feature, you agree to {{stripeLink}}Stripe{{/stripeLink}} and{{appleLink}} Apple{{/appleLink}}'s terms of use.
fr: Apple Pay assure aux clients de votre boutique un paiement simple et sécurisé. En activant cette fonctionnalité, vous acceptez les conditions d’utilisation de {{stripeLink}}Stripe{{/stripeLink}} et{{appleLink}} Apple{{/appleLink}}.

en: Application Name
fr: Nom de l'application

en: Application name
fr: Nom de l’application

en: Approval pending
fr: Approbation en attente

en: Approve Transaction
fr: Approuver la transaction

en: Approved
fr: Approuvé

en: Approving this transaction will capture the charge.
fr: L’approbation de cette transaction capturera les frais.

en: Are you satisfied with WooPayments?
fr: Êtes-vous satisfait(e) de WooPayments ?

en: Are you sure you want to continue?
fr: Voulez-vous vraiment continuer ?

en: Are you sure you want to deactivate %s?
fr: Voulez-vous vraiment désactiver %s ?

en: Are you sure you want to enable test mode?
fr: Voulez-vous vraiment activer le mode test ?

en: Are you sure you want to remove {{strong}}%s (%s){{/strong}}? Your customers will no longer be able to pay in this currency and use payment methods listed below.
fr: Voulez-vous vraiment supprimer {{strong}}%s (%s){{/strong}} ? Vos clients ne pourront plus vous payer dans cette devise ni utiliser les modes de paiements ci-dessous.

en: Are you sure you want to remove {{strong}}%s{{/strong}}? Your customers will no longer be able to pay using %s.
fr: Voulez-vous vraiment retirer {{strong}}%s{{/strong}} ? Vos clients ne pourront plus payer avec %s.

en: Are you sure you're ready to submit this evidence? Evidence submissions are final.
fr: Êtes-vous vraiment prêt à soumettre ces preuves ? La soumission des preuves est définitive.

en: Are you sure?
fr: Êtes-vous sûr ?

en: Are you trying to issue a refund for this order? If so, please click {{doNothingBold/}} and see our documentation on {{howtoIssueRefunds/}}. If you want to mark this order as Cancelled without issuing a refund, click {{cancelOrderBold/}}.
fr: Essayez-vous d’effectuer un remboursement pour cette commande ? Si c’est le cas, cliquez sur {{doNothingBold/}} et consultez notre documentation sur {{howtoIssueRefunds/}}. Si vous souhaitez marquer cette commande comme annulée sans effectuer de remboursement, cliquez sur {{cancelOrderBold/}}.

en: As things begin to happen in your store your inbox will start to fill up. You'll see things like achievements, new feature announcements, extension recommendations and more!
fr: Votre boîte de réception commencera à se remplir dès que votre boutique connaîtra de l’activité. Vous y trouverez vos performances, les annonces concernant les nouvelles fonctionnalités, les recommandations en matière d’extension et plus encore !

en: As you continue the process of signing up for %s, we'll ask for information about your business, including the business owner's date of birth and tax ID number. We know you may wonder why we ask for this information, and how it will be used. The “Know Your Customer” process, explained below, helps us provide a safe, ethical environment for all financial transactions.
fr: Dans le cadre de l’inscription à %s, nous demandons des informations sur l’entreprise, y compris la date de naissance et le numéro fiscal du propriétaire de l’entreprise. Nous sommes conscients que vous pouvez vous demander pourquoi nous demandons ces informations et comment elles sont utilisées. Le processus de connaissance du client (Know Your Customer ou KYC), expliqué ci-dessous, nous permet de fournir un environnement sûr et éthique pour toutes les transactions financières.

en: Ask for the dispute to be withdrawn
fr: Demander le retrait du litige

en: At least one risk filter needs to be enabled for advanced protection.
fr: Au moins un filtre de risque doit être activé pour une protection avancée.

en: Australia
fr: Australie

en: Australian dollar
fr: Dollar australien

en: Austria
fr: Autriche

en: Auth and Capture
fr: Authentification et capture

en: Authorization expired
fr: Autorisation expirée

en: Authorization for %s expired.
fr: L’autorisation pour %s a expiré.

en: Authorization for %s was voided.
fr: L’autorisation pour %s a été annulée.

en: Authorization voided
fr: Autorisation annulée

en: Authorize and hold for review
fr: Autoriser et conserver pour examen

en: Authorize the payment &raquo;
fr: Autoriser le paiement »

en: Authorized
fr: Autorisé

en: Authorized on
fr: Autorisé le

en: Authorized payment
fr: Paiement autorisé

en: Automatic
fr: Automatique

en: Automatic - Daily
fr: Automatique – Quotidien

en: Automatic renewal payment failed due to authentication required
fr: Échec du paiement pour le renouvellement automatique : authentification requise

en: Automatically switch customers to their local currency if it has been enabled
fr: Faire automatiquement passer les clients à leur devise locale si cette fonction a été activée

en: Available funds
fr: Fonds disponibles

en: Available funds are automatically dispatched {{strong}}every %1$s{{/strong}}.
fr: Les fonds disponibles sont automatiquement transférés {{strong}}chaque %1$s{{/strong}}.

en: Available funds are automatically dispatched {{strong}}every day{{/strong}}.
fr: Les fonds disponibles sont automatiquement transférés {{strong}}chaque jour{{/strong}}.

en: Available funds are automatically dispatched {{strong}}on the %1$s of every month{{/strong}}.
fr: Les fonds disponibles sont automatiquement transférés {{strong}}le %1$s de chaque mois{{/strong}}.

en: Available funds are automatically dispatched {{strong}}on the last day of every month{{/strong}}.
fr: Les fonds disponibles sont automatiquement transférés {{strong}}le dernier jour de chaque mois{{/strong}}.

en: BE VAT
fr: BE TVA

en: BG VAT
fr: BG TVA

en: BILLING ADDRESS
fr: ADRESSE DE FACTURATION

en: Back
fr: Retour

en: Back to home
fr: Revenir à l’accueil

en: Background
fr: Arrière-plan

en: Balance
fr: Solde

en: Balance available for instant payout:
fr: Solde disponible pour le paiement instantané :

en: Bancontact is a bank redirect payment method offered by more than 80% of online businesses in Belgium.
fr: Bancontact est un mode de paiement de redirection bancaire proposé par plus de 80 % des entreprises en ligne en Belgique.

en: Bank account
fr: Compte bancaire

en: Bank account information
fr: Informations du compte bancaire

en: Bank cannot process
fr: La banque ne peut pas traiter

en: Bank code
fr: Code banque

en: Bank name
fr: Nom de la banque

en: Bank reference ID
fr: ID de référence de la banque

en: Base fee
fr: Frais de base

en: Base fee: %1$s%%
fr: Frais de base : %1$s%%

en: Base fee: %1$s%% + %2$s
fr: Frais de base : %1$s%% + %2$s

en: Base fee: capped at %2$s
fr: Frais de base : plafonné à %2$s

en: Base transaction fees: %s
fr: Frais de transaction de base : %s

en: Based on this information, we respectfully request that the chargeback be reversed. Please let me know if any further details are required.
fr: À la lumière de ces informations, nous prions d’annuler la contestation de paiement. Veuillez me faire savoir si d’autres informations sont nécessaires.

en: Based on this information, we respectfully request that the chargeback be reversed. Please let us know if any further details are required.
fr: À la lumière de ces informations, nous prions d’annuler la contestation de paiement. Veuillez nous faire savoir si d’autres informations sont nécessaires.

en: Basic
fr: De base

en: Basic filter level
fr: Niveau de filtrage de base

en: Basic level help icon
fr: Icône d’aide niveau basique

en: Because the card security code appears only on the card and not on receipts or statements, the card security code provides some assurance that the physical card is in the possession of the buyer.
fr: Le code de sécurité de la carte n’apparaissant que sur la carte et non sur les reçus ou les relevés, il constitue une certaine garantie que la carte physique est en possession de l’acheteur.

en: Before
fr: Avant

en: Before continuing, please make sure that you're aware of the following:
fr: Avant de poursuivre, veuillez vous assurer d’avoir conscience des choses suivantes :

en: Before proceeding, please take note of the following:
fr: Avant de poursuivre, prenez connaissance de ce qui suit :

en: Before we build a payment relationship with a customer, we ask for the information listed above to validate the business owner's identity and tax ID number, and to ensure that we can connect the listed bank account with the business itself.
fr: Avant d’établir une relation de paiement avec un client, nous lui demandons les informations répertoriées ci-dessus pour valider l’identité et le numéro fiscal du propriétaire de l’entreprise, et pour nous assurer que nous pouvons connecter le compte bancaire indiqué à l’entreprise elle-même.

en: Before you continue
fr: Avant de continuer

en: Begin migration
fr: Lancer la migration

en: Belgium
fr: Belgique

en: Between
fr: Entre

en: Billing details for the payment method.
fr: Détails de facturation de la méthode de paiement.

en: Block Payment
fr: Bloc Paiement

en: Block if the AVS verification fails
fr: Bloquer en cas d’échec de la vérification AVS

en: Block if the country resolved from customer IP is not listed in your selling countries
fr: Bloquer si le pays résolu à partir de l’adresse IP du client n’est pas répertorié dans vos pays de vente

en: Block if the items count is not in your defined range
fr: Bloquer si le nombre d’articles n’est pas dans votre plage définie

en: Block if the order originates from a country different from the shipping address country
fr: Bloquer si la commande provient d’un pays différent du pays de l’adresse de livraison

en: Block if the purchase price is not in your defined range
fr: Bloquer si le prix d’achat n’est pas dans votre plage définie

en: Block if the shipping address differs from the billing address
fr: Bloquer si l’adresse de livraison diffère de l’adresse de facturation

en: Block transaction
fr: Bloquer la transaction

en: Blocked
fr: Bloqué

en: Blocked transactions
fr: Transactions bloquées

en: Book
fr: Livre

en: Book with
fr: Réserver avec

en: Book with WooPay
fr: Réserver avec WooPay

en: Boost conversion and customer loyalty by offering a single click, secure way to pay.
fr: Augmentez votre taux de conversion et renforcez la fidélité de vos clients en leur proposant un moyen de paiement sécurisé en un seul clic.

en: Boost conversion and customer loyalty by offering a single click, secure way to pay. In order to use {{wooPayLink}}WooPay{{/wooPayLink}}, you must agree to our {{tosLink}}WooCommerce Terms of Service{{/tosLink}} and {{privacyLink}}Privacy Policy{{/privacyLink}}. {{trackingLink}}Click here{{/trackingLink}} to learn more about the data you will be sharing and opt-out options.
fr: Augmentez votre taux de conversion et renforcez la fidélité de vos clients en leur proposant un moyen de paiement sécurisé en un seul clic. Pour utiliser {{wooPayLink}}WooPay{{/wooPayLink}}, vous devez accepter nos {{tosLink}}conditions d’utilisation pour WooCommerce{{/tosLink}} et notre {{privacyLink}}politique de confidentialité{{/privacyLink}}. {{trackingLink}}Cliquez ici{{/trackingLink}} pour en savoir plus sur les données que vous allez partager et sur les options de désabonnement.

en: Boost sales by offering customers additional buying power and flexible payment options.
fr: Boostez les ventes en offrant aux clients du pouvoir d’achat supplémentaire et des options de paiement flexibles.

en: Boost your international sales by allowing your customers to shop and pay in their local currency.
fr: Boostez vos ventes internationales en permettant à vos clients de régler leurs achats dans leur devise locale.

en: Border
fr: Bordure

en: Border radius
fr: Rayon de la bordure

en: Border radius, number input
fr: Rayon de la bordure, saisie chiffrée

en: Border radius, slider
fr: Rayon de la bordure, curseur

en: Brand of the card.
fr: Marque de la carte.

en: Built-in subscriptions functionality has been removed. Here's what to do
fr: La fonctionnalité d’abonnements intégrée a été supprimée. Voici ce que vous pouvez faire

en: Bulgaria
fr: Bulgarie

en: Bulk Electronic Clearing System — Accept secure bank transfer from Australia.
fr: Bulk Electronic Clearing System - Acceptez les virements bancaires sécurisés depuis l’Australie.

en: Business Location:
fr: Emplacement de l’entreprise :

en: Business Number
fr: Numéro d’entreprise

en: Business Website
fr: Site web Entreprise

en: Business info:
fr: Informations sur l’entreprise :

en: Business name
fr: Nom de l’entreprise

en: Business owner info:
fr: Informations sur le propriétaire de l’entreprise :

en: Button height
fr: Hauteur du bouton

en: Button locations
fr: Emplacements du bouton

en: Button size
fr: Taille du bouton

en: Button theme
fr: Thème de bouton

en: Button type
fr: Type de bouton

en: Buy
fr: Acheter

en: Buy now
fr: Acheter

en: Buy now, pay later
fr: Acheter maintenant, payer ultérieurement

en: Buy with
fr: Acheter avec

en: Buy with WooPay
fr: Acheter avec WooPay

en: Buyers who can provide the street number and post code on file with the issuing bank are more likely to be the actual account holder. AVS matches, however, are not a guarantee.
fr: Les acheteurs en mesure de communiquer l’adresse et le code postal figurant dans le dossier de la banque émettrice sont davantage susceptibles d’être les détenteurs réels du compte. Les correspondances AVS ne constituent toutefois pas une garantie.

en: By %1$s – %2$s left to respond
fr: Avant %1$s – %2$s encore pour répondre

en: By %s – %s left to respond
fr: Avant %s – Réponse attendue pour %s

en: By clicking "Finish setup", you agree to the <a>Terms of Service</a>
fr: En cliquant sur « Terminer la configuration », vous acceptez les <a>conditions d’utilisation</a>

en: By continuing, you agree to WooPay's {{termsOfService/}} and {{privacyPolicy/}}.
fr: En poursuivant, vous acceptez les {{termsOfService/}} et la {{privacyPolicy/}} de WooPay.

en: By declining our {{link}}Terms of Service{{/link}}, you’ll no longer be able to capture credit card payments using %s. Your previous transaction and payout data will still be available.
fr: En refusant nos {{link}}conditions d’utilisation{{/link}}, vous ne pourrez plus capturer les paiements par carte de crédit à l’aide de %s. Vos données de transaction et de paiement précédentes seront toujours disponibles.

en: By enabling this setting, future %s subscription purchases will utilize Stripe Billing for payment processing. Note: This feature supports card payments only and may lack support for key subscription features. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}
fr: Si vous activez ce réglage, le traitement des paiements des achats d’abonnements %s ultérieurs passera par Stripe Billing. Remarque : cette fonctionnalité ne prend en charge que les paiements par carte. Elle peut ne pas prendre en charge certaines fonctionnalités essentielles de l’abonnement. {{learnMoreLink}}Lire la suite{{/learnMoreLink}}

en: By inputting your ABN number you confirm that you are going to account for the GST.
fr: En saisissant votre numéro ABN, vous confirmez que vous allez comptabiliser la TPS.

en: By inputting your IRD number you confirm that you are going to account for the GST.
fr: En saisissant votre numéro IRD, vous confirmez que vous allez comptabiliser la TPS.

en: By inputting your VAT number you confirm you are a Norway VAT registered business and that you are going to account for the VAT.
fr: En saisissant votre numéro de TVA, vous confirmez que vous êtes une entreprise immatriculée en Norvège et que vous allez comptabiliser la TVA.

en: By placing this order, you agree to our [terms] and understand our [privacy_policy].
fr: En passant cette commande, vous acceptez nos [terms] et comprenez notre [privacy_policy].

en: By providing your UEN or GST number you confirm you are a Singapore GST registered business and you are going to account for the GST.
fr: En fournissant votre numéro UEN ou TPS, vous confirmez que vous êtes une entreprise enregistrée à Singapour et que vous allez comptabiliser la TPS.

en: By using %1$s, you agree to be bound by our {{tosLink}}Terms of Service{{/tosLink}} (including {{merchantTermsLink}}%2$s merchant terms{{/merchantTermsLink}}) and acknowledge that you have read our {{privacyPolicyLink}}Privacy Policy{{/privacyPolicyLink}}.
fr: En utilisant %1$s, vous acceptez de vous soumettre à nos {{tosLink}}Conditions d’utilisation{{/tosLink}} (dont les {{merchantTermsLink}}%2$sconditions pour les commerçants{{/merchantTermsLink}}) et vous reconnaissez avoir lu notre {{privacyPolicyLink}}Politique de confidentialité{{/privacyPolicyLink}}.

en: CH VAT
fr: CH TVA

en: COVER LETTER
fr: LETTRE D’ACCOMPAGNEMENT

en: CVC Verification
fr: Vérification du cryptogramme

en: CVC check
fr: Vérification du cryptogramme

en: CY VAT
fr: CY TVA

en: CZ VAT
fr: CZ TVA

en: Call to action
fr: Appel à l’action

en: Can your store connect securely to wordpress.com? Without a proper WPCOM connection %s can't function!
fr: Votre boutique peut-elle se connecter en toute sécurité à wordpress.com ? Sans une bonne connexion WPCOM, %s ne peut pas fonctionner !

en: Canadian dollar
fr: Dollar canadien

en: Cancel
fr: Annuler

en: Cancel authorization
fr: Annuler l’autorisation

en: Cancel order
fr: Annuler la commande

en: Cancel order and payment
fr: Annuler la commande et le paiement

en: Cancel payment
fr: Annuler le paiement

en: Canceled
fr: Annulé

en: Canceling authorization <strong>failed</strong> to complete with the following message: <code>%1$s</code>.
fr: L’annulation de l’autorisation <strong>a échoué</strong> avec le message suivant : <code>%1$s</code>.

en: Canceling authorization <strong>failed</strong> to complete.
fr: L’annulation de l’autorisation <strong>a échoué</strong>.

en: Cancellation policy
fr: Politique d’annulation

en: Cannot find subscription for the incoming "invoice.paid" event.
fr: Aucun abonnement trouvé pour l’événement « invoice.paid » entrant.

en: Cannot find subscription for the incoming "invoice.payment_failed" event.
fr: Aucun abonnement trouvé pour l’événement « invoice.payment_failed » entrant.

en: Cannot find subscription to handle the "invoice.upcoming" event.
fr: Aucun abonnement trouvé pour traiter l’événement « invoice.upcoming ».

en: Capital Loans
fr: Prêts de capital

en: Capture
fr: Capturer

en: Capture authorization <strong>failed</strong> to complete.
fr: La saisie de l’autorisation <strong>a échoué</strong>.

en: Capture by
fr: Capturer par

en: Capture charge
fr: Capturer les frais

en: Capture on order
fr: Saisir sur la commande

en: Capture payment
fr: Saisir le paiement

en: Card
fr: Carte

en: Card Payment
fr: Paiement par carte

en: Card Readers
fr: Lecteurs de carte

en: Card details for the payment method.
fr: Détails de la carte de la méthode de paiement.

en: Card ending in
fr: Carte se terminant par

en: Card readers
fr: Lecteurs de carte

en: Card readers are marked as active if they’ve processed one or more transactions during the current billing cycle. To connect or disconnect card readers, use the %s mobile application.
fr: Les lecteurs de cartes sont considérés comme actifs s’ils ont traité une ou plusieurs transactions pendant le cycle de facturation en cours. Pour connecter ou déconnecter un lecteur de cartes, utilisez l’application mobile %s.

en: Card transactions
fr: Transactions par carte

en: Cart
fr: Panier

en: Cartes Bancaires
fr: Cartes bancaires

en: Category
fr: Catégorie

en: Challenge dispute
fr: Contester le litige

en: Challenge evidence submitted.
fr: Contester les preuves soumises.

en: Challenge or accept the dispute
fr: Contester ou accepter le litige

en: Challenge the dispute
fr: Contester le litige

en: Change
fr: Modifier

en: Change payout schedule
fr: Modifier le calendrier de paiement

en: Charge
fr: Frais

en: Charge ID
fr: ID de facturation

en: Charge must be captured on the order details screen within 7 days of authorization, otherwise the authorization and order will be canceled.
fr: Le débit doit être saisi sur l'écran des informations de la commande dans les 7 jours suivant l'autorisation, sinon l'autorisation et la commande seront annulées.

en: Charge must be captured within 7 days of authorization, otherwise the authorization and order will be canceled.
fr: Les frais doivent être capturés dans les 7 jours suivant l’autorisation, sinon l’autorisation et la commande seront annulées.

en: Charge object associated with this payment intention.
fr: Facturez l’objet associé à cette intention de paiement.

en: Charge refunded
fr: Frais remboursés

en: Charm pricing
fr: Prix d’acceptabilité

en: Cheatin&#8217; huh?
fr: Alors, on triche ?

en: Check returned
fr: Chèque retourné

en: Checkout
fr: Valider la commande

en: Checkout appearance
fr: Apparence de la validation de la commande

en: Checkout logo
fr: Logo de validation de commande

en: Checkout policies
fr: Politiques de validation de la commande

en: Checkout theme
fr: Thème de validation de la commande

en: Choose Advanced settings for full control over each filter. You can enable and configure filters to block risky transactions.
fr: Choisissez Réglages avancés pour un contrôle total sur chaque filtre. Vous pouvez activer et configurer des filtres pour bloquer les transactions à risque.

en: Choose between automatic or manual exchange rates and modify formatting rules to refine the display of your prices.
fr: Faites votre choix entre taux de change automatique ou manuel et modifiez les règles de mise en forme pour afficher vos prix de façon plus précise.

en: Choose how you'd like to screen incoming transactions using our Basic or Advanced options.
fr: Déterminez la façon dont vous souhaitez filtrer les transactions entrantes grâce aux options de base ou avancées.

en: Choose your filter level 🚦
fr: Choisissez votre niveau de filtre 🚦

en: City of the billing address.
fr: Ville de l’adresse de facturation.

en: Clear
fr: Effacer

en: Clear %s account cache
fr: Effacer le cache du compte de %s

en: Click "Payments of services/shopping".
fr: Cliquez sur « Paiements de services / achats ».

en: Click to copy the test number to clipboard
fr: Cliquer pour copier le numéro de test dans le presse-papiers

en: Close
fr: Fermer

en: Color settings
fr: Réglages de couleur

en: Company URL
fr: URL de l’entreprise

en: Company address
fr: Adresse de l’entreprise

en: Company phone number
fr: Numéro de téléphone de l’entreprise

en: Complete
fr: Terminé

en: Complete order and capture payment
fr: Achever la commande et saisir le paiement

en: Completed
fr: Terminé

en: Completed (deducted)
fr: Terminé (déduit)

en: Completed (paid)
fr: Terminé (payé)

en: Configure
fr: Configurer

en: Configure the display of Apple Pay and Google Pay buttons on your store.
fr: Configurez l’affichage des boutons Apple Pay et Google Pay sur votre boutique.

en: Configure the display of WooPay buttons on your store.
fr: Configurez l’affichage des boutons WooPay sur votre boutique.

en: Confirm
fr: Confirmer

en: Confirm your business details
fr: Confirmer les informations relatives à votre entreprise

en: Congratulations! Your capital loan has been approved and %1$s was deposited into the bank account linked to %2$s. You'll automatically repay the loan, plus a flat fee, through a fixed percentage of each %2$s transaction.
fr: Bravo ! Votre prêt de capital a été approuvé et %1$s ont été déposés sur le compte bancaire lié à %2$s. Vous rembourserez automatiquement le prêt, plus des frais fixes, via un pourcentage fixe de chaque transaction %2$s.

en: Connect
fr: Connecter

en: Connect your store
fr: Associer votre boutique

en: Connected card readers
fr: Lecteurs de cartes connectés

en: Connected readers
fr: Lecteurs connectés

en: Connected to WPCOM
fr: Connecté à WPCOM

en: Connection to WordPress.com failed. Please connect to WordPress.com to start using %s.
fr: La connexion à WordPress.com a échoué. Veuillez vous connecter à WordPress.com pour commencer à utiliser %s.

en: Contact Support
fr: Contacter l’assistance

en: Contact information
fr: Coordonnées

en: Contact our support team
fr: Contactez notre équipe d’assistance.

en: Contact your customer
fr: Contacter votre client

en: Contact:
fr: Contact :

en: Continue
fr: Continuer

en: Continue onboarding
fr: Poursuivre l’intégration

en: Continue with challenge
fr: Poursuivre le litige

en: Controls the corner roundness of express payment buttons.
fr: Contrôle l’arrondi des coins des boutons de paiement express.

en: Converted from %s
fr: Converti à partir de %s

en: Copy bank reference ID to clipboard
fr: Copier l’ID de référence bancaire dans le presse-papiers

en: Copy link for sharing
fr: Copier le lien pour partager

en: Copy the test number:
fr: Copier le numéro du test :

en: Copy to clipboard
fr: Copier dans le presse-papiers

en: Corporate Number
fr: Numéro d’entreprise

en: Could not determine the blog ID.
fr: Impossible de déterminer l’ID du blog.

en: Could not find order via charge ID: %1$s
fr: Impossible de trouver la commande via l’ID des frais : %1$s

en: Could not find order via intent ID: %1$s
fr: Commande introuvable via l’ID d’intention : %1$s

en: Country
fr: Pays

en: Country of the billing address.
fr: Pays de l’adresse de facturation.

en: Country where your business is based
fr: Pays d’implantation de votre entreprise

en: Coupon - %s
fr: Code promo - %s

en: Cover Letter
fr: Lettre d’accompagnement

en: Create a new connection
fr: Créer une nouvelle connexion

en: Create a new connection to %3$s for <hostname>%1$s</hostname>. You’ll have to re-verify your business details to begin accepting payments. Your <hostname>%2$s</hostname> connection will remain as is.
fr: Créez une nouvelle connexion à %3$s pour <hostname>%1$s</hostname>. Vous devrez revérifier les coordonnées de votre entreprise pour commencer à accepter les paiements. Votre connexion <hostname>%2$s</hostname> restera en l’état.

en: Create and connect your account
fr: Créez votre compte et connectez-vous

en: Create subscription product
fr: Créer un produit d’abonnement

en: Create test account
fr: Créer un compte de test

en: Credit / Debit Cards
fr: Cartes de crédit / débit

en: Credit not processed
fr: Crédit non traité

en: Croatia
fr: Croatie

en: Currency
fr: Devise

en: Currency From parameter is required
fr: Le paramètre « Devise de » est obligatoire

en: Currency Switcher Block
fr: Bloc Sélecteur de devises

en: Currency Switcher Widget
fr: Widget Sélecteur de devises

en: Currency conversion fee
fr: Frais de conversion de devises

en: Currency conversion fee: %1$s%%
fr: Frais de conversion de devises : %1$s %%

en: Currency conversion fee: %1$s%% + %2$s
fr: Frais de conversion de devises : %1$s %% + %2$s

en: Currency settings
fr: Réglages de la devise

en: Currency settings updated.
fr: Les réglages de la devise ont été mis à jour.

en: Current rate: 1 %s = %s %s (Last updated: %s)
fr: Taux actuel : 1 %s = %s %s (dernière mise à jour : %s)

en: Currently selected: %s
fr: Actuellement sélectionné : %s

en: Custom button label
fr: Étiquette du bouton personnalisé

en: Custom message to display to WooPay customers.
fr: Message personnalisé à afficher aux clients de WooPay.

en: Customer
fr: Client

en: Customer Country
fr: Pays du client

en: Customer Currency
fr: Devise du client

en: Customer ID is required
fr: L’ID du client est obligatoire

en: Customer bank statement
fr: Relevé bancaire des clients

en: Customer bank statement (kana)
fr: Relevé bancaire des clients (kana)

en: Customer bank statement (kanji)
fr: Relevé bancaire des clients (kanji)

en: Customer bank statement is invalid. Statement should be between 5 and 22 characters long, contain at least single Latin character and does not contain special characters: ' " * &lt; &gt;
fr: Le relevé bancaire du client n’est pas valide. Le relevé doit comporter entre 5 et 22 caractères, contenir au moins un caractère latin et ne pas contenir de caractères spéciaux : ' " * &lt; &gt;

en: Customer communication
fr: Échanges avec le client

en: Customer country.
fr: Pays du client.

en: Customer currency
fr: Devise du client

en: Customer details
fr: Détails du client

en: Customer details.
fr: Détails du client.

en: Customer email.
fr: E-mail du client.

en: Customer initiated
fr: Initié par le client

en: Customer name.
fr: Nom du client.

en: Customer statements
fr: Relevé bancaire des clients

en: Customer support
fr: Assistance client

en: Customer's signature
fr: Signature du client

en: Customers will be notified via store alert banner.
fr: Les clients seront informés via la bannière d’alerte de la boutique.

en: Customers will be notified via store alert banner. <previewLink>Preview</previewLink>
fr: Les clients seront informés via la bannière d’alerte de la boutique. <previewLink>Aperçu</previewLink>

en: Customers with Apple Pay or Google Pay enabled will be able to pay with their preferred wallet as options in the payment methods list.
fr: Les clients ayant activé Apple Pay ou Google Pay pourront payer avec leur portefeuille préféré parmi les options proposées dans la liste des moyens de paiement.

en: Customize
fr: Personnaliser

en: Cyprus
fr: Chypre

en: Czech Republic
fr: Tch&eacute;quie

en: DE VAT
fr: DE TVA

en: DK VAT
fr: DK TVA

en: Daily
fr: Quotidien

en: Danish krone
fr: Couronne danoise

en: Dark
fr: Sombre

en: Date / Time
fr: Date / Heure

en: Date and time
fr: Date et heure

en: Date of birth
fr: Date de naissance

en: Date:
fr: Date :

en: Day
fr: Jour

en: Dear Dispute Resolution Team,
fr: Chère équipe de résolution des litiges,

en: Debit not authorized
fr: Débit non autorisé

en: Debit transactions are not approved on your bank account. Bank accounts need to be set up for both credit and debit transfers.
fr: Les prélèvements ne sont pas autorisés sur votre compte bancaire. Les comptes bancaires doivent être configurés pour les virements et les prélèvements.

en: Debug log
fr: Journal de débogage

en: Debug mode
fr: Mode débogage

en: Decline
fr: Refuser

en: Deducted
fr: Déduit

en: Default currency
fr: Devise par défaut

en: Delete
fr: Supprimer

en: Delete %s test orders
fr: Supprimer les commandes de test %s

en: Delivery details
fr: Détails de la livraison

en: Demonstrate that each payment was for a separate product or service.
fr: Prouvez que chaque paiement concernait un produit ou un service séparé.

en: Demonstrate that the product or service was delivered as described at the time of purchase.
fr: Prouvez que le produit ou le service a été livré comme décrit au moment de l’achat.

en: Demonstrate that you have refunded your customer through other means or that your customer is not entitled to a refund. You cannot issue a refund while a payment is being disputed. If you believe that your customer was entitled a refund that you did not provide, you can accept the dispute.
fr: Prouvez que vous avez remboursé votre client par d’autres moyens ou que votre client n’a pas droit à un remboursement. Vous ne pouvez pas émettre de remboursement lorsqu’un paiement est contesté. Si vous pensez que votre client avait droit à un remboursement que vous n’avez pas fourni, vous pouvez accepter le litige.

en: Denmark
fr: Danemark

en: Deposit currency
fr: Devise du dépôt

en: Deposit date of transaction
fr: Date de dépôt de la transaction

en: Determine if your customer was incorrectly charged multiple times.
fr: Déterminez si votre client a été facturé plusieurs fois par erreur.

en: Device Type
fr: Type d’appareil

en: Didn't receive the returned item(s)? Once the inquiry has automatically escalated to a dispute after 21 days, you can submit evidence and challenge the dispute.
fr: Vous n’avez pas reçu le ou les articles retournés ? Une fois que l’enquête passe automatiquement au stade de litige après 21 jours, vous pouvez envoyer des preuves et contester le litige.

en: Digital products
fr: Produits numériques

en: Direction on which to sort.
fr: Ordre de tri.

en: Disable
fr: Désactiver

en: Disable %s
fr: Désactiver %s

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Disabled %s
fr: Désactiver %s

en: Disagree with the claim? You can challenge it by submitting evidence to the customer's bank. Otherwise, you can settle the inquiry by issuing a refund.
fr: Vous n’êtes pas d’accord avec cette réclamation ? Vous pouvez la contester en envoyant des preuves à la banque du client. Sinon, vous pouvez clore l’enquête en émettant un remboursement.

en: Disagree with the dispute? You can challenge it with the customer's bank. Otherwise, accept it to close the case — the order amount and dispute fee won't be refunded.
fr: Vous n’êtes pas d’accord avec le litige ? Vous pouvez le contester auprès de la banque du client. Dans le cas contraire, acceptez-le pour clôturer le dossier. Le montant de la commande et les frais de litige ne seront pas remboursés.

en: Disbursed
fr: Versé

en: Discount
fr: Remise

en: Discount will be applied to payments processed via WooPayments upon completion of installation, setup, and connection.
fr: La remise sera appliquée aux paiements traités via WooPayments une fois l’installation, la configuration et l’intégration de WooPayments terminées.

en: Discounted base fee expires after the first %1$s of total payment volume or on %2$s.
fr: Les frais de base réduits expirent après le premier %1$s du volume total de paiement ou le %2$s.

en: Discounted base fee expires after the first %1$s of total payment volume.
fr: Les frais de base réduits expirent après le premier %1$s du volume total de paiement.

en: Discounted base fee expires on %1$s.
fr: Les frais de base réduits expirent le %1$s.

en: Discover
fr: Découvrir

en: Dismiss
fr: Ignorer

en: Dismiss this notice
fr: Ignorer cette notification

en: Dispatch date
fr: Date d’expédition

en: Display currency symbols
fr: Afficher les symboles monétaires

en: Display flags
fr: Afficher les drapeaux

en: Display flags in supported devices
fr: Afficher les drapeaux dans les appareils pris en charge

en: Dispute
fr: Litige

en: Dispute Amount
fr: Contester le montant

en: Dispute currency
fr: Devise du litige

en: Dispute details
fr: Détails du litige

en: Dispute fee
fr: Frais de litige

en: Dispute has been closed with status %1$s. See <a>dispute overview</a> for more details.
fr: Le litige a été clôturé avec l’état %1$s. Consultez la <a>présentation du litige</a> pour plus de détails.

en: Dispute inquiry closed. The bank chose not to pursue this dispute.
fr: Enquête sur le litige terminée. La banque a choisi de ne pas poursuivre ce litige.

en: Dispute lost.
fr: Litige perdu.

en: Dispute reversal
fr: Annulation de litige

en: Dispute reversal: %s
fr: Annulation de litige : %s

en: Dispute won! The bank ruled in your favor.
fr: Litige gagné ! La banque a statué en votre faveur.

en: Disputed On
fr: Contesté le

en: Disputed amount: %s
fr: Montant contesté : %s

en: Disputed on
fr: Contesté le

en: Disputed on date
fr: Date du litige

en: Disputed: %s
fr: Contesté : %s

en: Disputed: In review
fr: Litige : en cours d’examen

en: Disputed: Lost
fr: Litige : perdu

en: Disputed: Needs response
fr: Litige : nécessite une réponse

en: Disputed: Won
fr: Litige : gagné

en: Disputes
fr: Litiges

en: Disputes match <select /> filters
fr: Les litiges correspondent à {{select /}} filtres

en: Disputes match {{select /}} filters
fr: Les litiges correspondent à {{select /}} filtres

en: Disputes page
fr: Page des litiges

en: Do Nothing
fr: Ne rien faire

en: Do you want to continue?
fr: Voulez-vous continuer ?

en: Documents match <select /> filters
fr: Filtres {{select /}} de correspondance des documents

en: Documents match {{select /}} filters
fr: Filtres {{select /}} de correspondance des documents

en: Donate
fr: Faire un don

en: Donate with
fr: Donner avec

en: Donate with WooPay
fr: Faire un don avec WooPay

en: Download
fr: Télécharger

en: Duplicate
fr: Dupliquer

en: Duplicate order
fr: Dupliquer la commande

en: EE VAT
fr: EE TVA

en: EMAIL
fr: E-MAIL

en: ES VAT
fr: ES TVA

en: Earn recurring revenue and get payouts into your bank account.
fr: Gagnez des revenus récurrents et recevez des paiements sur votre compte bancaire.

en: Edit
fr: Éditer

en: Edit %1$s
fr: Modifier %1$s

en: Edit details
fr: Modifier les détails

en: Edit the way your store name appears on your customers' bank statements.
fr: Modifiez la façon dont le nom de votre boutique apparaît sur les relevés bancaires de vos clients.

en: Edit the way your store name appears on your customers’ bank statements (read more about requirements <a>here</a>).
fr: Modifiez la façon dont le nom de votre boutique apparaît sur les relevés bancaires de vos clients (en savoir plus sur les prérequis <a>ici</a>).

en: Elevated
fr: Haut

en: Email
fr: Adresse de messagerie

en: Email address
fr: Adresse e-mail

en: Email associated with the billing details.
fr: Adresse e-mail associée aux informations de facturation.

en: Email associated with the link.
fr: Adresse e-mail associée au lien.

en: Email customer
fr: Envoyer un e-mail au client

en: Empty parameter is not allowed
fr: Les paramètres vides ne sont pas autorisés.

en: Enable
fr: Activer

en: Enable %s
fr: Activer %s

en: Enable AVS Mismatch filter
fr: Activer le filtre Incohérence AVS

en: Enable Address Mismatch filter
fr: Activer le filtre Incohérence d’adresse

en: Enable Apple Pay / Google Pay as options in the payment methods list
fr: Activer Apple Pay / Google Pay parmi les options proposées dans la liste des moyens de paiement

en: Enable HTTPS on your checkout pages to display all available payment methods and protect your customers data.
fr: Activez HTTPS sur vos pages de validation de commande pour afficher tous les moyens de paiement disponibles et protéger les données de vos clients.

en: Enable IP Address Mismatch filter
fr: Activer le filtre Incohérence d’adresse IP

en: Enable International IP Address filter
fr: Activer le filtre Adresse IP internationale

en: Enable Multi-Currency
fr: Activer la fonctionnalité Multi-Currency

en: Enable Order Items Threshold filter
fr: Activer le filtre Seuil des articles de la commande

en: Enable Purchase Price Threshold filter
fr: Activer le filtre Seuil de prix d’achat

en: Enable Stripe Billing
fr: Activer Stripe Billing

en: Enable Stripe Billing for future subscriptions
fr: Activer Stripe Billing pour les abonnements ultérieurs

en: Enable Subscriptions with %s
fr: Activier les abonnements avec %s

en: Enable WooPay
fr: Activer WooPay

en: Enable global theme support
fr: Activer la prise en charge de thème global

en: Enable manual capture
fr: Activer la capture manuelle

en: Enable or disable %s on your store.
fr: Activez ou désactivez %s sur votre boutique.

en: Enable payment request buttons (Apple Pay, Google Pay, and more). %1$sBy using Apple Pay, you agree to %2$s and %3$s's Terms of Service.
fr: Activez les boutons de demande de paiement (Apple Pay, Google Pay, etc.). %1$sEn utilisant Apple Pay, vous acceptez les conditions d’utilisation de %2$s et d’%3$s.

en: Enable payment via saved cards
fr: Activer le paiement via des cartes enregistrées

en: Enable payments via saved cards
fr: Activer le paiement avec des cartes enregistrées

en: Enable secure checkout
fr: Activer la validation de commande en mode sécurisé

en: Enable test mode
fr: Activer le mode test

en: Enable this email notification
fr: Activer cette notification par e-mail

en: Enabled
fr: Activé

en: Enabled APMs
fr: APM activés

en: Enabled Fraud Filters
fr: Filtres de protection contre la fraude activés

en: Enabled currencies
fr: Devises activées

en: Enabled currencies updated.
fr: Devises activées mises à jour.

en: Enhanced fraud protection 🔒
fr: Protection renforcée contre la fraude 🔒

en: Enter a price in your default currency (%s) to see it converted to %s using the exchange rate and formatting rules above.
fr: Entrez un prix dans votre devise par défaut (%s) pour le voir converti en %s à l’aide du taux de change et des règles de mise en forme ci-dessus.

en: Enter the custom text you would like the button to have.
fr: Entrez le texte personnalisé de votre choix pour le bouton.

en: Enter the entity number, reference number, and amount.
fr: Saisissez le numéro d’entité, le numéro de référence et le montant.

en: Enter the height you would like the button to be in pixels. Width will always be 100%.
fr: Entrez la hauteur en pixels de votre choix pour le bouton. La largeur sera toujours de 100 %.

en: Enter the manual rate you would like to use. Must be a positive number.
fr: Entrez le taux manuel que vous souhaitez utiliser. Doit être un nombre positif.

en: Enter your UEN (e.g., 200312345A) or GST Registration Number (e.g., M91234567X).
fr: Saisissez votre UEN (par ex. 200312345A) ou votre numéro d’enregistrement TPS (par ex. M91234567X).

en: Enter your fixed rate of exchange
fr: Entrer votre taux de change fixe

en: Entity
fr: Entité

en: Error - Unable to fetch automatic rate for this currency
fr: Erreur : impossible d’extraire le taux automatique pour cette devise

en: Error creating instant payout.
fr: Erreur lors de la création du paiement instantané.

en: Error deleting test orders: %s
fr: Erreur lors de la suppression des commandes de test : %s

en: Error determining the connection status.
fr: Erreur lors de la détermination de l’état de la connexion.

en: Error downloading file
fr: Erreur lors du téléchargement du fichier

en: Error loading account details.
fr: Erreur lors du chargement des détails du compte.

en: Error retrieving all payouts' overviews.
fr: Erreur lors de la récupération de la présentation de tous les paiements.

en: Error retrieving authorization.
fr: Erreur de récupération de l’autorisation.

en: Error retrieving currencies.
fr: Erreur lors de la récupération des devises.

en: Error retrieving dispute
fr: Erreur lors de la récupération du litige.

en: Error retrieving dispute.
fr: Erreur lors de la récupération du litige.

en: Error retrieving disputes.
fr: Erreur lors de la récupération des litiges.

en: Error retrieving documents.
fr: Erreur dans la récupération des documents.

en: Error retrieving file.
fr: Erreur lors de la récupération du fichier.

en: Error retrieving on review transactions.
fr: Erreur lors de la récupération des transactions en cours d’examen.

en: Error retrieving payout.
fr: Erreur lors de la récupération du paiement.

en: Error retrieving payouts.
fr: Erreur lors de la récupération des paiements.

en: Error retrieving settings.
fr: Erreur lors de la récupération des réglages.

en: Error retrieving single currency settings.
fr: Erreur lors de la récupération des réglages mono-devise.

en: Error retrieving store settings.
fr: Erreur lors de la récupération des réglages de la boutique.

en: Error retrieving the active loan summary.
fr: Erreur lors de la récupération du résumé du prêt en cours.

en: Error retrieving the summary of disputes.
fr: Erreur lors de la récupération du résumé des litiges.

en: Error retrieving transaction.
fr: Erreur lors de récupération de la transaction.

en: Error retrieving transactions.
fr: Erreur lors de récupération des transactions.

en: Error retrieving uncaptured transactions.
fr: Erreur de récupération de transactions non collectées.

en: Error saving option
fr: Erreur lors de l’enregistrement de l’option

en: Error saving settings.
fr: Erreur dans sauvegarde des réglages.

en: Error saving store settings.
fr: Erreur lors de l’enregistrement des réglages de la boutique.

en: Error starting the Stripe Billing migration.
fr: Erreur au lancement de la migration Stripe Billing.

en: Error updating currency settings.
fr: Erreur lors de la mise à jour des réglages de la devise.

en: Error updating enabled currencies.
fr: Erreur lors de la mise à jour des devises activées.

en: Error while loading timeline
fr: Erreur lors du chargement du fil d’actualité

en: Error: Invalid Japanese phone number:
fr: Erreur : numéro de téléphone japonais non valide :

en: Error: Invalid address format!
fr: Erreur : format de l’adresse non valide !

en: Error: Invalid email address:
fr: Erreur : adresse e-mail non valide :

en: Error: Invalid phone number:
fr: Erreur : numéro de téléphone non valide :

en: Error: The payment could not be captured because the requested capture amount is greater than the amount you can capture for this charge.
fr: Erreur : le paiement n’a pas pu être saisi car le montant saisi requis est supérieur au montant que vous pouvez saisir pour ce frais.

en: Estonia
fr: Estonie

en: Even if your customer agrees to withdraw the dispute, you must still submit appropriate evidence using the forms on the next screen. Simply saying that your customer is going to withdraw the dispute is not sufficient evidence.
fr: Même si votre client accepte de retirer le litige, vous devez toujours présenter des preuves appropriées en utilisant les formulaires sur l’écran suivant. Le simple fait de dire que votre client va retirer le litige n’est pas une preuve suffisante.

en: Evidence saved!
fr: Preuves enregistrées !

en: Evidence submitted successfully
fr: Preuves bien envoyées

en: Evidence submitted!
fr: Preuves soumises !

en: Exchange rate
fr: Taux de change

en: Expand your business with giropay — Germany’s second most popular payment system.
fr: Développez votre entreprise avec Giropay, le deuxième système de paiement le plus populaire en Allemagne.

en: Expand your business with iDEAL — Netherlands’s most popular payment method.
fr: Développez votre entreprise avec iDEAL, le moyen de paiement le plus populaire aux Pays-Bas.

en: Expiration month of the card.
fr: Mois d’expiration de la carte.

en: Expiration year of the card.
fr: Année d’expiration de la carte.

en: Expires
fr: Expire le

en: Expires %s
fr: Expire le %s

en: Expires <strong>%s</strong>
fr: Expire le <strong>%s</strong>

en: Export
fr: Exporter

en: Express checkout does not support products without prices! Please add a price to product #%d
fr: La validation de commande express ne prend pas en charge les produits sans prix ! Veuillez ajouter un prix au produit %d

en: Express checkout locations that should be enabled.
fr: Emplacements de validation de commande expresse qui doivent être activés.

en: Express checkouts
fr: Validations de commande expresses

en: Express checkouts:
fr: Validations de commande express :

en: FI VAT
fr: FI TVA

en: FR VAT
fr: FR TVA

en: Failed
fr: Échec

en: Failed subscription renewal SCA authentication
fr: Échec de l'authentification SCA pour le renouvellement de l'abonnement

en: Failed to activate the account: account does not exist.
fr: Échec de l’activation du compte : le compte n’existe pas.

en: Failed to add the provided payment method. Please try again later
fr: Échec de l’ajout du moyen de paiement fourni. Veuillez réessayer ultérieurement

en: Failed to create refund
fr: Échec de la création du remboursement

en: Failed to delete account.
fr: Échec de la suppression du compte.

en: Failed to detect connection status
fr: Échec de la détection de l’état de la connexion

en: Failed to disable test drive account.
fr: Échec de la désactivation du compte de lecteur de test.

en: Failed to finalize onboarding session.
fr: Échec de la finalisation de la session d’intégration.

en: Failed to preview the Apple Pay or Google Pay button. Ensure your store uses HTTPS on a publicly available domain and you're viewing this page in a Safari or Chrome browser. Your device must be configured to use Apple Pay or Google Pay.
fr: Échec de la prévisualisation du bouton Apple Pay ou Google Pay. Assurez-vous que votre boutique utilise le HTTPS sur un domaine disponible au public et que vous affichez cette page dans un navigateur Safari ou Chrome. Votre appareil doit être configuré pour utiliser Apple Pay ou Google Pay.

en: Failed to reset the account: account does not exist.
fr: Échec de la réinitialisation du compte : le compte n’existe pas.

en: Failed to save evidence. (%s)
fr: Échec de l’enregistrement des preuves. (%s)

en: Failed to submit evidence. (%s)
fr: Échec de la soumission des preuves. (%s)

en: Failed to update Account locale.
fr: Impossible de mettre à jour les paramètres régionaux du compte.

en: Failed to update Stripe account.
fr: Impossible de mettre à jour le compte Stripe.

en: Failed to upload file. (%s)
fr: Échec du chargement du fichier. (%s)

en: Failure reason:
fr: Motif de l’échec :

en: Fee
fr: Frais

en: Fee amount
fr: Montant des frais

en: Fee breakdown
fr: Ventilation des frais

en: Fee refund
fr: Remboursement des frais

en: Fee refund: %s
fr: Remboursement des frais : %s

en: Fee: %s
fr: Frais : %s

en: Fees
fr: Frais

en: Fees:
fr: Frais :

en: Fetch rates automatically
fr: Récupérer les taux automatiquement

en: Field on which to sort.
fr: Champ concerné par le tri.

en: Filter action
fr: Action de filtrage

en: Filter configuration
fr: Configuration du filtre

en: Filter transactions after this date.
fr: Filtrez les transactions effectuées après cette date.

en: Filter transactions based on the associated deposit ID.
fr: Filtrez les transactions en fonction de l’ID de dépôt associé.

en: Filter transactions based on the associated order ID.
fr: Filtrez les transactions en fonction de l’ID de commande associé.

en: Filter transactions based on the customer email.
fr: Filtrez les transactions en fonction de l’adresse e-mail du client.

en: Filter transactions based on the payment method used.
fr: Filtrez les transactions en fonction du moyen de paiement utilisé.

en: Filter transactions before this date.
fr: Filtrez les transactions effectuées avant cette date.

en: Filter transactions between these dates.
fr: Filtrez les transactions effectuées entre ces dates.

en: Filter transactions where type is a specific value.
fr: Filtrez les transactions lorsque leur type correspond à une valeur spécifique.

en: Final day to respond to %d of the disputes
fr: Dernier jour pour répondre à %d des litiges

en: Finish business details verifications
fr: Terminer les vérifications des détails commerciaux

en: Finish setting up %s
fr: Terminer la configuration de %s

en: Finish setup
fr: Terminer la configuration

en: Finish your verification process
fr: Achever la procédure de vérification

en: Finishing payments setup
fr: Finalisation de la configuration des paiements

en: Finland
fr: Finlande

en: First paydown
fr: Premier versement

en: First, get in touch with your customer. If you understand what they believe happened, there is a chance for you to explain the misunderstanding or to make it right.
fr: Tout d’abord, contactez votre client. Si vous comprenez sa version des faits, vous avez la possibilité d’expliquer le malentendu ou de le corriger.

en: First, get in touch with your customer. Understanding why they filed the dispute will be important for helping make sure your customer gets the product and will give you critical information to prevent this from happening to others.
fr: Tout d’abord, contactez votre client. Comprendre la nature du litige sera important pour vous assurer que votre client a reçu le produit et qu’il vous donnera les informations essentielles pour éviter que cela ne se produise avec d'autres.

en: First, try to get in touch with your customer. Sometimes people forget about payments they make or don’t recognize the way they appear on their card statement. If this is the case, ask them to contact their card issuer and let them know they no longer dispute the transaction. Even if your customer agrees to withdraw the dispute, you must still submit appropriate evidence. Simply saying that your customer is going to withdraw the dispute is not sufficient evidence.
fr: Tout d’abord, essayez de contacter votre client. Parfois, les gens oublient les paiements qu’ils effectuent ou ils ne les reconnaissent pas sur leur relevé de carte. Si c’est le cas, demandez-lui de contacter l’émetteur de sa carte et de lui faire savoir qu’il ne conteste plus la transaction. Même si votre client accepte de retirer le litige, vous devez toujours présenter des preuves appropriées. Le simple fait de dire que votre client va retirer le litige n’est pas une preuve suffisante.

en: Fixed fee
fr: Frais fixes

en: Fixed fee: %s
fr: Frais fixes : %s

en: For products that have been repaired or replaced, provide evidence that the cardholder agreed to a repair or replacement, it has been received by the customer, and the repair or replacement has not since been disputed.
fr: Pour les produits qui ont été réparés ou remplacés, présentez la preuve que le titulaire de la carte a accepté une réparation ou un remplacement, qu’il a été reçu par le client, et que la réparation ou le remplacement n’a pas été contesté depuis.

en: For recurring payment greater than mandate amount or INR 15000, payment was not approved by the card holder.
fr: Concernant les paiements récurrents supérieurs au montant du mandat ou à 15 000 INR, le paiement n’a pas été approuvé par le détenteur de la carte.

en: For security, this filter is enabled and cannot be modified. Payments failing CVC verification will be blocked. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}
fr: Pour des raisons de sécurité, ce filtre est activé et ne peut pas être modifié. Les paiements n’ayant pas fait l’objet d’une vérification du cryptogramme seront bloqués. {{learnMoreLink}}Lire la suite{{/learnMoreLink}}

en: Formatting rules
fr: Règles de mise en forme

en: Fraud &amp; Risk
fr: Fraude et risque

en: Fraud Protection Level
fr: Niveau de protection contre la fraude

en: Fraud protection
fr: Protection contre la fraude

en: Fraud risk level.
fr: Niveau de risque de fraude.

en: Fraudulent
fr: Frauduleux

en: Fraudulent transactions often use fake addresses to place orders. If the IP address seems to be in one country, but the billing address is in another, that could signal potential fraud.
fr: Les transactions frauduleuses utilisent souvent de fausses adresses pour passer des commandes. Si l’adresse IP semble être dans un pays, mais que l’adresse de facturation est dans un autre, cela pourrait être le signe d’une fraude potentielle.

en: Frequency
fr: Fréquence

en: Friday
fr: vendredi

en: From %1$f%% + %2$s
fr: De %1$f%% + %2$s

en: Funds are available for payout %s business days after they’re received.
fr: Les fonds sont disponibles pour le paiement %s jours ouvrables après leur réception.

en: Future payout
fr: Paiement futur

en: GR VAT
fr: GR TVA

en: General
fr: Général

en: Germany
fr: Allemagne

en: Get %1$s via instant payout. Funds are typically in your bank account within 30 mins. Fee: %2$s%%.
fr: Obtenez %1$s par paiement instantané. Les fonds arrivent généralement sur votre compte bancaire dans les 30 minutes. Frais : %2$s %%.

en: Get %s now
fr: Obtenir %s dès maintenant

en: Get immediate access to your funds when you need them – including nights, weekends, and holidays. With %s' <a>Instant Payouts feature</a>, you're able to transfer your earnings to a debit card within minutes.
fr: Obtenez un accès immédiat à vos fonds lorsque vous en avez besoin, y compris la nuit, le week-end et les jours fériés. Avec la fonctionnalité <a>Paiements instantanés</a> de %s, vous pouvez transférer vos gains sur une carte de débit en quelques minutes.

en: Get started
fr: Commencer

en: Get your customer to withdraw the dispute by helping them identify the payment. Otherwise, challenge the dispute with appropriate evidence that proves the purchase was legitimate.
fr: Demandez à votre client de retirer le litige en l’aidant à identifier le paiement. Sinon, contestez le litige avec des preuves appropriées qui prouvent que l’achat était légitime.

en: Good afternoon
fr: Bon après-midi

en: Good afternoon, %s
fr: Bon après-midi, %s !

en: Good evening
fr: Bonsoir

en: Good evening, %s
fr: Bonsoir, %s !

en: Good morning
fr: Bonjour

en: Good morning, %s
fr: Bonjour, %s !

en: Google Pay is incompatible with test mode. {{learnMore}}Learn more{{/learnMore}}.
fr: Google Pay n’est pas compatible avec le mode test. {{learnMore}}Lire la suite{{/learnMore}}.

en: Got it
fr: J’ai compris

en: Great news — your %s account has been activated. You can now start accepting payments on your store.
fr: Excellente nouvelle : votre compte %s a été activé. Vous pouvez désormais commencer à accepter les paiements sur votre boutique.

en: Greece
fr: Gr&egrave;ce

en: Green check mark
fr: Coche verte

en: HR VAT
fr: HR TVA

en: HU VAT
fr: HU TVA

en: Held for review
fr: Conservé pour examen

en: Help avoid unauthorized transactions and disputes by setting your fraud protection level.
fr: Contribuez à éviter les transactions non autorisées et les litiges en réglant votre niveau de protection contre la fraude.

en: Help other businesses succeed
fr: Aider d’autres entreprises à réussir

en: Help us make improvements to %s
fr: Aidez-nous à améliorer %s

en: Here's a brief list of the information you'll need to finish payment signup:
fr: Voici une courte liste des informations dont vous aurez besoin pour finaliser votre inscription à Payments :

en: Hi %s,
fr: Bonjour, %s

en: Hi%s, Welcome to %s!
fr: Bonjour %s, bienvenue sur %s !

en: Hide tasks
fr: Masquer les tâches

en: High
fr: Élevé

en: Highest
fr: Le plus élevé

en: Home address
fr: Adresse personnelle

en: How does this filter protect me?
fr: Comment ce filtre me protège-t-il ?

en: How quickly will you confirm my identity and allow me to process payments?
fr: Combien de temps vous faut-il pour confirmer mon identité et me permettre de traiter les paiements ?

en: Http request failed. Reason: %1$s
fr: La requête HTTP a échoué. Motif : %1$s

en: Hungary
fr: Hongrie

en: I have a valid %1$s
fr: J’ai un %1$s valide

en: I'm setting up a store for someone else.
fr: Je configure une boutique pour quelqu’un d’autre.

en: ID for the payment intent.
fr: ID de l’intention de paiement.

en: ID for the payment method.
fr: ID de la méthode de paiement.

en: IE VAT
fr: IE TVA

en: IP ADDRESS
fr: ADRESSE IP

en: IP Address Mismatch
fr: Non-concordance d’adresse IP

en: IRD Number
fr: Numéro IRD

en: IT VAT
fr: IT TVA

en: Icelandic Króna does not accept decimals. Please update your currency number of decimals to 0 or select a different currency. %1$sVisit settings%2$s
fr: Icelandic Króna ne prend pas en charge les nombres décimaux. Définissez le nombre de décimales sur 0 ou sélectionnez une autre devise. %1$sAccéder aux réglages%2$s

en: Identify the issue and work towards a resolution where possible.
fr: Identifiez le problème et œuvrez à sa résolution si possible.

en: If %s "Saved cards" should be enabled.
fr: Si les « cartes enregistrées » de %s doivent être activées.

en: If %s express checkouts should be enabled.
fr: Si les validations de commande expresses %s doivent être activées.

en: If %s manual capture of charges should be enabled.
fr: Si la capture manuelle des frais de %s doit être activée.

en: If %s should be enabled.
fr: Si %s doit être activé.

en: If Apple Pay / Google Pay should be enabled as an option in the payment methods list.
fr: Si Apple Pay / Google Pay doit être activé parmi les options proposées dans la liste des moyens de paiement.

en: If Stripe Billing is enabled.
fr: Si Stripe Billing est activé.

en: If WooPay should be enabled.
fr: Si WooPay est à activer.

en: If enabled, users will be able to pay using Apple Pay, Google Pay or the Payment Request API if supported by the browser.
fr: S’ils sont activés, les utilisateurs pourront payer avec Apple Pay, Google Pay ou avec l’API de demande de paiement s’ils sont pris en charge par le navigateur.

en: If enabled, users will be able to pay with a saved card during checkout. Card details are saved on our platform, not on your store.
fr: Si cette option est activée, les utilisateurs pourront payer avec une carte enregistrée lors de la validation de la commande. Les détails de la carte sont enregistrés sur notre plateforme, pas sur votre boutique.

en: If the cardholder agrees to withdraw the dispute, you should still submit evidence for the dispute using the forms on the next screen. In addition to the following evidence, your submission should include correspondence with the cardholder saying they would withdraw the dispute and a written statement from their card issuer confirming that the dispute has been withdrawn.
fr: Si le titulaire de la carte accepte de retirer le litige, vous devez toujours fournir des preuves du litige en utilisant les formulaires sur l’écran suivant. En plus des preuves suivantes, votre envoi doit inclure vos échanges avec le titulaire de la carte indiquant qu’il va retirer le litige ainsi qu’une déclaration écrite de l’émetteur de sa carte confirmant que le litige a été retiré.

en: If the customer has not yet returned the product or canceled the service, provide specific information to that effect. You should double-check your incoming shipping records to verify that you have not received a return before you respond. If you have processed a credit or reversal for this transaction, provide evidence of this which includes the amount and date processed.
fr: Si le client n’a pas encore retourné le produit ou annulé le service, fournissez des informations spécifiques à cet effet. Vous devez revérifier vos registres d’expédition entrants pour vérifier que vous n’avez pas reçu de retour avant de répondre. Si vous avez traité un crédit ou une annulation pour cette transaction, présentez-en la preuve avec le montant et la date de traitement.

en: If the customer withdraws their dispute you should still submit evidence using the forms on the next screen. Be sure to provide a letter or email from the cardholder stating that they are no longer in dispute.
fr: Si le client retire son litige, vous devez toujours fournir des preuves en utilisant les formulaires sur l’écran suivant. Veillez à fournir une lettre ou un e-mail du titulaire de la carte indiquant qu’il n’est plus en litige.

en: If the product or service is as described, provide specific information (invoice, contract, etc.) to refute the cardholder’s claims. Quality disputes are where the customer does not agree with the condition of merchandise or service received (e.g., a car repair situation or quality of a hotel room). There may be instances where you will need to obtain a neutral third-party opinion to help corroborate your claim against the cardholder. Provide as much specific information and documentation as possible to refute the cardholder’s claims. It is recommended that you address each point that the cardholder has made.
fr: Si le produit ou le service est conforme à la description, fournissez des informations spécifiques (facture, contrat, etc.) pour réfuter les réclamations du titulaire de la carte. Les litiges de qualité sont les cas où le client n’est pas d’accord avec l’état de la marchandise ou du service reçu (par exemple, dans le cas d’une réparation de voiture ou la qualité d’une chambre d’hôtel). Dans certains cas, vous devrez peut-être obtenir l’avis d’un tiers neutre pour aider à corroborer votre réclamation contre le titulaire de la carte. Fournissez autant d’informations et de documents spécifiques que possible pour réfuter les réclamations du titulaire de la carte. Il est recommandé de répondre à chaque point soulevé par le titulaire de la carte.

en: If there have been two or more separate payments, you should get in touch with your customer. If you understand what their complaint is, there is a chance for you to explain the misunderstanding or to make it right. If you’re able to resolve the issue with your customer, you can ask that they withdraw the dispute.
fr: S’il y a eu deux paiements séparés ou plus, vous devez contacter votre client. Si vous comprenez sa plainte, vous avez la possibilité d’expliquer le malentendu ou de le corriger. Si vous êtes en mesure de résoudre le problème avec votre client, vous pouvez lui demander de retirer le litige.

en: If there were duplicate payments, you should accept the dispute. You cannot issue a refund while a payment is being disputed. The credit card networks place liability for accepting disputed payments with you, the business.
fr: S’il y a eu des paiements en double, vous devez accepter le litige. Vous ne pouvez pas émettre de remboursement lorsqu’un paiement est contesté. Les réseaux de cartes de crédit assument la responsabilité d’accepter les paiements litigieux avec vous, l’entreprise.

en: If they were not, collect any and all information documenting that each payment was made separately, such as copies of receipts. If the receipts don’t include the items purchased, be sure to include an itemized list. Each receipt should clearly indicate that the payments are for separate purchases of items or services. If you’ve been able to get in touch with the customer you should be sure to address any concerns they had in your evidence.
fr: Si ce n’est pas le cas, recueillez toutes les informations attestant que chaque paiement a été effectué séparément, comme des copies de reçus. Si les reçus ne comportent pas les articles achetés, veillez à inclure une liste détaillée. Chaque reçu doit clairement indiquer que les paiements concernent des achats séparés d’articles ou de services. Si vous avez pu contacter le client, vous devez veiller à répondre à toutes les inquiétudes qu’il avait porté à votre connaissance.

en: If you believe the dispute is invalid, you can challenge it by submitting the appropriate evidence using the response forms on the next screen.
fr: Si vous pensez que le litige n’est pas valide, vous pouvez le contester en présentant les preuves appropriées en utilisant les formulaires de réponse sur l’écran suivant.

en: If you believe the payment was actually made using a stolen credit card, you will need to accept the dispute. The credit card networks place liability for accepting unauthorized transactions with you, the business.
fr: Si vous pensez que le paiement a vraiment été effectué avec une carte de crédit volée, vous devrez accepter le litige. Les réseaux de cartes de crédit assument la responsabilité d’accepter les transactions non autorisées avec vous, l’entreprise.

en: If you can not prove the customer received their product or service as described, you should accept the dispute. You cannot issue a refund while a payment is being disputed. The credit card networks place liability for accepting disputed payments with you, the business.
fr: Si vous ne pouvez pas prouver que le client a reçu son produit ou service comme décrit, vous devez accepter le litige. Vous ne pouvez pas émettre de remboursement lorsqu’un paiement est contesté. Les réseaux de cartes de crédit assument la responsabilité d’accepter les paiements litigieux avec vous, l’entreprise.

en: If you can not prove the customer received their product or service, you should accept the dispute. You cannot issue a refund while a payment is being disputed. The credit card networks place liability for accepting disputed payments with you, the business.
fr: Si vous ne pouvez pas prouver que le client a reçu son produit ou service, vous devez accepter le litige. Vous ne pouvez pas émettre de remboursement lorsqu’un paiement est contesté. Les réseaux de cartes de crédit assument la responsabilité d’accepter les paiements litigieux avec vous, l’entreprise.

en: If you can not prove the customer’s subscription was canceled, and or they did not follow your cancellation policy, you should accept the dispute. You cannot issue a refund while a payment is being disputed. The credit card networks place liability for accepting disputed payments with you, the business.
fr: Si vous ne pouvez pas prouver que l’abonnement du client était annulé et/ou qu’il n’a pas suivi votre politique d’annulation, vous devez accepter le litige. Vous ne pouvez pas émettre de remboursement lorsqu’un paiement est contesté. Les réseaux de cartes de crédit assument la responsabilité d’accepter les paiements litigieux avec vous, l’entreprise.

en: If you choose to continue, our payment partner Stripe will send an e-mail to {{merchantEmail /}} to collect the required information
fr: Si vous choisissez de continuer, notre partenaire de paiement Stripe enverra un e-mail à l’adresse {{merchantEmail /}} pour obtenir les informations nécessaires.

en: If you do not want these subscriptions to continue to be billed, you should %1$scancel all subscriptions%2$s prior to deactivating %3$s.
fr: Si vous ne souhaitez plus que ces abonnements soient facturés, vous devez %1$sannuler tous les abonnements%2$s avant de désactiver %3$s.

en: If you do not want these subscriptions to continue to be billed, you should %1$scancel these subscriptions%2$s prior to deactivating %3$s.
fr: Si vous ne souhaitez plus que ces abonnements soient facturés, vous devez %1$sannuler ces abonnements%2$s avant de désactiver %3$s.

en: If you're setting up %s for someone else, it's best to have that person complete the account creation process. As you can see above, we ask for very specific information about the business owner - and you might not have all the details at hand. It's not always possible to change account information once it's been saved, especially if the site accepts live transactions before the correct account information is entered.
fr: Si vous configurez %s pour quelqu’un d’autre, il est préférable que cette personne effectue le processus de création de compte. Comme vous pouvez le voir plus haut, nous demandons des informations très précises sur le propriétaire de l’entreprise et vous n’avez peut-être pas tous les détails à portée de main. Il n’est pas toujours possible de modifier les informations de compte une fois qu’elles ont été enregistrées, surtout si le site accepte les transactions en direct avant que les informations de compte correctes n’aient été saisies.

en: If you've managed to resolve the issue with your customer, help them with the withdrawal of their dispute.
fr: Si vous avez réussi à résoudre le problème avec votre client, aidez-le à retirer son litige.

en: If your customer made no attempt to return the product or cancel the service, or if you provided a replacement product or service, make sure to note that as well.
fr: Si votre client n’a pas tenté de retourner le produit ou d’annuler le service, ou si vous avez fourni un produit ou un service de remplacement, veillez à le noter également.

en: If your customer was not refunded appropriately, you will need to accept the dispute, or resolve the issue with your customer. The credit card networks place liability for accepting disputed payments with you, the business.
fr: Si votre client n’a pas été remboursé de manière appropriée, vous devrez accepter le litige ou résoudre le problème avec votre client. Les réseaux de cartes de crédit assument la responsabilité d’accepter les paiements litigieux avec vous, l’entreprise.

en: If your sales exceed the VAT threshold for your country, you're required to register for a VAT Number.
fr: Si vos ventes dépassent le seuil de TVA en vigueur dans votre pays, vous devrez vous enregistrer pour obtenir un numéro de TVA.

en: In Progress
fr: En progression

[ctx: In admin renewal failed email]
en: The automatic recurring payment for order %1$s from %2$s has failed. The customer was sent an email requesting authentication of payment. If the customer does not authenticate the payment, they will be requested by email again %3$s.
fr: Le paiement récurrent automatique pour la commande %1$s de %2$s a échoué. Un e-mail a été envoyé au client pour la demande d'authentification de paiement. Si le client n'authentifie pas le paiement, la demande lui sera à nouveau adressée par e-mail %3$s.

[ctx: In failed renewal authentication email]
en: The automatic payment to renew your subscription with %1$s has failed. To reactivate the subscription, please login and authorize the renewal from your account page: %2$s
fr: Le paiement automatique pour renouveler votre abonnement avec %1$s a échoué. Pour réactiver l’abonnement, veuillez vous connecter et autoriser le renouvellement sur la page de votre compte : %2$s

en: In just a few moments, you'll be ready to test payments on your store.
fr: Dans quelques instants, vous pourrez tester les paiements sur votre boutique.

en: In order to receive payouts, you will need to provide your bank details.
fr: Pour recevoir des paiements, vous devrez fournir vos coordonnées bancaires.

en: In transit
fr: En transit

en: In your online bank account or from an ATM, choose "Payment and other services".
fr: Sur votre compte bancaire en ligne ou depuis un distributeur automatique, choisissez « Paiement et autres services ».

en: In-Person
fr: En personne

en: In-Person (POS)
fr: En personne (PDV)

en: In-Person Card Payment
fr: Paiements par carte en personne

en: In-person transactions
fr: Transactions en personne

en: Inactive
fr: Inactif

en: Include timezone into date filtering.
fr: Incluez le fuseau horaire dans le filtrage de date.

en: Incorrect account details
fr: Détails de compte incorrects

en: Increase conversion at checkout
fr: Augmenter la conversion lors de la validation de commande

en: Indicates whether the transaction was made online or offline.
fr: Indique si la transaction a été effectuée en ligne ou hors ligne.

en: Industry
fr: Industrie

en: Inquiry: Closed
fr: Enquête : terminée

en: Inquiry: Response needed
fr: Enquête : une réponse est nécessaire

en: Inquiry: Under review
fr: Enquête : en cours d’examen

en: Install WooCommerce
fr: Installer WooCommerce

en: Install WooCommerce Subscriptions
fr: Installer WooCommerce Subscriptions

en: Instant payout
fr: Paiement instantané

en: Instant payout date
fr: Date de paiement instantané

en: Instant payout for %s in transit.
fr: Paiement instantané pour %s en transit.

en: Insufficient funds
fr: Fonds insuffisants

en: Insufficient funds in your WooPayments balance.
fr: Solde WooPayments insuffisant.

en: Intent id was not included for payment complete status change.
fr: L’ID d’intention n’était pas inclus pour le changement d’état de paiement terminé.

en: Intentions require at least one payment method
fr: Les intentions requièrent au moins un moyen de paiement.

en: International IP Address
fr: Adresse IP internationale

en: International card fee: %1$s%%
fr: Frais de carte internationale : %1$s%%

en: International card fee: %1$s%% + %2$s
fr: Frais de carte internationale : %1$s%% + %2$s

en: International payment fee
fr: Frais de paiement international

en: International payment method fee
fr: Frais de moyens de paiement internationaux

en: Invalid Refund Amount
fr: Montant de remboursement non valide

en: Invalid express checkout method ID specified.
fr: ID de méthode de validation de commande express non valide spécifié.

en: Invalid number passed. Number %1$s needs to be larger than %2$s
fr: Numéro non valide passé. Le numéro %1$s doit être supérieur à %2$s

en: Invalid or missing payment details. Please ensure the provided payment method is correctly entered.
fr: Détails du paiement non valides ou manquants. Veuillez vous assurer que le moyen de paiement fourni a été correctement saisi.

en: Invalid order status
fr: Statut de la commande non valide

en: Invalid payment intent
fr: Intention de paiement non valide

en: Invalid phone number.
fr: Numéro de téléphone non valide.

en: Invalid product id
fr: ID de produit non valide

en: Invalid token: cookie and session customer mismatch
fr: Jeton non valide : absence de correspondance entre le cookie et le client de la session

en: Invalid value type; must be either boolean or array
fr: Type de valeur non valide ; doit être un booléen ou un tableau

en: Investigate this purchase and refund the transaction as needed.
fr: Enquêtez sur cet achat et remboursez la transaction le cas échéant.

en: Ireland
fr: Irelande

en: Is Not
fr: N’est pas

en: Is my data safe with %s?
fr: Mes données sont-elles en sécurité avec %s ?

en: Is the payment gateway ready and enabled for use on your store?
fr: La passerelle de paiement est-elle prête et activée pour être utilisée sur votre boutique ?

en: Issue a full refund back to your customer's payment method using %s. This action can not be undone. To issue a partial refund, click "Cancel", and use the "Refund" button in the order details below.
fr: Effectuez un remboursement complet sur le moyen de paiement de votre client à l’aide de %s. Cette action ne peut pas être annulée. Pour effectuer un remboursement partiel, cliquez sur « Annuler », puis utilisez le bouton « Remboursement » dans les détails de la commande ci-dessous.

en: Issue a refund
fr: Effectuer le remboursement ?

en: Issue a refund?
fr: Effectuer le remboursement ?

en: Issue an authorization on checkout, and capture later.
fr: Émettez une autorisation lors de la validation de la commande et capturez plus tard.

en: Issue refund
fr: Effectuer le remboursement

en: Issuer evidence
fr: Preuve de l’émetteur

en: Issuing a refund will close the inquiry, returning the amount in question back to the cardholder. No additional fees apply.
fr: Effectuer un remboursement clôt la demande, le montant en question est remboursé au titulaire de la carte. Aucun frais additionnel ne s’applique.

en: It appears you're attempting to set up %1$s from an unsupported country. In order to complete the set up of %1$s, your store is required to have a business entity in one of the following countries: {{list /}} {{link}}Learn more{{/link}} about setting up business entities in foreign countries.
fr: Il semble que vous tentez de configurer %1$s dans un pays non compatible. Afin de configurer %1$s, votre boutique doit avoir une entité commerciale dans l’un des pays suivants : {{list /}} {{link}}En savoir plus{{/link}} sur la configuration d’entités commerciales dans des pays étrangers.

en: It has been refunded and is not a subject for disputes.
fr: Elle a été remboursée et ne fait pas l’objet de litiges.

en: It may be more efficient—and provide a better customer experience—to accept an accidental dispute and charge the customer again, if appropriate. Even when a dispute is withdrawn, it usually takes approximately 75 days to be finalized. Remember, it doesn’t matter to the card networks whether you win or lose a dispute; what matters is how many disputes a business receives, regardless of how many disputes are won.
fr: Il peut être plus efficace, tout en assurant une meilleure expérience client, d’accepter un litige accidentel et de refacturer le client, au besoin. Même en cas d’annulation du litige, la finalisation de la procédure prend environ 75 jours. N’oubliez pas, que vous perdiez ou gagniez un litige n’a aucune importance pour les réseaux de cartes ; ce qui compte, c’est le nombre de litiges auxquels une entreprise est confrontée, indépendamment de leur issue.

en: It was a duplicate
fr: C’était un doublon

en: It was not a duplicate
fr: Ce n’était pas un doublon

en: Italy
fr: Italie

en: Item condition
fr: État de l’article

en: Japan
fr: Japon

en: Klarna inquiries may mean that the customer is trying to return their item(s).
fr: Les demandes Klarna peuvent indiquer que le client essaie de retourner son ou ses articles.

en: LT VAT
fr: LT TVA

en: LU VAT
fr: LU TVA

en: LV VAT
fr: LV TVA

en: Large
fr: Grande

en: Large {{helpText}}(55 px){{/helpText}}
fr: Large {{helpText}}(55 px){{/helpText}}

en: Last 4 digits of the SEPA Debit.
fr: Quatre derniers chiffres du prélèvement SEPA.

en: Last 4 digits of the card.
fr: Quatre derniers chiffres de la carte.

en: Last day of the month
fr: Dernier jour du mois

en: Last day today
fr: Dernier jour aujourd’hui

en: Last week to respond to %d of the disputes
fr: Dernière semaine pour répondre à %d des litiges

en: Latvia
fr: Lettonie

en: Layout
fr: Disposition:

en: Learn more
fr: En savoir plus

en: Learn more about development mode
fr: En savoir plus sur le mode développement

en: Learn more about disputes
fr: En savoir plus sur les litiges

en: Learn more about documents
fr: En savoir plus sur les documents

en: Learn more about enabling payment methods
fr: En savoir plus sur l’activation des moyens de paiement

en: Learn more about fraud protection
fr: En savoir plus sur la protection contre la fraude

en: Learn more about instant payouts
fr: En savoir plus sur les paiements instantanés

en: Learn more about payment inquiries
fr: En savoir plus sur les demandes relatives aux paiements

en: Learn more about payouts suspended
fr: En savoir plus sur les paiements suspendus

en: Learn more about pending schedules
fr: En savoir plus sur les échéanciers en attente

en: Learn more about responding to disputes
fr: En savoir plus sur la réponse aux litiges

en: Learn more about sandbox accounts
fr: En savoir plus sur les comptes « bac à sable »

en: Learn more about test accounts
fr: En savoir plus sur les comptes de test

en: Learn more about test mode
fr: En savoir plus sur le mode test

en: Leave a review
fr: Laisser un avis

en: Leave blank for no limit
fr: Laisser vide pour aucune limite

en: Legal name
fr: Nom d’état civil

en: Less than $250k
fr: Moins de 250 000 dollars

en: Let your customers pay with JCB, the only international payment brand based in Japan.
fr: Offrez à vos clients la possibilité de payer avec JCB, la seule marque de paiement internationale dont le siège est au Japon.

en: Let your customers pay with major credit and debit cards without leaving your store.
fr: Autorisez vos clients à payer avec les principales cartes bancaires sans quitter votre boutique.

en: Let your customers switch between your enabled currencies
fr: Permettre aux clients de passer d'une devise activée à une autre

en: Let your customers use their favorite express payment methods and digital wallets for faster, more secure checkouts across different parts of your store.
fr: Autorisez vos clients à utiliser leurs moyens de paiement express et leurs portefeuilles numériques préférés pour valider les commandes plus rapidement et en toute sécurité dans différentes parties de votre boutique.

en: Let’s get your store ready to accept payments
fr: Préparons votre boutique à accepter les paiements.

en: Light
fr: Clair

en: Light-Outline
fr: Contour clair

en: Limited time offer
fr: Offre limitée

en: Limits
fr: Limites

en: Line 1 of the billing address.
fr: Ligne 1 de l’adresse de facturation.

en: Line 2 of the billing address.
fr: Ligne 2 de l’adresse de facturation.

en: Line height
fr: Hauteur de ligne

en: Link
fr: Lien

en: Link autofills your customers’ payment and shipping details to deliver an easy and seamless checkout experience.
fr: Link remplit automatiquement les informations de paiement et d’expédition de vos clients pour faciliter l’expérience de validation de commande.

en: Link autofills your customers’ payment and shipping details to deliver an easy and seamless checkout experience. By enabling this feature, you agree to the {{stripeLinkTerms}}Link by Stripe terms{{/stripeLinkTerms}}, and {{privacyPolicy}}Privacy Policy{{/privacyPolicy}}.
fr: Link remplit automatiquement les informations de paiement et d’expédition de vos clients pour faciliter l’expérience de validation de la commande. En activant cette fonctionnalité, vous acceptez les {{stripeLinkTerms}}conditions d’utilisation de Link by Stripe{{/stripeLinkTerms}} ainsi que la {{privacyPolicy}}politique de confidentialité{{/privacyPolicy}}.

en: Link details for the payment method.
fr: Détails du lien de la méthode de paiement.

en: Link type is required
fr: Le type de lien est obligatoire

en: Lithuania
fr: Lituanie

en: Loading
fr: chargement...

en: Loading dispute…
fr: Chargement du litige…

en: Loading…
fr: chargement...

en: Loan
fr: Prêt

en: Loan amount
fr: Montant du prêt

en: Loan disbursed
fr: Prêt versé

en: Loan disbursement
fr: Déboursement de prêt

en: Loan repayment
fr: Remboursement de prêt

en: Loan repayment: <a>Loan %s</a>
fr: Remboursement de prêt : <a>Prêt%s</a>

en: Log error messages
fr: Journaliser les messages d’erreur

en: Log error messages (defaulted on for test accounts)
fr: Journaliser les messages d’erreur (fonction activée par défaut pour les comptes de test)

en: Logging
fr: Journalisation

en: Lost
fr: Perdu

en: MT VAT
fr: MT TVA

en: Make your %s prices consistent by rounding them up after they're converted. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}
fr: Assurez la cohérence de vos prix %s en les arrondissant après conversion. {{learnMoreLink}}En savoir plus{{/learnMoreLink}}

en: Malta
fr: Malte

en: Manage and update your bank account information to receive payouts.
fr: Gérez et mettez à jour vos informations de compte bancaire pour recevoir des paiements.

en: Manage in Stripe
fr: Gérer dans Stripe

en: Manual
fr: Manuel

en: Manual Rate
fr: Taux manuel

en: Manual capture
fr: Capture manuelle

en: Manual capture is not available when Stripe Billing is active.
fr: La capture manuelle n’est pas disponible lorsque Stripe Billing est active.

en: Match filter for the transactions.
fr: Faites correspondre le filtre pour les transactions.

en: Max file size exceeded.
fr: Taille maximale du fichier dépassée.

en: Maximum item count must be greater than the minimum item count on the "Order Item Threshold" rule.
fr: Le nombre maximal d’articles doit être supérieur au nombre minimal d’articles dans la règle « Seuil du nombre d’articles par commande ».

en: Maximum item count must be greater than the minimum item count.
fr: Le nombre maximal d’articles doit être supérieur au nombre minimal d’articles.

en: Maximum items per order
fr: Nombre maximal d’articles par commande

en: Maximum purchase price
fr: Prix d’achat maximal

en: Maximum purchase price must be greater than the minimum purchase price.
fr: Le prix d’achat maximal doit être supérieur au prix d’achat minimal.

en: Medium
fr: Moyenne

en: Medium {{helpText}}(48 px){{/helpText}}
fr: Moyen {{helpText}}(48 px){{/helpText}}

en: Message could not be dismissed | Messages could not be dismissed
fr[0]: Le message n’a pas pu être ignoré
fr[1]: Les messages n’ont pas pu être ignorés

en: Message dismissed
fr: Message ignoré

en: Microdeposit transfers failed. Please check the account, institution and transit numbers.
fr: Les transferts de micro-dépôts ont échoué. Vérifiez le numéro de compte, le numéro de l’institution et le numéro de transit.

en: Migrate Stripe Billing subscriptions
fr: Transférer les abonnements Stripe Billing

en: Migrate Subscriptions
fr: Transférer les abonnements

en: Migration in progress
fr: Migration en cours

en: Minimum items per order
fr: Nombre minimal d’articles par commande

en: Minimum purchase price
fr: Prix d’achat minimal

en: Mobile Number
fr: Numéro de portable

en: Mobile number
fr: Numéro de portable

en: Mobile phone number
fr: Numéro de téléphone portable

en: Model
fr: Modèle

en: Monday
fr: lundi

en: Monthly
fr: Mensuellement

en: Monthly anchor for deposit scheduling when interval is set to monthly
fr: Ancrage mensuel pour la planification des dépôts en cas de périodicité mensuelle

en: More details
fr: Plus de détails

en: More information about payout status
fr: Plus d’informations sur l’état du paiement

en: More information needed
fr: Plus d’informations sont nécessaires

en: More options for specific payment needs.
fr: Plus d’options pour répondre aux besoins spécifiques en matière de paiement.

en: More than $100M
fr: Plus de 100 millions de dollars

en: Multi-Currency settings
fr: Réglages de la fonctionnalité Multi-Currency

en: Multibanco Payment instructions
fr: Instructions de paiement Multibanco

en: Multiple product types
fr: Plusieurs types de produits

en: My store is already live
fr: Ma boutique est déjà en ligne

en: N/A
fr: ND

en: NAME
fr: NOM

en: NL VAT
fr: NL TVA

en: NO VAT
fr: PAS DE TVA

en: NZ GST
fr: NZ TPS

en: Name
fr: Nom

en: Name associated with the billing details.
fr: Nom associé aux informations de facturation.

en: Name: %1$s, Guest
fr: Nom : %1$s, Invité

en: Name: %1$s, Username: %2$s
fr: Nom : %1$s, Nom d’utilisateur : %2$s

en: Need cash in a hurry? Instant payouts are available within 30 minutes for a nominal %s service fee. <a>Learn more</a>
fr: Besoin urgent d’argent liquide ? Les paiements instantanés sont disponibles en 30 minutes pour des frais de service nominaux de %s. <a>En savoir plus</a>

en: Needs response
fr: Nécessite une réponse

en: Needs review
fr: Examen des besoins

en: Needs setup
fr: Configuration requise

en: Negative account balance? {{discoverWhyLink}}Discover why.{{/discoverWhyLink}}
fr: Solde du compte négatif ? {{discoverWhyLink}}Découvrez pourquoi.{{/discoverWhyLink}}

en: Net amount
fr: Montant net

en: Net amount.
fr: Montant net.

en: Net deposit
fr: Acompte net

en: Net payout amount
fr: Montant net du paiement

en: Net payout amount:
fr: Montant net du paiement :

en: Net payout: %s
fr: Paiement net : %s

en: Net withdrawal amount
fr: Montant net du retrait

en: Netherlands
fr: Pays-Bas

en: New Zealand
fr: Nouvelle-Z&eacute;lande

en: New Zealand dollar
fr: Dollar néo zélandais

en: New receipt
fr: Nouveau reçu

en: New receipt emails are sent to customers when a new order is paid for with a card reader.
fr: De nouveaux e-mails de réception sont envoyés aux clients lorsqu'une nouvelle commande est payée avec un lecteur de carte.

en: Next
fr: Suivant

en: Next automatic payment scheduled for %s.
fr: Prochain paiement automatique planifié le %s.

en: Next time you buy here and on other Woo-powered stores, we'll send you a code to securely purchase with WooPay.
fr: La prochaine fois que vous ferez vos achats ici et sur d’autres boutiques propulsées par Woo, nous vous enverrons un code pour acheter en toute sécurité avec WooPay.

en: Next we’ll ask you to share a few details about your business to create your account.
fr: Ensuite, nous vous demanderons de partager quelques détails sur votre entreprise pour créer votre compte.

en: Next we’ll ask you to verify your business and payment details to enable payouts.
fr: Nous vous demanderons ensuite de vérifier les détails relatifs à votre entreprise et au paiement pour autoriser les paiements.

en: No
fr: Non

en: No account settings provided
fr: Aucun réglage de compte fourni

en: No action taken
fr: Aucune action effectuée

en: No document was uploaded. Upload the document again.
fr: Aucun document n’a été chargé. Chargez à nouveau le document.

en: No funds have been withdrawn yet.
fr: Aucun fonds n’a encore été retiré.

en: No refund needed
fr: Aucun remboursement nécessaire

en: No selection
fr: Aucune sélection

en: No test orders found.
fr: Aucune commande de test trouvée.

en: No valid event name or type.
fr: Aucun nom ni type d’événement valide.

en: None
fr: Aucun

en: Normal
fr: Normale

en: Norway
fr: Norv&egrave;ge

en: Norwegian krone
fr: Couronne norvégienne

en: Not active
fr: Désactivé

en: Not available
fr: Non disponible

en: Not checked
fr: Non vérifié

en: Not connected
fr: Non Connect&eacute;

en: Not eligible
fr: Non éligible

en: Number
fr: Nombre

en: OR
fr: OU

en: Offer card payments, Apple Pay, iDeal, Affirm, Afterpay, and accept in-person payments with the Woo mobile app.
fr: Proposez des paiements par carte, Apple Pay, iDeal, Affirm, Afterpay et acceptez les paiements en personne avec l’application mobile Woo.

en: Offer customers a fast, secure checkout experience with Google Pay.
fr: Proposez aux clients une expérience de paiement rapide et sécurisée avec Google Pay.

en: Offer customers a fast, secure checkout experience with Google Pay. By enabling this feature, you agree to {{stripeLink}}Stripe{{/stripeLink}}, and {{googleLink}}Google{{/googleLink}}'s terms of use.
fr: Proposez aux clients une expérience de paiement rapide et sécurisée avec Google Pay. En activant cette fonctionnalité, vous acceptez les conditions d’utilisation de {{stripeLink}}Stripe{{/stripeLink}} et {{googleLink}}Google{{/googleLink}}.

en: Offers the highest level of filtering for stores, but may catch some legitimate transactions.
fr: Offre le niveau de filtrage le plus élevé pour les boutiques, mais peut bloquer certaines transactions légitimes.

en: Offline service
fr: Service hors ligne

en: Onboarding
fr: Intégration

en: Onboarding field data could not be retrieved
fr: Les données du champ d’intégration n’ont pas pu être récupérées

en: Onboarding initialization is already in progress. Please wait for it to finish.
fr: L’initialisation de l’intégration est déjà en cours. Veuillez attendre la fin de l’opération.

en: Once confirmed, this cannot be undone.
fr: Une fois confirmée, cette opération est irréversible.

en: Once you've received the item(s), refund the customer before the deadline to prevent this escalating to a dispute.
fr: Une fois que vous avez reçu le ou les articles, remboursez le client avant la date limite pour éviter que cela ne dégénère en litige.

en: One last step! Verify your identity with our partner
fr: Plus qu’une étape ! Vérifier votre identité auprès de notre partenaire

en: One more step to accept recurring payments
fr: Encore une étape pour accepter les paiements récurrents

en: One more step to enable %s
fr: Encore une étape pour activer %s

en: One or more of your extensions are incompatible with WooPay.
fr: Une ou plusieurs de vos extensions sont incompatibles avec WooPay.

en: Online store
fr: Boutique en ligne

en: Only icon
fr: Icône uniquement

en: Orange shield outline
fr: Bouclier orange

en: Order
fr: Commande

en: Order #
fr: Commande n°

en: Order #%s
fr: Commande n&deg;%s

en: Order Items Threshold
fr: Seuil du nombre d’articles par commande

en: Order cannot be refunded
fr: La commande n’a pas pu être remboursée

en: Order not found
fr: Commande introuvable

en: Order number
fr: Numéro de commande

en: Order receipt
fr: Reçu de la commande

en: Orders from outside of the following countries will be blocked by the filter:
fr: Les commandes en dehors des pays suivants seront bloquées par le filtre :

en: Orders from outside of the following countries will be screened by the filter:
fr: Les commandes en dehors des pays suivants seront filtrées par le filtre :

en: Orders from the following countries will be blocked by the filter:
fr: Les commandes provenant des pays suivants seront bloquées par le filtre :

en: Orders from the following countries will be screened by the filter:
fr: Les commandes provenant des pays suivants seront filtrées par le filtre :

en: Origin
fr: Origine

en: Other
fr: Autre

en: Other documents
fr: Autres documents

en: Otherwise, use the forms on the next screen to submit evidence that the subscription was still active and that the customer was aware of, and did not follow, your cancellation procedure.
fr: Sinon, utilisez les formulaires sur l’écran suivant pour présenter les preuves que l’abonnement était toujours actif et que le client connaissait votre procédure d’annulation et ne l’a pas suivi.

en: Outline
fr: Contour

en: Override the default {{privacyLink}}privacy policy{{/privacyLink}} and {{termsLink}}terms of service{{/termsLink}}, or add custom text to WooPay checkout. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}.
fr: Remplacez la {{privacyLink}}politique de confidentialité{{/privacyLink}} et les {{termsLink}}conditions d’utilisation{{/termsLink}} par défaut, ou ajoutez du texte personnalisé à la validation de la commande WooPay. {{learnMoreLink}}Lire la suite{{/learnMoreLink}}.

en: Overview
fr: Vue d&rsquo;ensemble

en: Owner
fr: Propriétaire

en: Owner email
fr: E-mail du propriétaire

en: PHONE
fr: TÉLÉPHONE

en: PL VAT
fr: PL TVA

en: PRODUCT DESCRIPTION
fr: DESCRIPTION DU PRODUIT

en: PRODUCT TYPE
fr: TYPE DE PRODUIT

en: PT VAT
fr: PT TVA

en: Page number.
fr: Numéro de page.

en: Page size.
fr: Format de la page.

en: Paid
fr: Payée

en: Paid Currency
fr: Devise du paiement

en: Paid in Full
fr: Paiement intégral effectué

en: Paid with
fr: Payé avec

en: Partial refund
fr: Remboursement partiel

en: Passed
fr: Succès

en: Pay out %s now
fr: Payer %s maintenant

en: Payment
fr: Paiement

en: Payment Gateway
fr: Passerelle de paiement

en: Payment ID
fr: ID de paiement

en: Payment Method
fr: Moyen de paiement

en: Payment activation through our financial partner requires HTTPS and cannot be completed.
fr: L’activation du paiement via notre partenaire financier nécessite HTTPS et ne peut pas être effectuée.

en: Payment authentication requested email
fr: E-mail de demande d'authentification de paiement

en: Payment authentication requested emails are sent to chosen recipient(s) when an attempt to automatically process a subscription renewal payment fails because the transaction requires an SCA verification, the customer is requested to authenticate the payment, and a retry rule has been applied to notify the customer again within a certain time period.
fr: Les e-mails de demande d'authentification de paiement sont envoyés au(x) destinataire(s) choisi(s) lorsqu’une tentative de traitement automatique d’un paiement pour le renouvellement d’un abonnement a échoué parce que la transaction requiert une vérification SCA, qu'il est demandé au client d'authentifier le paiement et qu'une règle de nouvelle tentative a été appliquée pour informer le client au cours d'une certaine période.

en: Payment authorization has <strong>expired</strong> (<a>%1$s</a>).
fr: L’autorisation de paiement a <strong>expiré</strong> (<a>%1$s</a>).

en: Payment authorization needed for renewal of order {order_number}
fr: Autorisation de paiement requise pour le renouvellement de la commande {order_number}

en: Payment authorization needed for renewal of {site_title} order {order_number}
fr: Autorisation de paiement requise pour le renouvellement de la commande {order_number} pour {site_title}

en: Payment authorization was successfully <strong>cancelled</strong> (<a>%1$s</a>).
fr: L’autorisation de paiement a été <strong>annulée</strong> avec succès (<a>%1$s</a>).

en: Payment authorized
fr: Paiement autorisé

en: Payment blocked
fr: Paiement bloqué

en: Payment cancel failed to complete with the following message: %s
fr: L’annulation du paiement a échoué avec le message suivant : %s

en: Payment cannot be canceled for partially or fully refunded orders.
fr: Impossible d’annuler le paiement pour les commandes entièrement ou partiellement remboursées.

en: Payment cannot be captured for partially or fully refunded orders.
fr: Impossible de capturer le paiement pour les commandes entièrement ou partiellement remboursées.

en: Payment cannot be processed for partially or fully refunded orders.
fr: Impossible de traiter le paiement pour les commandes entièrement ou partiellement remboursées.

en: Payment capture failed to complete with the following message: %s
fr: La capture du paiement a échoué avec le message suivant : %s

en: Payment details
fr: Coordonnées de paiement

en: Payment details not loaded
fr: Détails du paiement non chargés

en: Payment dispute and fees have been deducted from your next payout
fr: Le litige de paiement et les frais ont été déduits de votre prochain paiement

en: Payment dispute funds have been reinstated
fr: Le montant du paiement contesté a été restitué

en: Payment dispute has been updated
fr: Le paiement contesté a été mis à jour

en: Payment disputed
fr: Paiement contesté

en: Payment disputed as %s.
fr: Paiement contesté en tant que %s.

en: Payment failed
fr: Échec du paiement

en: Payment failure refund
fr: Remboursement en cas d’échec de paiement

en: Payment for order #%s canceled successfully.
fr: Le paiement de la commande n° %s a bien été annulé.

en: Payment for order #%s captured successfully.
fr: Le paiement de la commande n° %s a bien été collecté.

en: Payment for the order failed with the following message: "%1$s" and failure code <code>%2$s</code>
fr: Le paiement de la commande a échoué avec le message suivant : « %1$s » et le code d’échec <code>%2$s</code>

en: Payment has been disputed for %1$s with reason "%2$s". <a>Response due by %3$s</a>.
fr: Le paiement a été contesté pour %1$s en raison du motif « %2$s ». <a>Réponse attendue d’ici le %3$s</a>.

en: Payment inquiry has been closed with status %1$s. See <a>payment status</a> for more details.
fr: L’enquête sur le paiement a été clôturée avec l’état %1$s. Consultez <a>l’état du paiement</a> pour plus de détails.

en: Payment instructions
fr: Instructions de paiement

en: Payment method
fr: Moyen de paiement

en: Payment method IDs that should be enabled. Other methods will be disabled.
fr: ID de moyen de paiement qui doivent être activés. Les autres moyens seront désactivés.

en: Payment method is changed to: <strong>Credit card ending in %1$s</strong>.
fr: Le moyen de paiement est basculé sur  : <strong>Carte de crédit se terminant par %1$s</strong>.

en: Payment method successfully added.
fr: Le moyen de paiement a bien été ajouté.

en: Payment method updated for all your current subscriptions.
fr: Moyen de paiement mis à jour pour tous vos abonnements actuels.

en: Payment method updated.
fr: Moyen de paiement mis à jour.

en: Payment methods that need %s:
fr: Moyens de paiement qui nécessitent %s :

en: Payment refund
fr: Remboursement du paiement

en: Payment request buttons
fr: Boutons de demande de paiement

en: Payment status changed to <strong>%s</strong>.
fr: État de paiement basculé sur <strong>%s</strong>.

en: Payment was approved by <a>%s</a>
fr: Le paiement a été approuvé par <a>%s</a>

en: Payment was blocked by <a>%s</a>
fr: Le paiement a été bloqué par <a>%s</a>

en: Payment was screened by your fraud filters and blocked.
fr: Le paiement a été filtré par vos filtres anti-fraude et bloqué.

en: Payment was screened by your fraud filters and placed in review.
fr: Le paiement a été filtré par vos filtres anti-fraude et envoyé pour examen.

en: Payments
fr: Paiements

en: Payments accepted on checkout
fr: Paiements acceptés à la validation de la commande

en: Payments and payouts are disabled for this account until missing business information is updated.
fr: Les paiements sont désactivés pour ce compte jusqu’à ce que les informations d’entreprise manquantes soient mises à jour.

en: Payments and payouts are disabled for this account until missing information is updated. Please update the following information in the Stripe dashboard.
fr: Les paiements sont désactivés pour ce compte jusqu’à ce que les informations manquantes soient mises à jour. Veuillez mettre à jour les informations suivantes dans le tableau de bord Stripe.

en: Payments and payouts are disabled for this account until setup is completed.
fr: Les paiements sont désactivés pour ce compte jusqu’à ce que la configuration soit terminée.

en: Payments and payouts are disabled until account setup is completed. If you are experiencing problems completing account setup, or need to change the email/country associated with your account, you can reset your account and start from the beginning.
fr: Les paiements sont désactivés jusqu’à ce que la configuration du compte soit terminée. Si vous rencontrez des problèmes lors de la configuration de votre compte ou si vous souhaitez modifier l’adresse e-mail ou le pays associé à votre compte, vous pouvez réinitialiser votre compte et recommencer depuis le début.

en: Payments capture
fr: Saisie des paiements

en: Payments made simple — including %s, a new express checkout feature.
fr: Paiements simplifiés, dont %s, une nouvelle fonctionnalité de validation express des commandes.

en: Payments must be captured within 7 days or the authorization will expire and money will be returned to the shopper.
fr: Les paiements doivent être saisis dans les 7 jours suivants leur émission. Dans le cas contraire, l’autorisation expire et l’argent est rendu à l’acheteur.

en: Payments that have been blocked by a risk filter will appear under the blocked tab in {{strong}}Payments > Transactions{{/strong}}. We'll let you know why each payment was blocked so you can determine if you need to adjust your risk filters.
fr: Les paiements bloqués par un filtre de risque apparaîtront sous {{strong}}Paiements > Transactions{{/strong}}. Chaque paiement bloqué est accompagné d’une justification afin que vous puissiez déterminer s’il est nécessaire d’ajuster vos filtres de risque.

en: Payments will be {{blocked}}blocked{{/blocked}} if:
fr: Les paiements seront {{blocked}}bloqués{{/blocked}} si :

en: Payments:
fr: Paiements :

en: Payout
fr: Paiement

en: Payout Currency
fr: Devise du paiement

en: Payout ID
fr: ID du paiement

en: Payout amount
fr: Montant du paiement

en: Payout bank account
fr: Compte bancaire pour le paiement

en: Payout currency
fr: Devise du paiement

en: Payout date
fr: Date de paiement

en: Payout details
fr: Détails du paiement

en: Payout history
fr: Historique des paiements

en: Payout overview
fr: Aperçu du paiement

en: Payout schedule
fr: Calendrier de paiement

en: Payout scheduling is currently unavailable for your store. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}
fr: La planification des paiements est actuellement indisponible pour votre boutique. {{learnMoreLink}}En savoir plus{{/learnMoreLink}}

en: Payout status
fr: État du paiement

en: Payout transactions
fr: Transactions de paiement

en: Payouts
fr: Paiements

en: Payouts are currently paused because a recent payout failed. Please {{updateLink}}update your bank account details{{/updateLink}}.
fr: Les paiements sont actuellement suspendus en raison de l’échec d’un récent paiement. Veuillez {{updateLink}}mettre à jour vos coordonnées bancaires{{/updateLink}}.

en: Payouts are paused while your available funds balance remains below %s. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}
fr: Les paiements sont suspendus tant que votre solde de fonds disponibles est sous la barre des %s. {{learnMoreLink}}En savoir plus{{/learnMoreLink}}

en: Payouts are pending while Stripe verifies details on your account.
fr: Les paiements sont en attente pendant que Stripe vérifie les détails de votre compte.

en: Payouts match <select /> filters
fr: Les paiements correspondent à <select /> filtres

en: Payouts match {{select /}} filters
fr: Les paiements correspondent à {{select /}} filtres

en: Payouts may be interrupted while your %s balance remains negative. {{whyLink}}Why?{{/whyLink}}
fr: Les paiements peuvent être interrompus tant que votre solde %s reste négatif. {{whyLink}}Pourquoi ?{{/whyLink}}

en: Payouts scheduled on a weekend will be sent on the next business day.
fr: Les paiements planifiés pendant le week-end sont transmis le jour ouvrable suivant.

en: Payouts that fall on a holiday will initiate on the next business day.
fr: Les paiements qui tombent un jour férié seront effectués le jour ouvrable suivant.

en: Payouts will occur every business day.
fr: Les paiements peuvent être réalisés tous les jours ouvrables.

en: Payouts:
fr: Paiements :

en: Pending
fr: En attente

en: Pending verification
fr: Vérification en attente

en: Personal Identification Number
fr: Numéro d’identification personnel

en: Phone number associated with the billing details.
fr: Numéro de téléphone associé aux informations de facturation.

en: Physical products
fr: Produits physiques

en: Place in review if the AVS verification fails
fr: Examiner en cas d’échec de la vérification AVS

en: Place in review if the country resolved from customer IP is not listed in your selling countries
fr: Envoyer pour examen si le pays résolu à partir de l’adresse IP du client n’est pas répertorié dans vos pays de vente

en: Place in review if the items count is not in your defined range
fr: Envoyer pour examen si le nombre d’articles n’est pas dans votre plage définie

en: Place in review if the order originates from a country different from the shipping address country
fr: Envoyer pour examen si la commande provient d’un pays différent du pays de l’adresse de livraison

en: Place in review if the purchase price is not in your defined range
fr: Envoyer pour examen si le prix d’achat n’est pas dans votre plage définie

en: Place in review if the shipping address country differs from the billing address country
fr: Envoyer pour examen si le pays de l’adresse de livraison diffère du pays de Envoyer de facturation

en: Please <b>complete your %1$s setup</b> to continue using it.
fr: Veuillez <b>terminer de configurer %1$s</b> pour continuer à l’utiliser.

en: Please <b>complete your %1$s setup</b> to process payments.
fr: Veuillez <b>achever votre configuration de %1$s</b> pour traiter les paiements.

en: Please <b>complete your %1$s setup</b> to process transactions.
fr: Veuillez <b>achever votre configuration de %1$s</b> pour traiter les transactions.

en: Please check the <a>logs</a> for more details on this issue. Debug log must be enabled under <strong>Advanced settings</strong> to see recorded logs.
fr: Veuillez consulter les <a>journaux</a> pour plus de détails sur ce problème. Le journal de débogage doit être activé dans les <strong>réglages avancés</strong> pour afficher les journaux enregistrés.

en: Please ensure all prefilled information is correct and complete any missing details.
fr: Veuillez vous assurer que toutes les informations préremplies sont correctes et renseigner tous les détails manquants.

en: Please ensure the product type and description have been entered accurately.
fr: Veuillez vous assurer que le type de produit et la description ont été saisis avec précision.

en: Please enter a valid mobile phone number.
fr: Entrez un numéro de téléphone portable valide.

en: Please enter a valid number
fr: Merci de saisir un numéro valide

en: Please enter a valid phone number.
fr: Entrez un numéro de téléphone valide.

en: Please fill out all required fields
fr: Veuillez remplir tous les champs obligatoires

en: Please provide a business type
fr: Indiquer un type d’entreprise

en: Please provide a country
fr: Indiquer un pays

en: Please provide a response
fr: Veuillez fournir une réponse

en: Please provide a type of goods or services
fr: Indiquer un type de biens ou de services

en: Please resolve the dispute on this order of %1$s labeled '%2$s' by %3$s.
fr: Veuillez résoudre le litige concernant cette commande pour %1$s étiquetée « %2$s » d’ici le %3$s.

en: Please resolve the inquiry on this order of %1$s labeled '%2$s' by %3$s.
fr: Veuillez répondre à l’enquête concernant cette commande d’un montant de %1$s étiquetée « %2$s » d’ici le %3$s.

en: Please resolve the inquiry on this order of %1$s with reason '%2$s'.
fr: Veuillez répondre à la demande concernant cette commande %1$s avec le motif « %2$s ».

en: Please respond before %1$s.
fr: Veuillez répondre avant le %1$s.

en: Please see this document for more information
fr: Consultez cette documentation pour en savoir plus

en: Please select a payment method
fr: Veuillez sélectionner un moyen de paiement

en: Please select your product options before proceeding.
fr: Veuillez sélectionner les options de vos produits avant de poursuivre.

en: Please share a few more details
fr: Veuillez nous fournir quelques informations supplémentaires.

en: Please take action
fr: Passez à l’action

en: Please type only valid emails
fr: Veuillez saisir uniquement des adresses e-mail valides

en: Please wait until file upload is finished
fr: Veuillez attendre la fin du chargement du fichier

en: Poland
fr: Pologne

en: Postal code check
fr: Vérification du code postal

en: Postal code of the billing address.
fr: Code postal de l’adresse de facturation.

en: Pound sterling
fr: Livre sterling

en: Powered by WooCommerce
fr: Propulsé par WooCommerce

en: Preferred Locale
fr: Zone géographique de préférence

en: Preview
fr: Aperçu

en: Preview cover letter
fr: Voir la lettre d’accompagnement

en: Preview of checkout
fr: Aperçu de la validation de la commande

en: Price ID is required
fr: L’ID de prix est obligatoire.

en: Price rounding
fr: Arrondi des prix

en: Print
fr: Imprimer

en: Print Cover Letter
fr: Imprimer la lettre d’accompagnement

en: Privacy Policy
fr: Politique de confidentialité

en: Product
fr: Produit

en: Product ID is required
fr: L’ID de produit est obligatoire.

en: Product details
fr: Détails sur le produit

en: Product not received
fr: Produit non reçu

en: Product unacceptable
fr: Produit inacceptable

en: Proof of active subscription
fr: Preuve d’abonnement actif

en: Proof of shipping
fr: Preuve d’expédition

en: Prove that the customer received a physical product or offline service, or made use of a digital product or online service. This must have occurred prior to the date the dispute was initiated.
fr: Prouvez que le client a reçu un produit physique ou un service hors ligne, ou a utilisé un produit numérique ou un service en ligne. Cela doit avoir eu lieu avant la date de début du litige.

en: Prove that the subscription was still active and that the customer was aware of, and did not follow, your cancellation procedure.
fr: Prouvez que l’abonnement était toujours actif et que le client connaissait votre procédure d’annulation et ne l’a pas suivi.

en: Provide a few business details
fr: Fournissez quelques détails sur l’entreprise

en: Provide additional details about your business so you can begin accepting real payments. %1$sLearn more%2$s
fr: Fournissez des renseignements complémentaires à propos de votre entreprise pour pouvoir commencer à accepter des paiements réels. %1$sEn savoir plus%2$s

en: Provide adequate payment and order details so that a legitimate customer recognizes it, or proves to the card issuer that their cardholder authorized the transaction.
fr: Fournissez les détails de paiement ou de commande adéquats afin qu’un client légitime le reconnaisse, ou prouve à l’émetteur de la carte que son titulaire a autorisé la transaction.

en: Provide contact information where customers can reach you for support.
fr: Précisez aux clients les coordonnées auxquelles ils peuvent vous joindre pour obtenir de l’aide.

en: Provides a standard level of filtering that's suitable for most business.
fr: Fournit un niveau de filtrage standard qui convient à la plupart des entreprises.

en: Provides a standard level of filtering that's suitable for most businesses.
fr: Fournit un niveau de filtrage standard qui convient à la plupart des entreprises.

en: Provides basic anti-fraud protection only.
fr: Fournit uniquement une protection anti-fraude de base.

en: Provides the base level of platform protection.
fr: Fournit le niveau de base de protection de la plateforme.

en: Puerto Rico
fr: Porto Rico

en: Purchase Price Threshold
fr: Seuil du prix d’achat

en: RO VAT
fr: RO TVA

en: Reach 500 million customers and over 20 million businesses across the European Union.
fr: Atteignez 500 millions de clients et plus de 20 millions d’entreprises au sein de l’Union européenne.

en: Reach out to the customer to check if they're returning the item(s).
fr: Contactez le client pour vérifier s’il vous retourne le ou les articles.

en: Read more
fr: Lire plus

en: Reader ID
fr: ID du lecteur

en: Reader fee
fr: Frais de lecteur

en: Reader id
fr: ID du lecteur

en: Readers details not loaded
fr: Échec du chargement des détails sur les lecteurs

en: Reason
fr: Motif

en: Recommended currencies
fr: Devises recommandées

en: Recommended documents
fr: Documents recommandés

en: Reconnect
fr: Reconnecter

en: Reconnect %s
fr: Reconnecter %s

en: Recurring payments
fr: Paiements récurrents

en: Red shield outline
fr: Bouclier rouge

en: Reduce cart abandonment and create a frictionless checkout experience with Link by Stripe. Link autofills your customer’s payment and shipping details, so they can check out in just six seconds with the Link optimized experience.
fr: Réduisez le nombre d’abandons de panier et bénéficiez d’une expérience de validation de commande fluide grâce à Link by Stripe. Link remplit automatiquement les données de paiement et d’expédition de vos clients afin qu’ils puissent valider leur commande en six secondes seulement grâce à la solution optimisée Link.

en: Reduce the converted price for a specific amount. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}
fr: Réduisez le prix converti d’un montant spécifique. {{learnMoreLink}}En savoir plus{{/learnMoreLink}}

en: Reference
fr: Référence

en: Refresh
fr: Rafraîchir

en: Refund
fr: Remboursement

en: Refund %s
fr: Rembourser %s

en: Refund failure
fr: Échec du remboursement

en: Refund has been issued
fr: Le remboursement a été émis

en: Refund in full
fr: Rembourser entièrement

en: Refund of %1$s <strong>failed</strong> due to insufficient funds in your WooPayments balance.
fr: <strong>Échec</strong> du remboursement de %1$s en raison d’un solde WooPayments insuffisant.

en: Refund of %s <strong>failed</strong> due to insufficient funds in your WooPayments balance. To prevent delays in refunding customers, please consider adding funds to your Future Refunds or Disputes (FROD) balance. <a>Learn more</a>.
fr: <strong>Échec</strong> du remboursement de %s en raison d’un solde WooPayments insuffisant. Pour prévenir les délais de remboursement de vos clients, veuillez envisager d’ajouter des fonds à votre solde Remboursements ou litiges futurs. <a>Lire la suite</a>.

en: Refund order in full
fr: Rembourser entièrement la commande

en: Refund status
fr: État du remboursement

en: Refund transaction
fr: Rembourser la transaction

en: Refund was not owed
fr: Le remboursement n’était pas dû

en: Refunded
fr: Remboursé

en: Refunded payment #%s.
fr: Paiement remboursé #%s.

en: Refunding manually requires reimbursing your customer offline via cash, check, etc. The refund amounts entered here will only be used to balance your analytics.
fr: Le remboursement manuel nécessite de rembourser votre client hors ligne en espèces, chèque, etc. Les montants de remboursement entrés ici ne seront utilisés que pour équilibrer vos analyses.

en: Refunds and order editing are disabled during an active dispute.
fr: Les remboursements et la modification des commandes sont désactivés lorsqu’un litige est actif.

en: Refunds and order editing are disabled during disputes.
fr: Les remboursements et la modification des commandes sont désactivés pendant les litiges.

en: Refunds and order editing have been disabled as a result of a lost dispute.
fr: Les remboursements et la modification des commandes ont été désactivés suite à un litige perdu.

en: Rejected
fr: Refusé

en: Reload
fr: Recharger

en: Remove
fr: Enlever

en: Remove %1$s
fr: Supprimer %1$s

en: Remove %1$s as an enabled currency
fr: Supprimer %1$s comme devise activée

en: Remove %1$s from checkout
fr: Retirer %1$s de la validation de commande

en: Remove customer currency filter
fr: Effacer le filtre de devise client

en: Remove dispute date filter
fr: Supprimer le filtre date de litige

en: Remove dispute status filter
fr: Supprimer le filtre état de litige

en: Remove document date filter
fr: Supprimer le filtre sur la date du document

en: Remove document type filter
fr: Supprimer le filtre de type de document

en: Remove file
fr: Supprimer le fichier

en: Remove loan filter
fr: Supprimer le filtre de prêt

en: Remove payment method filter
fr: Supprimer le filtre de moyen de paiement

en: Remove payout date filter
fr: Supprimer le filtre Date de paiement

en: Remove payout status filter
fr: Supprimer le filtre État du paiement

en: Remove transaction Risk Level filter
fr: Supprimer le filtre niveau de risque de la transaction

en: Remove transaction customer country filter
fr: Effacer le filtre de pays du client pour la transaction

en: Remove transaction customer currency filter
fr: Effacer le filtre de devise client pour la transaction

en: Remove transaction date filter
fr: Supprimer le filtre date de transaction

en: Remove transaction device type filter
fr: Supprimer le filtre de type d’appareil de transaction

en: Remove transaction sales channel filter
fr: Supprimer le filtre canal de vente pour la transaction

en: Remove transaction type filter
fr: Supprimer le filtre type de transaction

en: Repaid this period
fr: Remboursé sur cette période

en: Repaid this period (until %s)
fr: Remboursé sur cette période (jusqu’au %s)

en: Repaid this period placeholder
fr: texte indicatif Remboursé cette période

en: Replace
fr: Remplacer

en: Request an instant payout
fr: Demander un paiement instantané

en: Request for signature failed.
fr: Échec de la demande de signature.

en: Requested by customer
fr: Demande du client

en: Required
fr: Obligatoire

en: Reset account
fr: Réinitialiser le compte

en: Reset your test account
fr: Réinitialiser votre compte de test

en: Respond
fr: Répondre

en: Respond By
fr: Répondre avant

en: Respond by
fr: Répondre avant

en: Respond now
fr: Répondre maintenant

en: Respond to %1$d active disputes for a total of %2$s
fr: Répondre à %1$d litiges en cours pour un total de %2$s

en: Respond to %d active disputes
fr: Répondre à %d litiges en cours

en: Respond to %d active disputes for a total of %s
fr: Répondre à %d litiges en cours pour un total de %s

en: Respond to a dispute for %s
fr: Répondre à un litige pour %s

en: Respond to a dispute for %s – Last day
fr: Répondre à un litige pour %s – Dernier jour

en: Respond today
fr: Répondre aujourd’hui

en: Respond today by %s
fr: Répondre aujourd’hui avant %s

en: Response needed
fr: Réponse nécessaire

en: Restricted
fr: Limité

en: Restricted partially
fr: Partiellement limité

en: Restricted soon
fr: Bientôt limité

en: Return to disputes
fr: Revenir aux litiges

en: Return to payments
fr: Retourner vers les paiements

en: Review blocked transactions 📥️
fr: Consulter les transactions bloquées 📥️

en: Review payment
fr: Examiner le paiement

en: Risk Level
fr: Niveau de risque

[ctx: Risk Level]
en: Is
fr: Est

[ctx: Risk Level]
en: Is not
fr: N’est pas

en: Risk evaluation
fr: Évaluation des risques

en: Risk filtering is only available for orders processed using credit cards with %1$s. This order was processed with %2$s.
fr: Le filtrage des risques n’est disponible que pour les commandes traitées par carte de crédit avec %1$s. Cette commande a été traitée avec %2$s.

en: Risk filtering is only available for orders processed using credit cards with %s.
fr: Le filtrage des risques n’est disponible que pour les commandes traitées par carte de crédit avec %s.

en: Risk filtering through %s was not found on this order, it may have been created while filtering was not enabled.
fr: Le filtrage des risques via %s est introuvable sur cette commande. Elle a peut-être été créée alors que le filtrage n’était pas activé.

en: Risk level
fr: Niveau de risque

en: Risk level of transaction
fr: Niveau de risque de la transaction

en: Romania
fr: Roumanie

en: Rounding fix
fr: Correction de l’arrondi

en: Route param validation failed.
fr: Échec de la validation du paramètre route.

en: SE VAT
fr: SE TVA

en: SEPA Debit details for the payment method.
fr: Détails du prélèvement SEPA de la méthode de paiement.

en: SEPA IBAN
fr: IBAN SEPA

en: SEPA IBAN ending in %s
fr: IBAN SEPA se terminant par %s

en: SG GST
fr: SG TPS

en: SHIPPING ADDRESS
fr: ADRESSE D’EXPÉDITION

en: SHIPPING CARRIER
fr: TRANSPORTEUR

en: SHIPPING DATE
fr: DATE D’EXPÉDITION

en: SI VAT
fr: SI TVA

en: SK VAT
fr: SK TVA

en: SKU
fr: UGS

en: SUBTOTAL
fr: SOUS-TOTAL

en: Safe Mode
fr: Mode sans échec

en: Safe Mode activated
fr: Mode sans échec activé

en: Safe Mode has been deactivated and %s is fully functional.
fr: Le mode sans échec a été désactivé et %s est entièrement fonctionnel.

en: Sales channel
fr: Canal de vente

en: Save changes
fr: Enregistrer les modifications

en: Save for later
fr: Enregistrer pour plus tard

en: Save my info
fr: Enregistrer mes infos

en: Save payment information to my account for future purchases.
fr: Enregistrer les informations de paiement dans mon compte pour mes prochains achats.

en: Saved cards
fr: Cartes enregistrées

en: Saved payment method
fr: Moyen de paiement enregistré

en: Search by customer name
fr: Rechercher par nom de client

en: Search by order number or customer name
fr: Rechercher par numéro de commande ou nom de client

en: Search by order number, customer name, or billing email
fr: Rechercher par numéro de commande, nom de client ou e-mail de facturation

en: Search by order number, subscription number, customer name, or billing email
fr: Rechercher par numéro de commande, numéro d’abonnement, nom de client ou e-mail de facturation

en: Search currencies
fr: Rechercher des devises

en: Search results (%1$d currencies)
fr: Résultats de la recherche (%1$d devises)

en: Search…
fr: Rechercher...

en: Securely save my information for 1-click checkout
fr: Enregistrer mes informations de manière sécurisée pour une validation de commande en un clic

en: See details
fr: Voir les détails

en: See disputes
fr: Voir les litiges

en: See the preview of enabled express payment buttons.
fr: Prévisualisez les boutons de paiement express activés.

en: See what's new
fr: Découvrir les nouveautés

en: Select a button label that fits best with the flow of purchase or payment experience on your store.
fr: Sélectionnez un libellé de bouton qui correspond le mieux au flux d’achat ou à l’expérience de paiement sur votre boutique.

en: Select a country
fr: Sélectionnez un pays

en: Select a customer currency
fr: Sélectionner une devise client

en: Select a customer currency filter match
fr: Sélectionner un résultat de filtre de devise client

en: Select a dispute date
fr: Sélectionner une date de litige

en: Select a dispute date filter match
fr: Sélectionner une correspondance de filtre date de litige

en: Select a dispute status
fr: Sélectionner un état de litige

en: Select a dispute status filter match
fr: Sélectionner une correspondance de filtre état de litige

en: Select a document date
fr: Sélectionner une date de document

en: Select a document date filter match
fr: Sélectionner une date de document pour le filtre de correspondance

en: Select a document type
fr: Sélectionnez un type de document

en: Select a document type filter match
fr: Sélectionnez une correspondance de filtre de type de document

en: Select a loan
fr: Sélectionner un prêt

en: Select a payment method
fr: Sélectionner un moyen de paiement

en: Select a payment method filter match
fr: Sélectionner une correspondance de filtre de moyen de paiement

en: Select a payout date
fr: Sélectionner une date de paiement

en: Select a payout date filter match
fr: Sélectionner une correspondance de filtre Date de paiement

en: Select a payout status
fr: Sélectionner un état de paiement

en: Select a payout status filter match
fr: Sélectionner une correspondance de filtre État du paiement

en: Select a reason (Optional)
fr: Sélectionner un motif (facultatif)

en: Select a transaction Risk Level
fr: Sélectionner un niveau de risque pour la transaction

en: Select a transaction Risk Level filter match
fr: Sélectionner une correspondance de filtre niveau de risque de la transaction

en: Select a transaction customer country
fr: Sélectionner un pays client pour la transaction

en: Select a transaction customer country filter match
fr: Sélectionner un résultat de filtre de pays du client pour la transaction

en: Select a transaction customer currency filter match
fr: Sélectionner un résultat de filtre de devise client pour la transaction

en: Select a transaction date
fr: Sélectionner une date de transaction

en: Select a transaction date filter match
fr: Sélectionner une correspondance de filtre date de transaction

en: Select a transaction device type
fr: Sélectionner un type d’appareil de transaction

en: Select a transaction device type filter match
fr: Sélectionner une correspondance de filtre de type d’appareil de transaction

en: Select a transaction sales channel
fr: Sélectionner un canal de vente pour la transaction

en: Select a transaction sales channel filter match
fr: Sélectionner une correspondance de filtre canal de vente pour la transaction

en: Select a transaction type
fr: Sélectionner un type de transaction

en: Select a transaction type filter match
fr: Sélectionner une correspondance de filtre type de transaction

en: Select an option
fr: Sélectionner une option

en: Select if you filed documentation to register your business with a government agency
fr: Sélectionnez cette option si vous avez complété les documents d’enregistrement de votre entreprise auprès d’une agence gouvernementale

en: Select if you have been granted tax-exempt status by the Internal Revenue Service (IRS)
fr: Sélectionnez cette option si vous bénéficiez d’une exonération d’impôt de l’Internal Revenue Service (IRS)

en: Select if you run a non-business entity
fr: Sélectionnez cette option si vous dirigez une entité non commerciale

en: Select if you run your own business as an individual and are self-employed
fr: Sélectionnez cette option si vous dirigez votre propre entreprise en tant que personne physique et que vous êtes indépendant

en: Select if your business is classed as a government entity
fr: Sélectionnez cette option si votre entreprise est considérée comme une entité gouvernementale

en: Select pages
fr: Sélectionner des pages

en: Select the button theme you would like to show.
fr: Sélectionnez le thème de bouton que vous souhaitez afficher.

en: Select the button type you would like to show.
fr: Sélectionnez le type de bouton que vous souhaitez afficher.

en: Select the size of the button.
fr: Sélectionnez la taille du bouton.

en: Select where you would like to display the button.
fr: Sélectionnez où vous voulez afficher le bouton.

en: Select your preferred currency for shopping and payments.
fr: Sélectionnez votre devise préférée pour les achats et les paiements.

en: Sell to international markets and accept over 135 currencies with local payment methods.
fr: Vendez sur les marchés internationaux et acceptez plus de 135 devises avec des moyens de paiement locaux.

en: Sell worldwide in multiple currencies
fr: Vendez dans le monde entier et dans plusieurs devises

en: Send
fr: Envoyer

en: Sent to a customer when a renewal fails because the transaction requires an SCA verification. The email contains renewal order information and payment links.
fr: Envoyé à un client en cas d'échec du renouvellement parce que la transaction requiert une vérification SCA. L’e-mail contient des informations sur la commande de renouvellement et des liens de paiement.

en: Server error. Please try again.
fr: Erreur de serveur. Veuillez réessayer.

en: Set up advanced fraud filters. Enable at least one filter to activate advanced protection.
fr: Configurez des filtres anti-fraude avancés. Activez au moins un filtre pour activer la protection avancée.

en: Set up multiple currencies
fr: Configurer plusieurs devises

en: Set up now
fr: Configurer maintenant

en: Set your %1$s
fr: Configurer votre %1$s

en: Set your payment risk level
fr: Définir votre niveau de risque de paiement

en: Set your tax details
fr: Configurer vos informations fiscales

en: Settings
fr: Paramètres

en: Settings saved.
fr: Options enregistrées.

[ctx: Settings tab label]
en: Multi-currency
fr: Multi-Currency

en: Settings were not saved.
fr: Les réglages n’ont pas été enregistrés.

en: Setup complete
fr: Configuration terminée

en: Setup complete!
fr: Configuration terminée !

en: Shape our roadmap
fr: Façonner notre feuille de route

en: Share feedback
fr: Partager des commentaires

en: Share your feedback
fr: Donnez votre avis.

en: Share your feedback here…
fr: Donnez votre avis ici…

en: Share your feedback in this 2 minute survey about how we can make the process of accepting payments more useful for your store.
fr: Partagez vos commentaires dans ce sondage de 2 minutes sur la manière dont nous pouvons rendre le processus d’acceptation des paiements plus utile pour votre boutique.

en: Sharing your experience strengthens the tools that empower your fellow entrepreneurs.
fr: Partager votre expérience renforce les outils qui donnent les moyens d’agir à vos homologues entrepreneurs.

en: Shipping
fr: Expédition

en: Shipping:
fr: Expédition :

en: Show
fr: Afficher

en: Show tasks
fr: Afficher les tâches

en: Signature not found.
fr: Signature non trouvée.

en: Simplify checkout with fewer steps to pay.
fr: Simplifiez la validation de la commande en réduisant le nombre d’étapes de paiement.

en: Simulate transactions using test card numbers.
fr: Simulez des transactions à l’aide de numéros de carte de test.

en: Singapore
fr: Singapour

en: Site is not connected to WordPress.com
fr: Le site n’est pas connecté à WordPress.com

en: Size
fr: Taille

en: Size of the button displayed for Express Checkouts
fr: Taille du bouton des paiements Express

en: Slovakia
fr: Slovaquie

en: Slovenia
fr: Slovénie

en: Small
fr: Petite

en: Small {{helpText}}(40 px){{/helpText}}
fr: Petit {{helpText}}(40 px){{/helpText}}

en: Social Security number (SSN) or Taxpayer Identification Number
fr: Numéro de sécurité sociale ou numéro d’identification fiscale

en: Some account related notifications require HTTPS and cannot be displayed. View them on our financial partner’s website. {{seeDetailsLink}}See details{{/seeDetailsLink}}
fr: Certaines notifications relatives au compte nécessitent HTTPS et ne peuvent pas être affichées. Consultez-les sur le site Web de notre partenaire financier. {{seeDetailsLink}}Voir les détails{{/seeDetailsLink}}

en: Some appearance settings may be overridden in the express payment section of the Cart & Checkout blocks.
fr: Certains réglages d’apparence peuvent être remplacés dans la section de paiement express des blocs Panier et Validation de la commande.

en: Something went wrong. Please try accepting the Terms of Service again!
fr: Un problème est survenu. Veuillez réessayer d’accepter les conditions d’utilisation !

en: Something went wrong. Please try again!
fr: Un problème est survenu. Veuillez réessayer !

en: Something went wrong. Please try again.
fr: Une erreur s’est produite. Veuillez r&eacute;essayer.

en: Sorry, this product is unavailable. Please choose a different combination.
fr: Désolé, ce produit n&rsquo;est pas disponible. Veuillez choisir une combinaison différente.

en: Sorry, you are not allowed to do that.
fr: Désolé, vous n’avez pas l’autorisation de faire cela.

en: Spain
fr: Espagne

en: Specifies whether the payment method used was a card (Visa, Mastercard, etc.) or an Alternative Payment Method (APM) or Local Payment Method (LPM) (iDEAL, Apple Pay, Google Pay, etc.).
fr: Indique si le moyen de paiement utilisé était une carte bancaire (Visa, Mastercard, etc.), un moyen de paiement alternatif (APM) ou local (LPM) (iDEAL, Apple Pay, Google Pay, etc.).

en: Started
fr: Créé

en: State of the billing address.
fr: État/Région de l’adresse de facturation.

en: Status
fr: Statut

en: Stay in Safe Mode
fr: Rester en mode sans échec

en: Steps you can take
fr: Mesures à prendre

en: Store Details
fr: Détails relatifs à la boutique

en: Store Name:
fr: Nom de la boutique :

en: Store logo to display to WooPay customers.
fr: Logo de la boutique à afficher pour les clients de WooPay.

en: Store refund policy
fr: Politique de remboursement de la boutique

en: Store settings
fr: Réglages de la boutique

en: Store settings allow your customers to choose which currency they would like to use when shopping at your store. <learnMoreLink>Learn more</learnMoreLink>
fr: Les réglages de la boutique permettent aux clients de choisir la devise qu’ils souhaitent utiliser lors de leurs achats dans votre boutique. <learnMoreLink>En savoir plus</learnMoreLink>

en: Store settings saved.
fr: Les réglages de la boutique ont été enregistrés.

en: Street check
fr: Vérification de la rue

en: Stripe Account
fr: Compte Stripe

en: Stripe Billing is not available with <b>manual capture enabled</b>. To use Stripe Billing, disable manual capture in your settings list.
fr: Stripe Billing n’est pas disponible lorsque la <b>capture manuelle est activée</b>. Pour utiliser Stripe Billing, désactivez la capture manuelle dans votre liste de réglages.

en: Stripe Link email
fr: E-mail de lien Stripe

en: Stripe Link email ending in %s
fr: E-mail de lien Stripe se terminant par %s

en: Submit
fr: Envoyer

en: Submit evidence
fr: Soumettre des preuves

en: Submit evidence or issue a refund
fr: Soumettre des preuves ou effectuer un remboursement

en: Subscription
fr: Abonnement

en: Subscription #
fr: Abonnement n°

en: Subscription canceled
fr: Abonnement annulé

en: Subscription number
fr: Numéro d’abonnement

en: Subscription products cannot be added to orders. Please install WooCommerce Subscriptions to manage subscriptions.
fr: Les produits d’abonnement ne peuvent pas être ajoutés aux commandes. Veuillez installer WooCommerce Subscriptions pour gérer vos abonnements.

en: Subscription transaction fee: %1$s%%
fr: Frais de transaction dans le cadre de l’abonnement : %1$s%%

en: Subscription transaction fee: %1$s%% + %2$s
fr: Frais de transaction dans le cadre de l’abonnement : %1$s%% + %2$s

en: Subscription was made when WooPayments was in the live mode and cannot be renewed in the test mode.
fr: L’abonnement a été effectué lorsque WooPayments était en mode en direct et ne peut pas être renouvelé en mode test.

en: Subscription was made when WooPayments was in the test mode and cannot be renewed in the live mode.
fr: L’abonnement a été effectué lorsque WooPayments était en mode test et ne peut pas être renouvelé en mode en direct.

en: Subscriptions
fr: Abonnements

en: Succeeded
fr: Réussi

en: Success! You can start using WooPayments in test mode.
fr: Terminé ! Vous pouvez commencer à utiliser WooPayments en mode de test.

en: Such as billing history, subscription status, or cancellation logs.
fr: Comme l’historique de facturation, l’état de l’abonnement ou les journaux d’annulation.

en: Support email
fr: Adresse e-mail d’assistance

en: Support email cannot be empty once it has been set before, please specify.
fr: Si vous avez déjà fourni un e-mail d’assistance par le passé, vous devez obligatoirement en indiquer un.

en: Support phone number
fr: Numéro de téléphone d’assistance

en: Support phone number cannot be empty once it has been set before, please specify.
fr: Si vous avez déjà fourni un numéro de téléphone d’assistance par le passé, vous devez obligatoirement en indiquer un.

en: Support phone number cannot be empty.
fr: Le numéro de téléphone d’assistance ne peut être vide.

en: Supported
fr: Pris en charge

en: Supporting the WooCommerce community
fr: Soutenir la communauté WooCommerce

en: Suspended WooPayments Subscription because subscription status changed to on-hold.
fr: Abonnement WooPayments suspendu car l’état de l’abonnement est passé à En attente.

en: Suspended WooPayments Subscription in invoice.upcoming webhook handler because subscription next_payment date is 0.
fr: Abonnement WooPayments suspendu dans le gestionnaire de webhook invoice.upcoming car la date d’abonnement next_payment est 0.

en: Sweden
fr: Su&egrave;de

en: Swedish krona
fr: Couronne suédoise

en: Swiss franc
fr: Franc suisse

en: Switzerland
fr: Suisse

en: TRACKING NUMBER
fr: NUMÉRO DE SUIVI

en: Take more control 🎚️
fr: Contrôlez davantage 🎚️

en: Tap to Pay
fr: Appuyer pour payer

en: Tap to Pay on Android
fr: Appuyer pour payer sur Android

en: Tap to Pay on iPhone
fr: Appuyer pour payer sur iPhone

en: Tap to pay transaction fee: %1$s%%
fr: Cliquer pour payer les frais de transaction : %1$s%%

en: Tap to pay transaction fee: %1$s%% + %2$s
fr: Cliquer pour payer les frais de transaction : %1$s%% + %2$s

en: Task deleted
fr: Tâche supprimée

en: Task dismissed
fr: Tâche abandonnée

en: Task postponed until tomorrow
fr: Tâche reportée à demain

en: Tax
fr: TVA

en: Tax Invoice
fr: Facture fiscale

en: Tax details are already submitted.
fr: Les informations fiscales ont déjà été envoyées.

en: Tax details collection is not available for your account.
fr: La collecte des informations fiscales n’est pas disponible pour votre compte.

en: Tax details updated
fr: Informations fiscales mises à jour

en: Tax invoice for %s to %s
fr: Facture fiscale du %s au %s

en: Tax invoice without proper period dates
fr: Facture fiscale aux dates de périodes incorrectes

en: Tax on fee
fr: Taxe sur les frais

en: Tax%1$s%2$s: %3$s
fr: Taxe %1$s%2$s : %3$s

en: Terms and Conditions
fr: Conditions générales

en: Terms of Service
fr: Conditions d’utilisation

en: Terms of service
fr: Conditions d’utilisation

en: Test Mode
fr: Mode de test

en: Test mode
fr: Mode test

en: Test mode is enabled, only test accounts will be created. If you want to process live transactions, please {{learnMoreLink}}disable it{{/learnMoreLink}}.
fr: Si le mode de test est activé, seuls des comptes de test seront créés. Si vous souhaitez traiter des transactions en direct, {{learnMoreLink}}désactivez-le{{/learnMoreLink}}.

en: Test mode lets you try out payments, refunds, disputes and other such processes as you're working on your store without handling live payment information. All incoming orders will be simulated, and test mode will have to be disabled before you can accept real orders.
fr: Le mode test vous permet de tester les paiements, les remboursements, les litiges et d’autres processus de ce type pendant que vous travaillez sur votre boutique, sans traiter les informations de paiement en direct. Toutes les commandes entrantes seront simulées et le mode test devra être désactivé avant que vous puissiez accepter des commandes réelles.

en: Test number copied to your clipboard!
fr: Numéro de test copié dans votre presse-papiers !

en: Text
fr: Texte

en: Thank you for setting up %s! We’ve published your first subscription product.
fr: Merci pour la configuration de %s ! Vous avez publié votre premier produit d’abonnement.

en: Thank you for your feedback!
fr: Merci de votre retour !

en: Thank you,
fr: En vous remerciant,

en: Thanks for sharing your feedback on WooPayments! Would you mind leaving us a 5-star rating and a quick review on WordPress.org?
fr: Merci d’avoir partagé votre avis sur WooPayments ! Pourriez-vous nous laisser 5 étoiles et un bref avis sur WordPress.org ?

en: Thanks for sharing your feedback on WooPayments! Your feedback helps us to continue to improve and deliver the best tools for your business.
fr: Merci d’avoir partagé votre avis sur WooPayments ! Vos commentaires nous aident à nous améliorer constamment et à fournir les meilleurs outils pour votre entreprise.

en: Thanks for sharing your response!
fr: Merci d’avoir partagé votre réponse !

en: Thanks for using {site_url}!
fr: Merci d’utiliser {site_url} !

en: The %1$s fee has been deducted from your account, and the disputed amount has been returned to your customer. <a>Learn more about preventing disputes</a>.
fr: Les frais de %1$s ont été déduits de votre compte, et le montant contesté a été restitué à votre client. <a>En savoir plus sur la prévention des litiges</a>.

en: The %1$s version you have installed is not compatible with %2$s for a Czech Republic business. Please update %1$s to version 7.8 or above (you are using %3$s). You can do that via the <a1>the plugins page.</a1>
fr: La version de %1$s que vous avez installée n’est pas compatible avec %2$s pour les entreprises tchèques. Veuillez mettre à jour %1$s vers la version 7.8 ou une version plus récente (vous utilisez actuellement %3$s). Pour ce faire, vous pouvez consulter la <a1>page des extensions</a1>.

en: The %1$s version you have installed is not compatible with %2$s for a Hungarian business. Please update %1$s to version 7.8 or above (you are using %3$s). You can do that via the <a1>the plugins page.</a1>
fr: La version de %1$s que vous avez installée n’est pas compatible avec %2$s pour les entreprises hongroises. Veuillez mettre à jour %1$s vers la version 7.8 ou une version plus récente (vous utilisez actuellement %3$s). Pour ce faire, vous pouvez consulter la <a1>page des extensions</a1>.

en: The %1$s version you have installed is not compatible with %2$s for a Norwegian business. Please update %1$s to version 7.5 or above. You can do that via the <a1>the plugins page.</a1>
fr: La version de %1$s que vous avez installée n’est pas compatible avec %2$s pour les entreprises norvégiennes. Veuillez mettre à jour %1$s vers la version 7.5 ou plus récente. Pour ce faire, vous pouvez consulter la <a1>page des extensions</a1>.

en: The %1$s version you have installed is not compatible with %2$s for a Swedish business. Please update %1$s to version 7.8 or above (you are using %3$s). You can do that via the <a1>the plugins page.</a1>
fr: La version de %1$s que vous avez installée n’est pas compatible avec %2$s pour les entreprises suédoises. Veuillez mettre à jour %1$s vers la version 7.8 ou une version plus récente (vous utilisez actuellement %3$s). Pour ce faire, vous pouvez consulter la <a1>page des extensions</a1>.

en: The Importer Exporter Code (IEC) number could not be verified. Correct any errors in the company’s IEC number field. (India only)
fr: Le numéro IEC (Importer Exporter Code) n’a pas pu être vérifié. Corrigez les erreurs dans le champ du numéro IEC de l’entreprise. (Inde uniquement)

en: The WooPayments invoice items do not match WC subscription items.
fr: Les éléments de facture WooPayments ne correspondent pas aux articles d’abonnement WC.

en: The address on the account could not be verified. Correct any errors in the address field or upload a document that includes the address.
fr: L’adresse sur le compte n’a pas pu être vérifiée. Corrigez les erreurs dans le champ de l’adresse ou chargez un document contenant l’adresse.

en: The address on the document did not match the address on the account. Upload a document with a matching address or update the address on the account.
fr: L’adresse sur le document ne correspondait pas à l’adresse sur le compte. Chargez un document avec une adresse correspondante ou mettez à jour l’adresse sur le compte.

en: The advanced fraud protection filters currently enabled.
fr: Filtres avancés de protection contre la fraude actuellement activés.

en: The amount of the transaction.
fr: Montant de la transaction.

en: The bank account details on file are probably incorrect. No bank account could be located with those details.
fr: Les coordonnées bancaires enregistrées sont probablement incorrectes. Aucun compte bancaire n’a pu être localisé à l’aide de ces informations.

en: The bank account details on file are probably incorrect. While the routing number appears correct, the account number is invalid.
fr: Les coordonnées bancaires enregistrées sont probablement incorrectes. Bien que le numéro d’acheminement semble correct, le numéro de compte est non valide.

en: The bank account has been closed.
fr: Le compte bancaire a été clos.

en: The bank account has been frozen.
fr: Le compte bancaire a été gelé.

en: The bank account has restrictions on either the type or number of transfers allowed. This normally indicates that the bank account is a savings or other non-checking account.
fr: Le compte bancaire fait l’objet de restrictions sur le type ou le nombre de virements autorisés. Cela indique normalement que le compte bancaire est un compte d’épargne ou un compte autre qu’un compte courant.

en: The bank account holder name on file appears to be incorrect.
fr: Le nom du titulaire du compte bancaire enregistré semble incorrect.

en: The bank account type is incorrect. This value can only be checking or savings in most countries. In Japan, it can only be futsu or toza.
fr: Le type de compte bancaire est incorrect. Cette valeur ne peut être que compte courant ou compte épargne dans la plupart des pays. Au Japon, Futsu ou Toza sont les seules options.

en: The bank could not process this transfer. Please check that the entered bank account details match the corresponding account bank statement exactly.
fr: La banque n’a pas pu traiter ce virement. Veuillez vérifier que les coordonnées bancaires saisies sont parfaitement identiques au relevé bancaire correspondant.

en: The bank has declined this transfer. Please contact the bank for more information.
fr: La banque a refusé ce virement. Contactez la banque pour plus d’informations.

en: The bank no longer supports transfers to this card.
fr: La banque ne prend plus en charge les virements vers cette carte.

en: The bank or the payment processor could not process this transfer.
fr: La banque ou l’outil de traitement des paiements n’a pas pu traiter ce virement.

en: The bank was unable to process this transfer because of its currency. This is probably because the bank account cannot accept payments in that currency.
fr: La banque n’a pas pu traiter ce virement en raison de sa devise. Cela est probablement dû au fait que le compte bancaire ne peut pas accepter de paiements dans cette devise.

en: The billing address does not match what is on file with the card issuer.
fr: L’adresse de facturation ne correspond pas à celle qui figure dans le dossier de l’émetteur de la carte.

en: The business’s publicly available website.
fr: Site Web de l’entreprise accessible au public.

en: The card has expired
fr: La carte a expiré

en: The card has insufficient funds to complete the purchase
fr: Le solde de la carte est insuffisant pour effectuer l’achat

en: The card issuer has declined the transaction as it will exceed the card limit. Please switch to a different card or payment method. Contact the issuing bank for clarification.
fr: L’émetteur de la carte a refusé la transaction car la limite de la carte sera dépassée. Veuillez changer de carte ou de moyen de paiement. Contactez la banque émettrice pour obtenir des éclaircissements.

en: The card number is incorrect
fr: Numéro de carte incorrect

en: The card number is invalid
fr: Numéro de carte non valide

en: The card used for the original payment has been reported lost or stolen.
fr: La carte utilisée pour le paiement initial a été signalée perdue ou volée.

en: The card used for the original payment has expired or been canceled.
fr: La carte utilisée pour le paiement initial a expiré ou a été annulée.

en: The card used has been reported lost or stolen. Please contact the issuing bank for clarification.
fr: La carte utilisée a été signalée perdue ou volée. Veuillez contacter la banque émettrice de la carte pour obtenir des éclaircissements.

en: The card used has expired. Please switch to a different card or payment method. Contact the issuing bank for clarification.
fr: La carte utilisée a expiré. Veuillez changer de carte ou de moyen de paiement. Contactez la banque émettrice pour obtenir des éclaircissements.

en: The card used was invalid. This usually means the card number is invalid or the account has been closed.
fr: La carte utilisée était non valide. Cela signifie généralement que le numéro de carte est non valide ou que le compte a été fermé.

en: The card was declined by the bank
fr: La carte a été refusée par la banque

en: The card's issuing bank cannot verify the CVV.
fr: La banque émettrice de la carte ne peut pas vérifier le code CVV.

en: The cardholder claims a credit was not processed.
fr: Le titulaire de la carte prétend que ce crédit n’a pas été traité.

en: The cardholder claims a subscription was canceled.
fr: Le titulaire de la carte prétend que cet abonnement a été annulé.

en: The cardholder claims the product was unacceptable.
fr: Le titulaire de la carte prétend que ce produit n’était pas acceptable.

en: The cardholder claims they did not receive the product.
fr: Le titulaire de la carte prétend ne pas avoir reçu le produit.

en: The cardholder claims this is a duplicate transaction.
fr: Le titulaire de la carte prétend que cette transaction est un doublon.

en: The cardholder claims this is an unauthorized charge.
fr: Le titulaire de la carte prétend que ces frais ne sont pas autorisés.

en: The cardholder claims this is an unauthorized transaction.
fr: Le titulaire de la carte prétend que cette transaction n’est pas autorisée.

en: The cardholder's bank is requesting more information to decide whether to return these funds to the cardholder.
fr: La banque du titulaire de la carte demande plus d’informations pour décider de la restitution de ces fonds au titulaire de la carte.

en: The cardholder’s bank will review your response. Please be patient — this usually takes a few weeks, but in some cases it can take up to 3 months.
fr: La banque du titulaire de la carte examinera votre réponse. Veuillez patienter, cela prend généralement quelques semaines, mais dans certains cas, cela peut prendre jusqu’à 3 mois.

en: The charge for this refund is being disputed by the customer.
fr: Les frais de ce remboursement sont contestés par le client.

en: The combination of the city, state, and postal code in the provided address could not be validated.
fr: La combinaison de la ville, de l’état et du code postal dans l’adresse fournie n’a pas pu être validée.

en: The company ID number on the account could not be verified. Correct any errors in the ID number field or upload a document that includes the ID number.
fr: Le numéro d’identification de l’entreprise sur le compte n’a pas pu être vérifié. Corrigez les erreurs dans le champ du numéro d’identification ou chargez un document contenant le numéro d’identification.

en: The company ID number was missing on the document. Upload a document that includes the ID number.
fr: Le numéro d’identification de l’entreprise sur le document est manquant. Chargez un document contenant le numéro d’identification.

en: The company address was missing on the document. Upload a document that includes the address.
fr: Il manquait l’adresse de l’entreprise sur le document. Chargez un document contenant l’adresse.

en: The company name on the account could not be verified. Correct any errors in the company name field or upload a document that includes the company name.
fr: Le nom de l’entreprise sur le compte n’a pas pu être vérifié. Corrigez les erreurs dans le champ du nom de l’entreprise ou chargez un document contenant le nom de l’entreprise.

en: The company name was missing on the document. Upload a document that includes the company name.
fr: Le nom de l’entreprise est manquant sur le document. Chargez un document indiquant le nom de l’entreprise

en: The corresponding wordpress.com blog ID for this store.
fr: Identifiant du blog wordpress.com correspondant à cette boutique.

en: The currency of the store.
fr: Devise de la boutique.

en: The currency of the transaction.
fr: Devise de la transaction.

en: The current fraud protection level the payment gateway is using.
fr: Niveau actuel de protection contre la fraude utilisé par la passerelle de paiement.

en: The current version of the %s extension.
fr: Version actuelle de l’extension %s.

en: The customer claims that the purchased product was returned or the transaction was otherwise canceled, but you have not yet provided a refund or credit.
fr: Le client affirme que le produit acheté a été renvoyé ou que la transaction a été annulée, mais vous n’avez pas encore fourni de remboursement ou de crédit.

en: The customer claims that you continued to charge them after a subscription was canceled.
fr: Le client affirme que vous avez continué à le facturer après l’annulation d’un abonnement.

en: The customer claims they did not receive the products or services purchased.
fr: Le client affirme qu’il n’a pas reçu les produits ou les services achetés.

en: The customer claims they were charged multiple times for the same product or service.
fr: Le client affirme avoir été facturé plusieurs fois pour le même produit ou service.

en: The customer doesn’t recognize the payment appearing on their card statement.
fr: Le client ne reconnaît pas le paiement figurant sur son relevé de carte.

en: The customer has notified their bank that this payment was unauthorized.
fr: Le client a indiqué à sa banque que ce paiement n’était pas autorisé.

en: The customer id of the intent
fr: ID client de l’intention

en: The customer must authorize this payment via a notification sent to them by the bank which issued their card. The authorization must be completed before %1$s at %2$s, when the charge will be attempted.
fr: Le client doit autoriser ce paiement via une notification transmise par la banque qui a émis sa carte. L’autorisation doit être remplie avant le %1$s à %2$s, date du prélèvement.

en: The customer requested a refund outside of the eligible window outlined in our refund policy, which was clearly presented on the website and on the order confirmation.
fr: Le client a demandé un remboursement en dehors de la fenêtre éligible décrite dans notre politique de remboursement, qui a été clairement présentée sur le site Web et sur la confirmation de la commande.

en: The customer's account has insufficient funds to cover this payment.
fr: Les fonds du compte du client sont insuffisants pour couvrir ce paiement.

en: The customer's bank account could not be located.
fr: Le compte bancaire du client n’a pas pu être localisé.

en: The customer's bank account has been closed.
fr: Le compte bancaire du client a été fermé.

en: The customer's bank could not send pre-debit notification for the payment.
fr: La banque du client n’a pas pu envoyer de notification de pré-débit pour le paiement.

en: The customer-facing business name.
fr: Nom commercial de l’entreprise.

en: The date and time when the transaction was created.
fr: Date et heure de création de la transaction.

en: The date of birth (DOB) on the document did not match the DOB on the account. Upload a document with a matching DOB or update the DOB on the account.
fr: La date de naissance sur le document ne correspondait pas à la date de naissance sur le compte. Chargez un document avec une date de naissance correspondante ou mettez à jour la date de naissance sur le compte.

en: The date when the payment intent was created.
fr: La date de création de l’intention de paiement.

en: The destination bank account is no longer valid because its branch has changed ownership.
fr: Le compte bancaire de destination n’est plus valide car sa succursale a changé de propriétaire.

en: The disputed charge has been refunded.
fr: Les frais contestés ont été remboursés.

en: The document could not be read. Ensure that the document follows the <a>guidelines for document uploads</a>.
fr: Le document n’a pas pu être lu. Assurez-vous que le document suit les <a>directives pour le chargement de documents</a>.

en: The document could not be used for verification because it has expired. If it’s an identity document, its expiration date must be after the date the document was submitted. If it’s an address document, the issue date must be within the last six months.
fr: Le document n’a pas pu être utilisé pour la vérification car il a expiré. S’il s’agit d’un document d’identité, sa date d’expiration doit être postérieure à la date à laquelle le document a été soumis. S’il s’agit d’un document d’adresse, la date d’émission doit être dans les six derniers mois.

en: The document could not be used for verification because it was in greyscale. Upload a color copy of the document.
fr: Le document n’a pas pu être utilisé pour la vérification car il était en niveaux de gris. Chargez une copie couleur du document.

en: The document could not be verified because it was detected as a copy (e.g., photo or scan). Upload the original document.
fr: Le document n’a pas pu être vérifié car il a été détecté comme étant une copie (par exemple, photo ou scan). Chargez le document d’origine.

en: The document could not be verified for an unknown reason. Ensure that the document follows the <a>guidelines for document uploads</a>
fr: Le document n’a pas pu être vérifié pour une raison inconnue. Assurez-vous que le document suit les <a>directives pour le chargement de documents</a>.

en: The document could not be verified. Upload a document that includes the company name, ID number, and address fields.
fr: Le document n’a pas pu être vérifié. Chargez un document contenant les champs du nom de l’entreprise, du numéro d’identification et de l’adresse.

en: The document was cropped or missing important information. Upload a complete scan of the document.
fr: Le document était rogné ou il lui manquait des informations importantes. Chargez un scan complet du document.

en: The document was identified as altered or falsified.
fr: Le document a été identifié comme altéré ou falsifié.

en: The exchange rate of the transaction.
fr: Taux de change de la transaction.

en: The existing terms of service signature has been invalidated because the account’s tax ID has changed. The account needs to accept the terms of service again. For more information, see <a>this documentation</a>.
fr: La signature sur les conditions d’utilisation a été invalidée car le numéro d’identification fiscale du compte a changé. Le compte doit accepter à nouveau les conditions d’utilisation. Pour plus d’informations, consultez <a>cette documentation</a>.

en: The expiration month is invalid
fr: Mois d’expiration non valide

en: The expiration year is invalid
fr: Année d’expiration non valide

en: The file you have attached is exceeding the maximum limit.
fr: Le fichier joint dépasse la limite maximale.

en: The files you've attached to this dispute as evidence will exceed the limit for a dispute's total size. Try using smaller files as evidence. Hint: if you've attached images, you might want to try providing them in lower resolutions.
fr: Les fichiers que vous avez joints à ce litige en tant que preuves dépassent la limite de la taille totale autorisée pour un litige. Essayez avec d'importer des fichiers plus petits Conseil : si vous avez joint des images, essayez de les importer dans une plus faible résolution.

en: The identifier of the WooCommerce order associated with this transaction.
fr: Identifiant de la commande WooCommerce associée à cette transaction.

en: The information you provide here will be used for all of your account's tax documents.
fr: Les informations que vous fournissez ici seront utilisées pour tous les documents fiscaux de votre compte.

en: The issue or expiry date is missing on the document. Upload a document that includes the issue and expiry dates.
fr: La date d’émission ou d’expiration sur le document est manquante. Chargez un document contenant les dates d’émission et d’expiration.

en: The issuer specified by the card number does not exist. Please verify card details.
fr: L’émetteur spécifié par le numéro de carte n’existe pas. Veuillez vérifier les informations de la carte.

en: The issuing bank is currently unavailable. Our system will automatically try again on your next payout date, or you can switch to a different payout method.
fr: La banque émettrice est actuellement indisponible. Notre système réessaiera automatiquement à la date de votre prochain paiement. Vous pouvez également changer de moyen de paiement.

en: The keyed-in information on the account could not be verified. Correct any errors in the company name, ID number, or address fields. You can also upload a document that includes those fields.
fr: Les informations saisies sur le compte n’ont pas pu être vérifiées. Corrigez les erreurs dans les champs du nom de l’entreprise, du numéro d’identification ou de l’adresse. Vous pouvez également charger un document contenant ces champs.

en: The mandate used for this renewal payment is invalid. You may need to bring the customer back to your store and ask them to resubmit their payment information.
fr: Le mandat utilisé pour le paiement de ce renouvellement n’est pas valide. Il se peut que vous deviez demander à votre client de revenir en boutique et de soumettre à nouveau ses informations de paiement.

en: The merchant account ID you are currently using to process payments with.
fr: Identifiant du compte marchand que vous utilisez actuellement pour traiter les paiements.

en: The minimum amount that can be processed is %1$s %2$s.
fr: Le montant minimum pouvant être traité est de %1$s %2$s.

en: The minimum amount to capture is %s.
fr: Le montant minimum à saisir est de %s.

en: The name on the document did not match the name on the account. Upload a document with a matching name or update the name on the account.
fr: Le nom sur le document ne correspondait pas au nom sur le compte. Chargez un document avec un nom correspondant ou mettez à jour le nom sur le compte.

en: The nationality on the document did not match the person’s stated nationality. Update the person’s stated nationality, or upload a document that matches it.
fr: La nationalité sur le document ne correspondait pas à la nationalité déclarée de la personne. Mettez à jour la nationalité déclarée de la personne ou chargez un document qui lui correspond.

en: The number of subscriptions migrated from Stripe Billing to on-site billing.
fr: Nombre d’abonnements migrés de Stripe Billing vers la facturation sur site.

en: The number of subscriptions using Stripe Billing
fr: Nombre d’abonnements utilisant Stripe Billing

en: The order could not be found.
fr: Commande introuvable.

en: The payment amount is too small to be processed.
fr: Le montant du paiement est trop faible pour être traité.

en: The payment cancellation failed to complete.
fr: L’annulation du paiement a échoué.

en: The payment cannot be canceled
fr: Le paiement ne peut pas être annulé

en: The payment cannot be captured
fr: Impossible de capturer ce paiement

en: The payment cannot be captured for completed or processed orders.
fr: Impossible de saisir le paiement des commandes terminées ou traitées.

en: The payment cannot be processed due to a mismatch with order details.
fr: Le paiement ne peut être traité en raison d’une incompatibilité avec les détails de la commande.

en: The payment capture failed to complete.
fr: La capture du paiement a échoué.

en: The payment for this order has not yet been passed to the fraud and risk filters to determine its outcome status.
fr: Le paiement de cette commande n’a pas encore passé les filtres de fraude et de risque pour déterminer son statut de résultat.

en: The payment for this order passed your risk filtering.
fr: Le paiement de cette commande a passé votre filtrage des risques.

en: The payment for this order was blocked by your risk filtering. There is no pending authorization, and the order can be cancelled to reduce any held stock.
fr: Le paiement de cette commande a été bloqué par votre filtrage des risques. Il n’y a pas d’autorisation en attente et la commande peut être annulée pour réduire le stock détenu.

en: The payment for this order was done in person and has bypassed your risk filtering.
fr: Le paiement de cette commande a été effectué en personne et a contourné votre filtre de risque.

en: The payment for this order was held for review by your risk filtering and manually approved.
fr: Le paiement de cette commande a été conservé pour examen par votre filtrage des risques et approuvé manuellement.

en: The payment for this order was held for review by your risk filtering. The authorization for the charge appears to have expired.
fr: Le paiement de cette commande a été retenu et sera examiné par votre service de filtrage des risques. L’autorisation des frais semble avoir expiré.

en: The payment for this order was held for review by your risk filtering. The authorization for the charge appears to have failed.
fr: Le paiement de cette commande a été retenu et sera examiné par votre service de filtrage des risques. L’autorisation des frais semble avoir échoué.

en: The payment for this order was held for review by your risk filtering. You can review the details and determine whether to approve or block the payment.
fr: Le paiement de cette commande a été conservé pour examen par votre filtrage des risques. Vous pouvez examiner les détails et déterminer s’il faut approuver ou bloquer le paiement.

en: The payment info couldn't be added to the order.
fr: Les informations de paiement n’ont pas pu être ajoutées à la commande.

en: The payment method ID used to create the transaction type.
fr: ID du moyen de paiement utilisé pour créer le type de transaction.

en: The payment requires authentication
fr: Le paiement nécessite une authentification

en: The payment was declined
fr: Le paiement a été refusé

en: The person’s keyed-in identity information could not be verified. Correct any errors or upload a document that matches the identity fields (e.g., name and date of birth) entered.
fr: Les informations d’identité saisies par la personne n’ont pas pu être vérifiées. Corrigez les erreurs ou chargez un document qui correspond aux champs d’identité (par exemple, nom et date de naissance) saisis.

en: The postal code is incorrect
fr: Code postal incorrect

en: The product or service was received but was defective, damaged, or not as described.
fr: Le produit ou le service a été reçu mais était défaillant, endommagé ou non conforme à la description.

en: The provided document type was not accepted. Ensure that the document follows the <a>guidelines for document uploads</a>.
fr: Le type de document fourni n’a pas été accepté. Assurez-vous que le document suit les <a>directives pour le chargement de documents</a>.

en: The provided document was from an unsupported country.
fr: Le document fourni provenait d’un pays non pris en charge.

en: The refund amount is not valid for charge ID: %1$s
fr: Le montant du remboursement n’est pas valide pour l’ID de facturation : %1$s

en: The refund amount is not valid.
fr: Le montant de remboursement n’est pas valide.

en: The refund was canceled at your request.
fr: Le remboursement a été annulé à votre demande.

en: The refund was declined by the card issuer.
fr: Le remboursement a été refusé par l’émetteur de la carte.

en: The renewal order is as follows:
fr: La commande de renouvellement est la suivante :

en: The representative must have an address in the same country as the company.
fr: Le représentant doit avoir une adresse dans le même pays que l’entreprise.

en: The requested order (ID %d) was not found.
fr: La commande demandée (ID %d) est introuvable.

en: The requested order was not found.
fr: La commande demandée est introuvable.

en: The same type of document was used twice. Two unique types of documents are required for verification. Upload two different documents.
fr: Le même type de document a été utilisé deux fois. Deux types uniques de documents sont obligatoires pour la vérification. Chargez deux documents différents.

en: The saved payment method selected does not belong to this order's customer.
fr: Le moyen de paiement enregistré sélectionné n’appartient pas au client de cette commande.

en: The saved payment method selected is invalid or does not exist.
fr: Le moyen de paiement enregistré sélectionné n’est pas valide ou n’existe pas.

en: The search parameter must be a string, or an array of strings.
fr: Le paramètre de recherche doit être une chaîne de caractères ou un tableau de chaînes de caractères.

en: The security code is incorrect
fr: Code de sécurité incorrect

en: The security code is invalid
fr: Code de sécurité non valide

en: The selected card has exceeded its card usage frequency limit. Please switch to a different card or payment method. Contact the issuing bank for clarification.
fr: La carte sélectionnée a dépassé sa limite de fréquence d’utilisation. Veuillez changer de carte ou de moyen de paiement. Contactez la banque émettrice pour obtenir des éclaircissements.

en: The selected currency is not available for the country set in your %s account.
fr: La devise sélectionnée n’est pas disponible pour le pays défini dans votre compte %s.

en: The selected payment method requires a total amount of at least %s.
fr: Pour le moyen de paiement sélectionné, le montant minimum total doit s’élever à %s.

en: The status of the deposit
fr: État du dépôt

en: The status of the payment intent.
fr: État de l’intention de paiement.

en: The store currency was recently changed. The following currencies are set to manual rates and may need updates: %s
fr: La devise de la boutique a été modifiée dernièrement. Les taxes des devises suivantes sont configurées manuellement et peuvent être mises à jour : %s

en: The street name and/or number for the provided address could not be validated.
fr: Le nom de la rue et/ou le numéro de l’adresse fournie n’ont pas pu être validés.

en: The subscription couldn't be created because it uses a different currency (%1$s) from your existing subscriptions (%2$s). Please ensure all subscriptions use the same currency.
fr: L’abonnement n’a pas pu être créé car il utilise une devise (%1$s) différente de celle de vos abonnements existants (%2$s). Veuillez vous assurer que tous les abonnements utilisent la même devise.

en: The subscription's next payment date has been updated to match WooPayments server.
fr: La prochaine date de paiement de l’abonnement a été mise à jour pour correspondre aux données du serveur WooPayments.

en: The tax ID on the account cannot be verified by the IRS. Either correct any possible errors in the company name or tax ID, or upload a document that contains those fields.
fr: Le numéro d’identification fiscale sur le compte ne peut pas être vérifié par l’IRS. Corrigez les éventuelles erreurs dans le nom de l’entreprise ou le numéro d’identification fiscale, ou chargez un document contenant ces champs.

en: The tax ID on the account was not recognized by the IRS. Refer to the support article for <a>newly-issued tax ID numbers</a>.
fr: Le numéro d’identification fiscale sur le compte n’a pas été reconnu par l’IRS. Reportez-vous à l’article d’assistance pour voir les <a>nouveaux numéros d’identification fiscale</a>.

en: The timing and amount of your payouts may vary due to several factors. Check out our {{link}}payout schedule guide{{/link}} for details.
fr: Les délais et les montants de vos paiements peuvent varier en fonction de plusieurs facteurs. Consultez notre {{link}}guide Calendrier de paiement{{/link}} pour plus de détails.

en: The transfer was refused by the card issuer. Please contact the issuing bank for clarification.
fr: Le virement a été refusé par l’émetteur de la carte. Veuillez contacter la banque émettrice de la carte pour obtenir des éclaircissements.

en: The transfer was refused by the issuing bank because this type of payment is not permitted for this card. Please contact the issuing bank for clarification.
fr: Le virement a été refusé par la banque émettrice car ce type de paiement n’est pas autorisé avec cette carte. Veuillez contacter la banque émettrice de la carte pour obtenir des éclaircissements.

en: The type of the transaction.
fr: Type de transaction.

en: The ultimate goal of the “Know Your Customer” process is to help your business get up and running with payments as soon as possible while protecting your business and your customers. We follow the same regulations as other financial institutions so that we can ensure we operate in an ethical and trustworthy manner. We want to protect your business and the payments that we manage for you. The “Know Your Customer” process helps us protect you.
fr: Le but ultime du processus de connaissance du client est d’aider votre entreprise à traiter les paiements dès que possible tout en protégeant votre entreprise et vos clients. Nous suivons les mêmes réglementations que les autres institutions financières afin de garantir que nous opérons de manière éthique et digne de confiance. Nous voulons protéger votre entreprise et les paiements que nous gérons pour vous. Le processus de connaissance du client nous aide à vous protéger.

en: The uploaded file exceeded the 10 MB size limit. Resize the document and upload the new file.
fr: Le fichier chargé a dépassé la taille maximale de 10 Mo. Redimensionnez le document et chargez le nouveau fichier.

en: The uploaded file for the document was invalid or corrupt. Upload a new file of the document.
fr: Le fichier chargé pour le document était non valide ou corrompu. Chargez un nouveau un fichier du document.

en: The uploaded file was missing the back of the document. Upload a complete scan of the document.
fr: Le verso du document est manquant dans le fichier chargé. Chargez un scan complet du document.

en: The uploaded file was missing the front of the document. Upload a complete scan of the document.
fr: Le recto du document dans le fichier chargé est manquant. Chargez un scan complet du document.

en: The uploaded file was not one of the valid document types. Ensure that the document follows the <a>guidelines for document uploads</a>.
fr: Le fichier chargé n’était pas l’un des types de document valides. Assurez-vous que le document suit les <a>directives pour le chargement de documents</a>.

en: The version of Jetpack installed is too old to be used with %1$s. %1$s has been disabled. Please deactivate or update Jetpack.
fr: La version de Jetpack installée est trop ancienne pour être utilisée avec %1$s. %1$s a été désactivé. Veuillez désactiver ou mettre à jour Jetpack.

en: Theme
fr: Thème

en: There are legitimate reasons for a billing/shipping mismatch with a customer purchase, but a mismatch could also indicate that someone is using a stolen identity to complete a purchase.
fr: Des raisons légitimes peuvent justifier une incohérence entre la facturation et l’expédition d’un achat effectué par un client, mais une telle incohérence peut également indiquer que quelqu’un se sert d’une usurpation d’identité pour effectuer un achat.

en: There are unsaved changes on this page. Are you sure you want to leave and discard the unsaved changes?
fr: Cette page contient des modifications non enregistrées. Voulez-vous vraiment quitter et ignorer les modifications non enregistrées ?

en: There has been an error accepting the dispute. Please try again later.
fr: Une erreur est survenue lors de l’acceptation du litige. Veuillez réessayer plus tard.

en: There has been an error canceling the payment for order #%s.
fr: Une erreur s’est produite lors de l’annulation du paiement de la commande #%s.

en: There has been an error capturing the payment for order #%s.
fr: Une erreur s’est produite lors de la capture du paiement de la commande #%s.

en: There has been an error refunding the payment #%s. Please try again later.
fr: Une erreur est survenue lors du remboursement du paiement #%s. Veuillez réessayer plus tard.

en: There is %d customer subscription using Stripe Billing for subscription renewals. We suggest migrating it to on-site billing powered by the %s plugin. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}} | There are %d customer subscriptions using Stripe Billing for payment processing. We suggest migrating them to on-site billing powered by the %s plugin. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}
fr[0]: %d abonnement client utilise Stripe Billing pour les renouvellements d’abonnement. Nous vous suggérons de le migrer vers la facturation sur site via l’extension %s. {{learnMoreLink}}Lire la suite{{/learnMoreLink}}
fr[1]: %d abonnements clients utilisent Stripe Billing pour le traitement des paiements. Nous vous suggérons de les migrer vers la facturation sur site via l’extension %s. {{learnMoreLink}}Lire la suite{{/learnMoreLink}}

en: There is a newer version of WooCommerce Admin bundled with WooCommerce.
fr: Il existe une version plus récente de WooCommerce Admin groupée avec WooCommerce.

en: There is currently %d customer subscription using Stripe Billing for payment processing. This subscription will be automatically migrated to use the on-site billing engine built into %s once Stripe Billing is disabled. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}} | There are currently %d customer subscriptions using Stripe Billing for payment processing. These subscriptions will be automatically migrated to use the on-site billing engine built into %s once Stripe Billing is disabled. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}
fr[0]: %d abonnement client utilise actuellement Stripe Billing pour le traitement des paiements. La migration de cet abonnement pour utiliser le moteur de facturation sur site intégré à %s sera automatique une fois Stripe Billing désactivé. {{learnMoreLink}}Lire la suite{{/learnMoreLink}}
fr[1]: %d abonnements clients utilisent actuellement Stripe Billing pour le traitement des paiements. La migration de ces abonnements pour utiliser le moteur de facturation sur site intégré à %s sera automatique une fois Stripe Billing désactivé. {{learnMoreLink}}Lire la suite{{/learnMoreLink}}

en: There was a duplicate attempt to initiate account setup. Please wait a few seconds and try again.
fr: Une double tentative d’initiation de la configuration du compte est survenue. Veuillez patienter quelques secondes et réessayer.

en: There was a problem connecting your store to WordPress.com: "%s"
fr: Un problème est survenu lors de la connexion de votre boutique à WordPress.com : « %s »

en: There was a problem creating your subscription. %1$s doesn't meet the %2$sminimum recurring amount%3$s this payment method can process.
fr: Une erreur s’est produite lors de la création de votre abonnement. %1$s ne correspond pas au %2$smontant minimum récurrent%3$s que ce mode de paiement peut traiter.

en: There was a problem creating your subscription. Please try again or contact us for assistance.
fr: Nous avons rencontré un problème lors de la création de votre abonnement. Réessayez ou contactez-nous pour obtenir de l’aide.

en: There was a problem generating your export.
fr: Un problème est survenu lors de la génération de votre rapport.

en: There was a problem processing the order.
fr: Un problème est survenu lors du traitement de la commande.

en: There was a problem processing the payment. Please check your email inbox and refresh the page to try again.
fr: Un problème est survenu lors du traitement du paiement. Veuillez consulter votre boîte de réception et rafraîchir la page pour réessayer.

en: There was a problem processing your account data. Please try again.
fr: Un problème est survenu lors du traitement des données de votre compte. Veuillez réessayer.

en: There was a problem redirecting you to the account dashboard. Please try again.
fr: Un problème est survenu lors de votre redirection vers le tableau de bord du compte. Veuillez réessayer.

en: There was a problem redirecting you to the loan offer. Please check that it is not expired and try again.
fr: Un problème est survenu lors de votre redirection vers l’offre de prêt. Vérifiez qu’elle n’a pas expiré et réessayez.

en: There was a problem redirecting you to the requested link. Please check that it is valid and try again.
fr: Un problème est survenu lors de la redirection vers le lien de connexion demandé. Veuillez vérifier qu’il est valide, puis réessayez.

en: There was a problem resetting your account. Please wait a few seconds and try again.
fr: Un problème est survenu lors de la réinitialisation de votre compte. Veuillez patienter quelques secondes et réessayer.

en: There was a problem setting up your %s account. Please try again.
fr: Un problème est survenu lors de la configuration de votre compte %s. Veuillez réessayer.

en: There was an error accessing document %1$s. %2$s
fr: Une erreur s'est produite lors de l'accès au document %1$s. %2$s

en: There was an error applying the promotion. Please contact support for assistance if the problem persists
fr: Une erreur s’est produite lors de l’application de la promotion. Veuillez contacter l’assistance si le problème persiste

en: There was an error getting your inbox. Please try again.
fr: Une erreur est survenue lors de l’obtention de votre boîte de réception. Veuillez réessayer.

en: There was an error processing the product with this payment method. Please add the product to the cart, instead.
fr: Une erreur est survenue lors du traitement du produit avec ce moyen de paiement. Veuillez plutôt ajouter ce produit au panier.

en: There was an error rendering this view. Please contact support for assistance if the problem persists.
fr: Une erreur s’est produite lors du rendu de cet affichage. Veuillez contacter l’assistance si le problème persiste.

en: There was an error retrieving your fraud protection settings. Please refresh the page to try again.
fr: Une erreur s’est produite lors de la récupération de vos réglages de protection contre la fraude. Veuillez actualiser la page pour réessayer.

en: There was an error while processing this request. If you continue to see this notice, please contact the admin.
fr: Une erreur est survenue lors du traitement de cette demande. Si vous continuez à voir cet avertissement, veuillez contacter l’administrateur.

en: These settings can be changed any time by visiting the Multi-Currency settings
fr: Ces réglages peuvent être modifiés à tout moment dans les réglages Multi-Currency.

en: These settings will also apply to the %s on your store.
fr: Ces réglages s’appliqueront également au %s de votre boutique.

en: This action is final and cannot be undone.
fr: Cette action est définitive et irréversible.

en: This dispute was lost on %1$s due to non-response.
fr: Ce litige a été perdu le %1$s en l’absence de réponse.

en: This dispute was lost on %1$s.
fr: Ce litige a été perdu le %1$s.

en: This feature is deprecated. Existing subscription renewals will continue to work, but creating or managing subscriptions is no longer available. Install {{learnMoreLink}}WooCommerce Subscriptions{{/learnMoreLink}} to continue managing subscriptions.
fr: Cette fonctionnalité est obsolète. Les renouvellements d’abonnements existants continueront à fonctionner, mais la création ou la gestion d’abonnements n’est plus disponible. Installez {{learnMoreLink}}WooCommerce Subscriptions{{/learnMoreLink}} pour continuer à gérer vos abonnements.

en: This filter compares the amount of items in an order to the minimum and maximum counts that you specify. When enabled the payment will be blocked.
fr: Ce filtre compare le nombre d’articles d’une commande aux nombres d’articles minimal et maximal que vous avez spécifiés. Lorsque cette option est activée, le paiement est bloqué.

en: This filter compares the purchase price of an order to the minimum and maximum purchase amounts that you specify. When enabled the payment will be blocked.
fr: Ce filtre compare le prix d’achat d’une commande aux montants d’achat minimal et maximal que vous avez spécifiés. Lorsque cette option est activée, le paiement est bloqué.

en: This filter compares the street number and the post code submitted by the customer against the data on file with the card issuer. When enabled the payment will be blocked.
fr: Ce filtre compare l’adresse et le code postal transmis par le client aux données enregistrées par l’émetteur de la carte. Lorsque cette option est activée, le paiement est bloqué.

en: This filter is disabled because you're currently selling to all countries.
fr: Ce filtre est désactivé car vous vendez actuellement dans tous les pays.

en: This filter is disabled, and cannot be modified.
fr: Ce filtre est désactivé et ne peut pas être modifié.

en: This filter screens for customer's {{ipAddressLink}}IP address{{/ipAddressLink}} to see if it is in a different country than indicated in their billing address. When enabled the payment will be blocked.
fr: Ce filtre vérifie l’{{ipAddressLink}}adresse IP{{/ipAddressLink}} du client pour voir si elle est dans un pays différent de celui indiqué dans l’adresse de facturation. Lorsque cette option est activée, le paiement est bloqué.

en: This filter screens for differences between the shipping information and the billing information (country). When enabled the payment will be blocked.
fr: Ce filtre permet de détecter les différences entre les informations d’expédition et les informations de facturation (pays). Lorsque cette option est activée, le paiement est bloqué.

en: This filter screens for {{ipAddressLink}}IP addresses{{/ipAddressLink}} outside of your {{supportedCountriesLink}}supported countries{{/supportedCountriesLink}}. When enabled the payment will be blocked.
fr: Ce filtre détecte les {{ipAddressLink}}adresses IP{{/ipAddressLink}} en dehors des {{supportedCountriesLink}}pays pris en charge{{/supportedCountriesLink}}. Lorsque cette option est activée, le paiement est bloqué.

en: This info will help us speed up the set up process.
fr: Ces informations nous aideront à accélérer le processus d’installation.

en: This info will verify your account
fr: Ces informations permettront de vérifier votre compte

en: This inquiry was closed on %s. <a>Learn more about preventing disputes</a>.
fr: Cette demande a été clôturée le %s. <a>En savoir plus sur la prévention des litiges</a>.

en: This is an uncategorized dispute, so you should contact the customer for additional details to find out why the payment was disputed.
fr: Il s’agit d’un litige non catégorisé, vous devez donc contacter le client pour obtenir des détails supplémentaires afin de savoir pourquoi le paiement a été contesté.

en: This is the most common reason for a dispute, and happens when a cardholder claims that they didn’t authorize the payment. This can happen if the card was lost or stolen and used to make an unauthorized transaction. It can also happen if the cardholder doesn’t recognize the payment as it appears on the billing statement from their card issuer.
fr: Il s’agit de la raison la plus courante d’un litige, et se produit lorsqu’un titulaire de carte affirme qu’il n’a pas autorisé le paiement. Cela peut se produire si la carte a été perdue ou volée et utilisée pour effectuer une transaction non autorisée. Cela peut également se produire si le titulaire de la carte ne reconnaît pas le paiement tel qu’il apparaît sur le relevé de facturation de l’émetteur de sa carte.

en: This is the receipt for your order #%s:
fr: Ceci est le reçu de votre commande numéro%s :

en: This may be visible on receipts, invoices, and automated emails from your store.
fr: Celui-ci peut figurer sur les reçus, les factures et les e-mails automatiques de votre boutique.

en: This option will set up a %s test account using test data. When you’re ready to launch your store, switching to live payments is easy.
fr: Cette option créera un compte de test %s à l’aide des données de test. Une fois votre boutique prête à être lancée, passer aux paiements en direct est un jeu d’enfant.

en: This order has a high risk of being fraudulent. We suggest contacting the customer to confirm their details before fulfilling it.
fr: Le risque de fraude sur cette commande est très élevé. Nous vous suggérons de contacter le client afin qu’il vérifie ses informations avant de l’honorer.

en: This order has a moderate risk of being fraudulent. We suggest contacting the customer to confirm their details before fulfilling it.
fr: Le risque de fraude sur cette commande est modéré. Nous vous suggérons de contacter le client afin qu’il vérifie ses informations avant de l’honorer.

en: This order has a payment dispute for %1$s for the reason '%2$s'.
fr: Cette commande s'accompagne d'un litige de paiement de %1$s au motif suivant : « %2$s ».

en: This order has an active payment dispute. Refunds and order editing are disabled.
fr: Cette commande fait l’objet d’un litige de paiement actif. Les remboursements et la modification des commandes sont désactivés.

en: This order has been {{authorizedNotCaptured/}} yet. Changing the status to {{newOrderStatus/}} will also {{cancelAuthorization/}}. Do you want to continue?
fr: Cette commande a été {{authorizedNotCaptured/}} à l’heure actuelle. La modification de l’état en {{newOrderStatus/}} aura également pour effet de {{cancelAuthorization/}}. Voulez-vous continuer ?

en: This order has been {{authorizedNotCaptured/}} yet. Changing the status to {{newOrderStatus/}} will also {{captureAuthorization/}}. Do you want to continue?
fr: Cette commande a été {{authorizedNotCaptured/}} à l’heure actuelle. La modification de l’état en {{newOrderStatus/}} aura également pour effet de {{captureAuthorization/}}. Voulez-vous continuer ?

en: This payment cannot be processed in its current state.
fr: Ce paiement ne peut pas être traité en l’état.

en: This payment is not captured yet. To cancel this order, please go to 'Order Actions' > 'Cancel authorization'. To proceed with a refund, please go to 'Order Actions' > 'Capture charge' to charge the payment card, and then trigger a refund via the 'Refund' button.
fr: Ce paiement n’est pas encore capturé. Pour annuler cette commande, accédez à Actions de commande > Annuler l’autorisation. Pour procéder à un remboursement, accédez à Actions de commande > Capturer les frais pour facturer la carte de paiement, puis déclenchez un remboursement avec le bouton Rembourser.

en: This payment method cannot be saved for future use.
fr: Ce moyen de paiement ne peut pas être enregistré en vue d’une utilisation ultérieure.

en: This payment method is enabled by other extensions. {{reviewExtensions}}Review extensions{{/reviewExtensions}} to improve the shopper experience.
fr: Ce moyen de paiement est activé par d’autres extensions. {{reviewExtensions}}Passez en revue les extensions{{/reviewExtensions}} pour améliorer l’expérience client.

en: This payment method is pending approval. Once approved, you will be able to use it.
fr: Ce moyen de paiement est en attente d’approbation. Une fois qu’il sera approuvé, vous pourrez l’utiliser.

en: This payment shows a lower than normal risk of fraudulent activity.
fr: Ce paiement affiche un risque d’activité frauduleuse inférieur à la normale.

en: This represents the fee %s collects for the transaction.
fr: Cela représente les frais que %s perçoit pour la transaction.

en: This subscription has been successfully migrated to a WooPayments tokenized subscription.
fr: Cet abonnement a bien été migré vers un abonnement WooPayments avec jeton.

en: This tool will clear the cached account values used in %s.
fr: Cet outil effacera les valeurs mises en cache du compte utilisées dans %s.

en: This tool will migrate all Stripe Billing subscriptions to tokenized subscriptions with WooPayments.%1$sNumber of Stripe Billing subscriptions found: %2$d
fr: Cet outil va migrer tous les abonnements Stripe Billing vers des abonnements avec jeton avec WooPayments.%1$sNombre d’abonnements Stripe Billing trouvés : %2$d

en: This transaction is not connected to order.
fr: Cette transaction n’est pas liée à la commande.

en: This transaction was held for review by your risk filters, and the charge was manually blocked after review.
fr: Cette transaction a été conservée pour examen par vos filtres de risque. Les frais ont été bloqués manuellement après l’examen.

en: This transaction will be included in an upcoming automated payout. The date of the payout will be displayed here once it is scheduled. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}
fr: Cette transaction sera incluse dans un paiement automatisé à venir. La date du paiement s’affichera ici une fois qu’il sera programmé. {{learnMoreLink}}En savoir plus{{/learnMoreLink}}

en: This will issue a full refund of {{strong}}%s{{/strong}} to the customer.
fr: Cette action déclenchera un remboursement de {{strong}}%s{{/strong}} au profit du client.

en: This will take place in a secure environment through our partner. Once your business details are verified, you’ll be redirected back to your store dashboard.
fr: Cela aura lieu dans un environnement sécurisé via notre partenaire. Lorsque les informations concernant votre entreprise auront été vérifiées, vous serez redirigé(e) vers le tableau de bord de votre boutique.

en: Thursday
fr: jeudi

en: Timeline
fr: Journal

en: Title
fr: Titre :

en: To access your subscriptions data and keep managing recurring payments, please install <a target="_blank" href="%1$s">WooCommerce Subscriptions</a>. Built-in support for subscriptions is no longer available in WooPayments.
fr: Pour accéder aux données de vos abonnements et continuer à gérer les paiements récurrents, veuillez installer <a target="_blank" href="%1$s">WooCommerce Subscriptions</a>. La prise en charge intégrée des abonnements n’est plus disponible dans WooPayments.

en: To add new currencies to your store, please finish setting up %s.
fr: Pour ajouter des devises à votre boutique, terminez la configuration de %s.

en: To begin accepting real payments you will need to first %1$sreset your account%2$s and, then, provide additional details about your business. %3$sLearn more%4$s
fr: Pour commencer à accepter des paiements réels, vous devrez d’abord %1$sréinitialiser votre compte%2$s, puis fournir des détails complémentaires sur votre entreprise. %3$sEn savoir plus%4$s

en: To begin accepting real payments, please go to the live store or change your %1$sWordPress environment%2$s to a production one. %3$sLearn more%4$s
fr: Pour commencer à accepter de vrais paiements, rendez-vous sur la boutique en ligne ou passez de votre %1$senvironnement WordPress%2$s à un environnement de production. %3$sEn savoir plus%4$s

en: To begin accepting real payments, please go to the live store or change your {{wpEnvLink}}WordPress environment{{/wpEnvLink}} to a production one. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}
fr: Pour commencer à accepter de vrais paiements, rendez-vous sur la boutique en ligne ou passez de votre {{wpEnvLink}}environnement WordPress{{/wpEnvLink}} à un environnement de production. {{learnMoreLink}}En savoir plus{{/learnMoreLink}}

en: To complete your transaction with **the selected payment method**, you must log in or create an account with our site.
fr: Pour finaliser votre transaction avec **le moyen de paiement sélectionné**, vous devez vous connecter ou créer un compte sur notre site.

en: To continue offering subscriptions and gain access to your data, please install WooCommerce Subscriptions. WooPayments no longer supports this feature.
fr: Pour continuer à proposer des abonnements et obtenir l’accès à vos données, veuillez installer WooCommerce Subscriptions. WooPayments ne prend plus en charge cette fonctionnalité.

en: To continue using %s, please review and agree to our {{link}}Terms of Service{{/link}}. By clicking “Accept” you agree to the Terms of Service.
fr: Pour continuer à utiliser %s, veuillez consulter et accepter nos {{link}}conditions d’utilisation{{/link}}. En cliquant sur « Accepter », vous acceptez les conditions d’utilisation.

en: To enable Link by Stripe, you must first disable WooPay.
fr: Vous devez désactiver WooPay pour pouvoir activer Link (Stripe).

en: To enable WooPay, you must first disable Link by Stripe.
fr: Vous devez désactiver Link (Stripe) pour pouvoir activer WooPay.

en: To ensure safe and secure transactions, a WordPress.com account is required before you can verify your business details.
fr: Pour garantir des transactions sûres et sécurisées, un compte WordPress.com est requis avant de pouvoir vérifier les informations relatives à votre entreprise.

en: To ensure safe and secure transactions, a WordPress.com account is required.
fr: Pour garantir des transactions sûres et sécurisées, un compte WordPress.com est requis.

en: To enter your own exchange rates or update the formatting rules for each currency, visit the Multi-Currency settings.
fr: Pour entrer vos propres taux de change ou mettre à jour les règles de mise en forme pour chaque devise, accédez aux réglages Multi-Currency.

en: To preview the express checkout buttons, activate at least one express checkout.
fr: Pour prévisualiser les boutons de validation de commande express, activez au moins une validation de commande express.

en: To preview the express checkout buttons, ensure your store uses HTTPS on a publicly available domain, and you're viewing this page in a Safari or Chrome browser. Your device must be configured to use Apple Pay or Google Pay.
fr: Pour prévisualiser les boutons de validation de commande express, assurez-vous que votre boutique utilise le HTTPS sur un domaine disponible au public et que vous affichez cette page dans un navigateur Safari ou Chrome. Votre appareil doit être configuré pour utiliser Apple Pay ou Google Pay.

en: To support our case, we are providing the following documentation:
fr: Pour étayer notre argumentation, nous fournissons les documents suivants :

en: To use %s, you will need to verify your business details.
fr: Pour utiliser %s, vous devrez vérifier vos informations professionnelles.

en: ToS accept parameter is missing
fr: Le paramètre d’acceptation des conditions d’utilisation est manquant

en: Total balance
fr: Solde total

en: Total balance = Available funds + Pending funds
fr: Solde total = fonds disponibles + fonds en attente

en: Total fees
fr: Frais totaux

en: Total per transaction
fr: Total par transaction

en: Total repaid
fr: Total remboursé

en: Total repaid placeholder
fr: texte indicatif Total remboursé

en: Total transaction fee
fr: Frais de transaction totaux

en: Track recurring revenue and manage active subscriptions directly from your store’s dashboard — powered by %s.
fr: Suivez les revenus récurrents et gérez les abonnements actifs directement depuis le tableau de bord de votre boutique, optimisé par %s.

en: Transaction Fee:
fr: Frais de transaction :

en: Transaction ID
fr: ID de transaction

en: Transaction actions
fr: Actions sur la transaction

en: Transaction breakdown
fr: Ventilation de la transaction

en: Transaction fee
fr: Frais de transaction

en: Transaction fees.
fr: Frais de transaction.

en: Transaction preferences
fr: Préférences en matière de transaction

en: Transaction unauthorized
fr: Transaction non autorisée

en: Transactions match <select /> filters
fr: Les transactions correspondent aux filtres {{select /}}

en: Transactions match {{select /}} filters
fr: Les transactions correspondent aux filtres {{select /}}

en: Transfer connection
fr: Transférer la connexion

en: Transfer your %3$s connection from <hostname>%2$s</hostname> to this site <hostname>%1$s</hostname>. <hostname>%2$s</hostname> will be disconnected from %3$s.
fr: Transférez votre connexion %3$s de <hostname>%2$s</hostname> vers ce site <hostname>%1$s</hostname>. <hostname>%2$s</hostname> sera déconnecté de %3$s.

en: Transfer your connection
fr: Transférer votre connexion

en: Try to get in touch with your customer. Sometimes people forget about payments they make or don’t recognize the way they appear on their card statement. If this is the case, ask them to contact their card issuer and let them know they no longer dispute the transaction.
fr: Essayez de contacter votre client. Parfois, les gens oublient les paiements qu’ils réalisent ou ils ne les reconnaissent pas sur leur relevé de carte. Si c’est le cas, demandez-lui de contacter l’émetteur de sa carte et de lui faire savoir qu’il ne conteste plus la transaction.

en: Tuesday
fr: mardi

en: Type of business
fr: Type d’entreprise

en: Type of the payment method.
fr: Type de méthode de paiement.

en: Typography
fr: Typographie

en: UEN or GST Registration Number
fr: Numéro d’enregistrement UEN ou TPS

en: UK VAT
fr: RU TVA

en: UPE payment failed: %s
fr: Échec du paiement UPE : %s

en: Unable to decode response from WooCommerce Payments API
fr: Impossible de décoder la réponse de l’API WooCommerce Payments

en: Unable to encode body for request to WooCommerce Payments API.
fr: Impossible d’encoder le corps de la demande à l’API WooCommerce Payments.

en: Unable to generate renewal order for subscription on the "invoice.paid" event.
fr: Impossible de générer la commande de renouvellement de l’abonnement à l’événement « invoice.paid ».

en: Unable to generate renewal order for subscription to record the incoming "invoice.payment_failed" event.
fr: Impossible de générer la commande de renouvellement de l’abonnement pour enregistrer l’événement « invoice.payment_failed » entrant.

en: Unable to process the payment. Please try again later.
fr: Impossible de traiter le paiement. Veuillez réessayer plus tard.

en: Unable to set subscription item ID meta for WooPayments subscription item %s.
fr: Impossible de définir la méta d’ID de l’article d’abonnement pour l’article d’abonnement à WooPayments %s.

en: Unable to start onboarding. If this problem persists, please contact support.
fr: Impossible de démarrer l’intégration. Si ce problème persiste, contactez l’assistance.

en: Unable to update UPE appearance values at this time.
fr: Impossible de mettre à jour les valeurs d'apparence UPE à l'heure actuelle.

en: Unable to view order. Order not found.
fr: Impossible de voir la commande. Commande introuvable.

en: Unavailable
fr: Indisponible

en: Uncaptured (%1$s)
fr: Non saisi (%1$s)

en: Uncaptured transactions
fr: Transactions non capturées

en: Under Review
fr: En cours d’examen

en: Under review
fr: En cours d’examen

en: Underage. Age must be at least 18.
fr: Mineur. Vous devez avoir au moins 18 ans.

en: Undo
fr: Annuler

en: Unexpected server error
fr: Erreur serveur inattendue

en: Unfortunately, your order has failed. Please <a href="%s">try checking out again</a>.
fr: Malheureusement, votre commande a échoué. Veuillez <a href="%s">réessayer de valider la commande</a>.

en: United Arab Emirates
fr: &Eacute;mirats arabes unis

en: United Kingdom (UK)
fr: Royaume-Uni (UK)

en: United States (US)
fr: Etats-Unis (USA)

en: United States (US) dollar
fr: Dollar américain

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Unknown document type
fr: Type de document inconnu

en: Unknown error
fr: Erreur inconnue

en: Unknown transactions
fr: Transactions inconnues

en: Unrecognized
fr: Non reconnu

en: Unsupported currency:
fr: Devise non prise en charge :

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Update %s business details
fr: Mettre à jour les détails relatifs à %s

en: Update WordPress
fr: Mettre WordPress à jour

en: Update and retry payment
fr: Mettre à jour et réessayer de payer

en: Update business details
fr: Mettre à jour les détails relatifs à l’entreprise

en: Update by %s to avoid a disruption in payouts.
fr: Mettez à jour avant %s pour éviter l’interruption des paiements.

en: Update payment details
fr: Mettre à jour les informations de paiement

en: Update payment method
fr: Mettre à jour la méthode de paiement

en: Update selected
fr: Mise à jour sélectionnée

en: Update your store's configuration to ensure smooth transactions.
fr: Mettez à jour la configuration de votre boutique pour assurer le bon déroulement des transactions.

en: Updates take a moment to appear. Please refresh the page in a minute.
fr: Les mises à jour n’apparaissent pas immédiatement. Veuillez actualiser la page dans un instant.

en: Upload a custom logo. Upload a horizontal image with a white or transparent background for best results. Use a PNG or JPG image format. Recommended width: 512 pixels minimum.
fr: Importez un logo personnalisé. Pour un meilleur résultat, importez une image horizontale avec un fond blanc ou transparent. Utilisez une image au format PNG ou JPG. Largeur recommandée : minimum 512 pixels.

en: Upload custom logo
fr: Mettre en ligne un logo personnalisé

en: Upload file
fr: Charger un fichier

en: Use only kana characters.
fr: Utilisez uniquement les caractères kana.

en: Use only kanji characters.
fr: Utilisez uniquement les caractères kanji.

en: Use only latin characters.
fr: Utilisez uniquement les caractères latins.

en: Use test card <number>%s</number> or refer to our <a>testing guide</a>.
fr: Utilisez une carte de test <number>%s</number> ou consultez notre <a>guide de test</a>.

en: Use the bundled version of WooCommerce Admin
fr: Utiliser la version groupée de WooCommerce Admin

en: Use {{testCardHelpLink}}test card numbers{{/testCardHelpLink}} to simulate various transactions. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}
fr: Utilisez des {{testCardHelpLink}}numéros de carte de test{{/testCardHelpLink}} pour simuler diverses transactions. {{learnMoreLink}}Lire la suite{{/learnMoreLink}}.

en: VAT Number
fr: Numéro de TVA

en: Variable fee: %s
fr: Frais variables : %s

en: Verification failed for an unknown reason. Correct any errors and resubmit the required fields.
fr: La vérification a échoué pour une raison inconnue. Corrigez les erreurs et soumettez à nouveau les champs obligatoires.

en: Verified name
fr: Nom vérifié

en: Verify business details
fr: Vérifier les informations relatives à l’entreprise

en: Verify your business details with %s to accept recurring payments for this subscription product.
fr: Vérifiez les coordonnées de votre entreprise avec %s pour accepter les paiements récurrents pour ce produit d’abonnement.

en: Verifying your information with %s
fr: Vérification de vos informations avec %s

en: View Multi-Currency settings
fr: Voir les réglages Multi-Currency

en: View details
fr: Voir les détails

en: View dispute details
fr: Voir les détails du litige

en: View full payout history
fr: Voir l’intégralité de l’historique des paiements

en: View loan details
fr: Voir les détails du prêt

en: View more details
fr: Voir plus de détails

en: View order to issue refund
fr: Voir la commande pour effectuer un remboursement

en: View our documentation
fr: Voir notre documentation

en: View submitted dispute
fr: Voir le litige soumis

en: View submitted evidence
fr: Afficher les preuves soumises

en: View transactions
fr: Voir les transactions

en: Viewing test %1$s. To view live %1s, disable test mode in {{settingsLink}}%2s settings{{/settingsLink}}.
fr: Aperçu de la simulation %1$s. Pour voir %1s en direct, désactivez le mode de simulation dans les {{settingsLink}}réglages de %2s{{/settingsLink}}.

en: WPCOM Blog ID
fr: ID de blog WPCOM

en: Want to know more about how disputes work? <learnMoreLink>Check out our resources</learnMoreLink>
fr: Vous voulez en savoir plus sur le fonctionnement des litiges ? <learnMoreLink>Consultez ces ressources</learnMoreLink>

en: Was this charge a duplicate?
fr: S’agissait-il d’une double facturation ?

en: We could not verify that the person resides at the provided address. The address must be a valid physical address where the individual resides and cannot be a P.O. Box.
fr: Nous n’avons pas pu vérifier que la personne réside à l’adresse indiquée. L’adresse doit être une adresse physique valide où réside la personne et ne peut pas être une boîte  postale.

en: We couldn’t verify the postal code in the billing address. If the issue persists, suggest the customer to reach out to the card issuing bank.
fr: Nous n’avons pas pu vérifier le code postal de l’adresse de facturation. Si le problème persiste, suggérez au client de contacter la banque qui a émis de la carte.

en: We couldn’t verify the postal code in your billing address. Make sure the information is current with your card issuing bank and try again.
fr: Nous n’avons pas pu vérifier le code postal de votre adresse de facturation. Assurez-vous que les informations sont à jour auprès de la banque émettrice de votre carte, puis réessayez.

en: We detected and prevented an attempt to pay for a duplicate order. If this was a mistake and you wish to try again, please create a new order.
fr: Nous avons détecté et empêché le paiement d’une deuxième commande identique. S’il s’agit d’une erreur et que vous souhaitez réessayer, veuillez créer une nouvelle commande.

en: We have identified executives that haven’t been added on the account. Add any missing executives to the account.
fr: Nous avons identifié des dirigeants qui n’ont pas été ajoutés au compte. Ajoutez les dirigeants manquants au compte.

en: We have identified holding companies with significant percentage ownership. Upload a Memorandum of Association for each of the holding companies.
fr: Nous avons identifié des holdings avec un pourcentage de participation important. Chargez un acte constitutif pour chacune des holdings.

en: We have identified owners that haven’t been added on the account. Add any missing owners to the account.
fr: Nous avons identifié des propriétaires qui n’ont pas été ajoutés au compte. Ajoutez les propriétaires manquants au compte.

en: We need more information from you to enable this method. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}
fr: Il nous faut plus d’informations de votre part pour activer cette méthode. {{learnMoreLink}}En savoir plus.{{/learnMoreLink}}

en: We noticed you're visiting from %1$s. We've updated our prices to %2$s for your shopping convenience. <a href="%4$s">Use %3$s instead.</a>
fr: Nous avons remarqué que vous vous trouvez dans le pays suivant : %1$s. Nous avons mis à jour nos prix à %2$s pour faciliter votre processus d'achat. <a href="%4$s">Utilisez %3$s à la place.</a>

en: We prevented multiple payments for the same order. If this was a mistake and you wish to try again, please create a new order.
fr: Nous avons empêché l’exécution de paiements multiples pour la même commande. S’il s’agit d’une erreur et que vous souhaitez recommencer, veuillez créer une nouvelle commande.

en: We take every step required to safeguard your personal data. %s is built in partnership with Stripe to store your data in a safe and secure manner.
fr: Nous prenons toutes les mesures nécessaires pour protéger vos données personnelles. %s est conçu en partenariat avec Stripe pour stocker vos données de manière sûre et sécurisée.

en: We'll do our best to work with Stripe to confirm your identity as quickly as we can. Typically, we'll confirm your application within a couple of days.
fr: Nous ferons de notre mieux pour travailler avec Stripe afin de confirmer votre identité aussi vite que possible. En général, nous confirmons votre demande dans un délai de quelques jours.

en: We're not able to add this payment method. Please refresh the page and try again.
fr: Nous ne sommes pas en mesure d’ajouter ce moyen de paiement. Veuillez rafraîchir la page et réessayer.

en: We're not able to add this payment method. Please try again later
fr: Nous ne sommes pas en mesure d’ajouter ce moyen de paiement. Veuillez réessayer ultérieurement

en: We're not able to process this payment due to the order ID mismatch. Please try again later.
fr: Nous ne sommes pas en mesure de traiter ce paiement car l’identifiant de la commande ne correspond pas. Veuillez réessayer plus tard.

en: We're not able to process this payment. Please refresh the page and try again.
fr: Nous ne sommes pas en mesure de traiter ce paiement. Veuillez rafraîchir la page et réessayer.

en: We're not able to process this payment. Please try again later.
fr: Nous ne sommes pas en mesure de traiter ce paiement. Veuillez réessayer plus tard.

en: We're not able to process this payment. Please try again later. WooPayMeta: intent_meta_order_id: %1$s, order_id: %2$s
fr: Nous ne sommes pas en mesure de traiter ce paiement. Veuillez réessayer plus tard. WooPayMeta : intent_meta_order_id: %1$s, order_id: %2$s

en: We're not able to process this request. Please refresh the page and try again.
fr: Nous ne sommes pas en mesure de répondre à cette demande. Veuillez rafraîchir la page et réessayer.

en: We've successfully collected payment for your subscription using your new payment method.
fr: Nous avons bien perçu le paiement de votre abonnement à l’aide de votre nouveau moyen de paiement.

en: We've temporarily paused new account creation. We'll notify you when we resume!
fr: Nous avons temporairement suspendu la création de nouveaux comptes. Nous vous informerons lorsque nous reprendrons !

en: WeChat Pay
fr: WeChat Pay

en: Wednesday
fr: mercredi

en: Weekly
fr: Hebdomadaire

en: Weekly anchor for deposit scheduling when interval is set to weekly
fr: Ancrage hebdomadaire pour la planification des dépôts en cas de périodicité hebdomadaire

en: We’ll use these details to enable payments for your store. This information can’t be changed after your account is created.
fr: Nous utiliserons ces informations pour autoriser les paiements sur votre boutique. Ces informations ne pourront plus être modifiées après la création de votre compte.

en: We’re processing your export. 🎉 The file will download automatically and be emailed to %s.
fr: Nous traitons votre exportation. 🎉 Le fichier se téléchargera automatiquement et sera envoyé par e-mail à %s.

en: We’ve detected that you have duplicate sites connected to %s. When Safe Mode is active, payments will not be interrupted. However, some features may not be available until you’ve resolved this issue below. Safe Mode is most frequently activated when you’re transferring your site from one domain to another, or creating a staging site for testing. <safeModeLink>Learn more</safeModeLink>
fr: Nous avons détecté que vous avez des sites en double connectés à %s. Lorsque le mode sans échec est actif, les paiements ne sont pas interrompus. Cependant, certaines fonctionnalités peuvent ne pas être disponibles tant que vous n’aurez pas résolu le problème ci-dessous. Le mode sans échec est le plus souvent activé lorsque vous transférez votre site d’un domaine à un autre ou que vous créez un site de préproduction à des fins de test. <safeModeLink>Lire la suite</safeModeLink>

en: We’ve detected that you have duplicate sites connected to %s. When Safe Mode is active, payments will not be interrupted. However, some features may not be available until you’ve resolved this issue below. Safe Mode is most frequently activated when you’re transferring your site from one domain to another, or creating a staging site for testing. A site administrator can resolve this issue. <safeModeLink>Learn more</safeModeLink>
fr: Nous avons détecté que vous avez des sites en double connectés à %s. Lorsque le mode sans échec est actif, les paiements ne sont pas interrompus. Cependant, certaines fonctionnalités peuvent ne pas être disponibles tant que vous n’aurez pas résolu le problème ci-dessous. Le mode sans échec est le plus souvent activé lorsque vous transférez votre site d’un domaine à un autre ou que vous créez un site de préproduction à des fins de test. Un administrateur de site peut résoudre ce problème. <safeModeLink>En savoir plus</safeModeLink>

en: We’ve saved your product as a draft.
fr: Nous avons enregistré votre produit en brouillon.

en: What category of legal entity identify your business?
fr: Sous quelle catégorie d’entité juridique votre entreprise est-elle identifiée ?

en: What else should I keep in mind while completing this process?
fr: Quels sont les autres points à prendre en compte lors de l’exécution de ce processus ?

en: What information should I have at hand before I start the “Know Your Customer” process?
fr: Quelles informations dois-je avoir à portée de main avant de commencer le processus de connaissance du client ?

en: What is “Know Your Customer”?
fr: Qu’est-ce que le processus de connaissance du client ?

en: What payment methods are enabled for the store.
fr: Quels sont les moyens de paiement activés pour la boutique.

en: What type of goods or services does your business sell?
fr: Quel type de biens ou de services votre entreprise vend-elle ?

en: What type of legal entity is your business?
fr: Quelle est l’entité juridique de votre entreprise ?

en: What’s next?
fr: Que faire ensuite ?

en: When enabled debug notes will be added to the log.
fr: Lorsqu’elles sont activées, les notes de débogage sont ajoutées au journal.

en: When enabled, WooPay checkout will be themed with your store’s brand colors and fonts. {{docs}}Learn more {{/docs}}
fr: Lorsque l’option est activée, la validation de la commande WooPay aura un thème aux couleurs et polices correspondant à l’image de marque de votre boutique. {{docs}}En savoir plus {{/docs}}

en: When enabled, customers will be able to checkout using WooPay.
fr: Lorsqu’il est activé, les clients peuvent valider la commande à l’aide de WooPay.

en: When enabled, customers will be able to checkout using WooPay. In order to use {{wooPayLink}}WooPay{{/wooPayLink}}, you must agree to our {{tosLink}}WooCommerce Terms of Service{{/tosLink}} and {{privacyLink}}Privacy Policy{{/privacyLink}}. {{trackingLink}}Click here{{/trackingLink}} to learn more about the data you will be sharing and opt-out options.
fr: Lorsqu’il est activé, les clients peuvent valider la commande à l’aide de WooPay. Pour utiliser {{wooPayLink}}WooPay{{/wooPayLink}}, vous devez accepter nos {{tosLink}}conditions d’utilisation pour WooCommerce{{/tosLink}} et notre {{privacyLink}}politique de confidentialité{{/privacyLink}}. {{trackingLink}}Cliquez ici{{/trackingLink}} pour en savoir plus sur les données que vous allez partager et sur les options de désabonnement.

en: When enabled, payment error logs will be saved to WooCommerce > Status > Logs.
fr: Lorsqu’ils sont activés, les journaux d’erreurs de paiement sont enregistrés dans WooCommerce > État > Journaux.

en: When enabled, payment methods powered by %s will appear on checkout.
fr: Lorsqu’elles sont activées, les méthodes de paiement optimisées par %s apparaîtront lors du paiement.

en: When enabled, users will be able to pay with a saved card during checkout. Card details are stored in our platform, not on your store.
fr: Quand cette option est activée, les utilisateurs pourront payer avec une carte enregistrée lors de la validation de la commande. Les informations de la carte sont enregistrées sur notre plateforme, pas sur votre boutique.

en: When you reset your account, all payment data — including your %1$s account details, test transactions, and payouts history — will be lost. Your order history will remain. This action cannot be undone, but you can create a new test account at any time.
fr: Si vous réinitialisez votre compte, toutes les données de paiement seront perdues, y compris les détails de votre compte %1$s, les transactions de test et l’historique des paiements. Votre historique de commandes sera conservé. Cette action est irréversible, mais vous pouvez créer un nouveau compte de test à tout moment.

en: When you reset your test account, all payment data — including your %1$s account details, test transactions, and payouts history — will be lost. Your order history will remain. This action cannot be undone, but you can create a new test account at any time.
fr: Si vous réinitialisez votre compte de test, toutes les données de paiement seront perdues, y compris les détails de votre compte %1$s, les transactions de test et l’historique des paiements. Votre historique de commandes sera conservé. Cette action est irréversible, mais vous pouvez créer un nouveau compte de test à tout moment.

en: Where is your business located?
fr: Où se situe votre entreprise ?

en: Whether debug logging is enabled and working or not.
fr: Si la journalisation de débogage est activée et fonctionne ou non.

en: Whether the new WooPay Express Checkout is enabled or not.
fr: Si la nouvelle validation de commande express WooPay est activée ou non.

en: Whether the payment gateway has test payments enabled or not.
fr: Si la passerelle de paiement a activé les paiements de test ou non.

en: Whether the store has Payment Request enabled or not.
fr: Si la demande de paiement est activée ou non pour la boutique.

en: Whether the store has the Auth & Capture feature enabled or not.
fr: Si la fonctionnalité Authentification et capture est activée ou non pour la boutique.

en: Whether the store has the Multi-currency feature enabled or not.
fr: Si la fonctionnalité Multidevises est activée ou non pour la boutique.

en: Whether the tax documents section is enabled or not.
fr: Si la section des documents fiscaux est activée ou non.

en: Whether there are extensions active that are have known incompatibilities with the functioning of the new WooPay Express Checkout.
fr: Si des extensions actives présentent des incompatibilités connues avec le fonctionnement de la nouvelle validation de commande express WooPay.

en: Whether there is a Stripe Billing off-site to on-site billing migration in progress.
fr: Qu’il y ait ou non une migration de la facturation Stripe Billing hors site vers la facturation sur site en cours.

en: While optional, we strongly recommend providing as many of these documents as possible. The following file types are supported: PDF, JPEG, and PNG.
fr: Bien que facultatif, nous vous recommandons vivement de fournir autant de ces documents que possible. Les types de fichiers suivants sont pris en charge : PDF, JPEG et PNG.

en: While the account is under review payouts may remain suspended. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}
fr: Pendant la période d’examen du compte, les paiements peuvent rester suspendus. {{learnMoreLink}}En savoir plus{{/learnMoreLink}}

en: Why do I have to share this information?
fr: Pourquoi dois-je partager ces informations ?

en: Why we ask for personal financial information
fr: Pourquoi nous demandons des informations financières personnelles

en: With the following message: <code>%s</code>
fr: Avec le message suivant : <code>%s</code>

en: With {{strong}}instant payout{{/strong}} you can receive requested funds in your bank account within 30 mins for a %s%% fee. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}
fr: Avec les {{strong}}paiements instantanés{{/strong}}, vous pouvez recevoir les fonds demandés sur votre compte dans les 30 minutes contre %s %% de frais. {{learnMoreLink}}En savoir plus{{/learnMoreLink}}

en: Withdrawal
fr: Retrait

en: Withdrawal amount
fr: Montant du retrait

en: Withdrawal date
fr: Date de retrait

en: Withdrawal details
fr: Détails du retrait

en: Withdrawal overview
fr: Aperçu du retrait

en: Withhold rate
fr: Taux de retenue

en: Within 1 month
fr: D’ici 1 mois

en: Won
fr: Gagné

en: WooCommerce
fr: Woocommerce

en: WooCommerce In-Person Payments
fr: Paiements en personne WooCommerce

en: WooCommerce Payments
fr: Paiements WooCommerce

en: WooCommerce Payments: detected and deleted order ID %d, which has duplicate cart content with this order.
fr: WooCommerce Payments : détection et suppression de la commande %d, qui reprend le contenu de panier de cette commande.

en: WooPay Connect Direct Checkout
fr: Validation directe de la commande connectée WooPay

en: WooPay Disable Feedback
fr: WooPay Désactiver les avis

en: WooPay Express Checkout
fr: Validation de commande express WooPay

en: WooPay Incompatible Extensions
fr: Extensions incompatibles avec WooPay

en: WooPay Logo
fr: Logo WooPay

en: WooPay SMS code verification
fr: Code de vérification WooPay par SMS

en: WooPay blog_token is currently misconfigured.
fr: WooPay blog_token est actuellement mal configuré.

en: WooPay button
fr: bouton WooPay

en: WooPay button locations
fr: Emplacements du bouton WooPay

en: WooPay is not available, as a %s feature, or the store is not yet eligible.
fr: WooPay n’est pas disponible (sous forme de fonctionnalité %s), ou la boutique n’est pas encore éligible.

en: WooPay is unavailable at this time. Please complete your checkout below. Sorry for the inconvenience.
fr: WooPay est indisponible pour le moment. Veuillez valider votre commande ci-dessous. Veuillez nous excuser pour la gêne occasionnée.

en: WooPay is unavailable at this time. Sorry for the inconvenience.
fr: WooPay est indisponible pour le moment.  Nous nous excusons pour la gêne occasionnée.

en: WooPay request is not signed correctly.
fr: La demande WooPay n’est pas signée correctement.

en: WooPayments Disable Survey
fr: Désactiver le sondage WooPayments

en: WooPayments Logo
fr: Logo WooPayments

en: WooPayments no longer allows customers to create new subscriptions. Beginning in version 9.8, billing for existing customer subscriptions will no longer be supported. To ensure there is no interruption of service, please install <a target="_blank" href="%1$s">WooCommerce Subscriptions</a>.
fr: WooPayments ne permet plus aux clients de créer de nouveaux abonnements. À partir de la version 9.8, la facturation des abonnements client existants ne sera plus prise en charge. Pour garantir l’absence d’interruption de service, veuillez installer <a target="_blank" href="%1$s">WooCommerce Subscriptions</a>.

en: WooPayments no longer supports billing for existing customer subscriptions. All subscriptions data is read-only. Please install <a target="_blank" href="%1$s">WooCommerce Subscriptions</a> to continue managing your subscriptions.
fr: WooPayments ne prend plus en charge la facturation des abonnements client existants. Toutes les données d’abonnement sont en lecture seule. Veuillez installer <a target="_blank" href="%1$s">WooCommerce Subscriptions</a> pour continuer à gérer vos abonnements.

en: WooPayments no longer supports subscriptions capabilities and subscriptions data can no longer be accessed. Please install <a target="_blank" href="%1$s">WooCommerce Subscriptions</a> to continue managing your subscriptions.
fr: WooPayments ne prend plus en charge les fonctionnalités d’abonnements et les données d’abonnements ne sont plus accessibles. Veuillez installer <a target="_blank" href="%1$s">WooCommerce Subscriptions</a> pour continuer à gérer vos abonnements.

en: WooPayments subscription renewal attempt %1$d failed with the following message "%2$s" and failure code <code>%3$s</code> | WooPayments subscription renewal attempt %1$d failed with the following message "%2$s" and failure code <code>%3$s</code>
fr[0]: La tentative %1$d de renouvellement d’abonnement WooPayments a échoué avec le message suivant : « %2$s » et le code d’échec <code>%3$s</code>
fr[1]: La tentative %1$d de renouvellement d’abonnement WooPayments a échoué avec le message suivant : « %2$s » et le code d’échec <code>%3$s</code>

en: WooPayments subscription renewal attempt %d failed. | WooPayments subscription renewal attempt %d failed.
fr[0]: Échec de la tentative %d de renouvellement d’abonnement à WooPayments.
fr[1]: Échec de la tentative %d de renouvellement d’abonnement à WooPayments.

en: WooPayments was in test mode when this order was placed. {{learnMoreLink/}}
fr: WooPayments était en mode test lorsque cette commande a été passée. {{learnMoreLink/}}

en: WooPayments woopay order status sync
fr: Synchroniser l’état de la commande woopay WooPayments

en: Would you mind sharing more about why you chose that option?
fr: Pourriez-vous nous expliquer pourquoi vous avez choisi cette option ?

en: Yes
fr: Oui

en: Yes, deactivate %s
fr: Oui, désactiver %s

en: Yes, reset account
fr: Oui, réinitialiser le compte

en: You are about to export %d deposits. If you'd like to reduce the size of your export, you can use one or more filters. Would you like to continue?
fr: Vous êtes sur le point d’exporter %d acomptes. Si vous souhaitez réduire la taille de votre exportation, vous pouvez utiliser un ou plusieurs filtres. Voulez-vous continuer ?

en: You are about to export %d disputes. If you'd like to reduce the size of your export, you can use one or more filters. Would you like to continue?
fr: Vous êtes sur le point d’exporter %d litiges de paiement. Si vous souhaitez réduire la taille de votre exportation, vous pouvez utiliser un ou plusieurs filtres. Voulez-vous continuer ?

en: You are about to export %d transactions. If you'd like to reduce the size of your export, you can use one or more filters. Would you like to continue?
fr: Vous êtes sur le point d’exporter %d transactions. Si vous souhaitez réduire la taille de votre exportation, vous pouvez utiliser un ou plusieurs filtres. Voulez-vous continuer ?

en: You are using a sandbox test account.
fr: Vous utilisez actuellement un compte de test en mode bac à sable.

en: You are using a test account.
fr: Vous utilisez actuellement un compte de test.

en: You are using a test account. If you are experiencing problems completing account setup, or wish to test with a different email/country associated with your account, you can reset your account and start from the beginning.
fr: Vous utilisez actuellement un compte de test. Si vous rencontrez des problèmes lors de la configuration de votre compte ou si vous souhaitez tester une adresse e-mail ou un pays autres que ceux associés à votre compte, vous pouvez réinitialiser votre compte et recommencer depuis le début.

en: You aren’t authorized to do that.
fr: Vous n’êtes pas autorisé à faire cela.

en: You can add %s (%s) again at any time in Multi-Currency settings.
fr: Vous pouvez rajouter %s (%s) à tout moment dans les réglages de la fonctionnalité Multi-Currency.

en: You can add it again at any time in {{wooCommercePaymentsLink /}}.
fr: Vous pouvez le rajouter à tout moment dans {{wooCommercePaymentsLink /}}

en: You can choose a level of protection for screening incoming transactions. Screened transactions will be automatically blocked by your customized fraud filters.
fr: Vous pouvez choisir un niveau de protection pour le filtrage des transactions entrantes. Les transactions filtrées seront automatiquement bloquées par vos filtres anti-fraude personnalisés.

en: You can use %1$stest card numbers%2$s to simulate various types of transactions.
fr: Vous pouvez utiliser des %1$snuméros de carte de test%2$s pour simuler diverses transactions.

en: You cannot add a new payment method so soon after the previous one. Please try again later.
fr: Vous ne pouvez pas ajouter un nouveau moyen de paiement aussi rapidement après le précédent. Veuillez réessayer plus tard.

en: You have accepted the dispute for order #%s.
fr: Vous avez accepté le litige pour la commande n° %s.

en: You have accepted the dispute.
fr: Vous avez accepté le litige.

en: You have exceeded the number of allowed verification attempts.
fr: Vous avez dépassé le nombre de tentatives de vérification autorisé.

en: You have installed a development version of %s which requires files to be built. From the plugin directory, run <code>npm run build:client</code> to build and minify assets. Alternatively, you can download a pre-built version of the plugin from the <a1>WordPress.org repository</a1> or by visiting the <a2>releases page in the GitHub repository</a2>.
fr: Vous avez installé une version en développement de %s qui nécessite la création de fichiers. À partir du répertoire de l’extension, exécutez <code>npm run build:client</code> pour créer et compresser les ressources. Sinon, vous pouvez télécharger une version pré-créée de l’extension à partir du répertoire <a1>WordPress.org</a1> ou de la <a2>page de versions dans le répertoire GitHub</a2>.

en: You have no funds available. {{whyLink}}Why?{{/whyLink}}
fr: Vous n’avez pas de fonds disponibles. {{whyLink}}Pourquoi ?{{/whyLink}}

en: You must <a>capture</a> this charge within the next
fr: Vous devez <a>capturer</a> ces frais dans les

en: You must accept our %1$s and %2$s to continue with your purchase.
fr: Vous devez accepter nos %1$s et notre %2$s pour continuer vos achats.

en: You need to provide more information to enable %s on your checkout.
fr: Vous devez fournir plus d’informations pour activer %s lors de la validation de votre commande.

en: You need to provide more information to enable %s on your checkout:
fr: Vous devez fournir plus d’informations pour activer %s lors de la validation de votre commande :

en: You shall refund this payment in the same application where the payment was made.
fr: Vous devez rembourser ce paiement dans l’application dans laquelle il a été effectué.

en: You should be especially wary when a customer has an international IP address but uses domestic billing and shipping information. Fraudsters often pretend to live in one location, but live and shop from another.
fr: Vous devez particulièrement faire preuve de vigilance lorsqu’un client possède une adresse IP internationale mais utilise des informations de facturation et d’expédition nationales. Les fraudeurs prétendent souvent vivre quelque part, mais ils résident et font leurs achats à partir d`un autre endroit.

en: You should first get in touch with your customer. If you understand what their complaint is, there is a chance for you to explain the misunderstanding or to make it right. If you’re able to resolve the issue with your customer, you can ask that they withdraw the dispute.
fr: Vous devez d’abord contacter votre client. Si vous comprenez sa plainte, vous avez la possibilité d’expliquer le malentendu ou de le corriger. Si vous êtes en mesure de résoudre le problème avec votre client, vous pouvez lui demander de retirer le litige.

en: You submitted evidence for this inquiry on %1$s. <strong>%2$s</strong> is reviewing the case, which can take 120 days or more. You will be alerted when they make their final decision. <a>Learn more</a>.
fr: Vous avez soumis des preuves pour cette enquête le %1$s. <strong>%2$s</strong> examine actuellement le dossier, ce qui peut prendre 120 jours ou plus. Vous serez alerté(e) lorsque la décision finale aura été prise. <a>Lire la suite</a>.

en: You submitted evidence for this inquiry on %s. The <strong>cardholder’s bank</strong> is reviewing the case, which can take 120 days or more. You will be alerted when they make their final decision. <a>Learn more</a>.
fr: Vous avez soumis des preuves pour cette enquête le %s. La <strong>banque du titulaire de la carte</strong> examine le dossier. Cela peut prendre 120 jours ou plus. Vous serez alerté lorsque la décision finale aura été prise. <a>Lire la suite</a>.

en: You will be taken to the order, where you must complete the refund process manually.
fr: Redirection vers la commande, où vous devrez effectuer manuellement le processus de remboursement.

en: You will have to re-confirm your business and banking details.
fr: Vous devrez reconfirmer vos coordonnées professionnelles et bancaires.

en: You'll be informed of any updates via email, or you can check the status of your case at any time in your <disputesPageLink>Disputes area</disputesPageLink>.
fr: Vous serez informé(e) de toutes les mises à jour par e-mail, ou vous pouvez vérifier l’état de votre dossier à tout moment dans votre <disputesPageLink>zone de litiges</disputesPageLink>.

en: You'll need to verify your business and payment details to
fr: Vous devrez vérifier les informations relatives à votre entreprise et au paiement pour

en: You're ready to accept payments!
fr: Vous êtes prêt(e) à accepter des paiements !

en: You're ready to begin accepting payments using foreign currencies!
fr: Vous pouvez à présent commencer à accepter les paiements dans des devises étrangères.

en: You've already added {{enabledCurrenciesText /}} to your store.
fr: Vous avez déjà ajouté {{enabledCurrenciesText /}} à votre boutique.

en: You've made some manual edits to your cover letter. If you update your evidence again, those changes won't be reflected here automatically — but you can always make further edits yourself.
fr: Vous avez apporté des modifications manuelles à votre lettre d’accompagnement. Si vous mettez à jour à nouveau vos preuves, ces modifications ne seront pas reflétées ici automatiquement, mais vous pouvez toujours effectuer d’autres modifications vous-même.

en: Your %s account will be reset, and all data will be lost.
fr: Votre compte %s sera réinitialisé et toutes les données seront perdues.

en: Your account has insufficient funds to cover your negative balance.
fr: Les fonds sur votre compte sont insuffisants pour couvrir votre solde négatif.

en: Your application to use %s has been rejected, please check your email for more information. Need help? {{contactSupportLink}}Contact support{{/contactSupportLink}}
fr: Votre demande d’utilisation de %s a été rejetée, veuillez consulter votre boîte de réception pour en savoir plus. Besoin d’aide ? {{contactSupportLink}}Contacter l’assistance{{/contactSupportLink}}

en: Your bank notified us that the bank account holder address on file is incorrect.
fr: Votre banque nous a indiqué que l’adresse du titulaire du compte bancaire enregistrée est incorrecte.

en: Your bank notified us that the bank account holder tax ID on file is incorrect.
fr: Votre banque nous a indiqué que l’ID fiscal du titulaire du compte bancaire enregistré est incorrect.

en: Your bank notified us that the bank account number is too long.
fr: Votre banque nous a indiqué que le numéro de compte bancaire est trop long.

en: Your capital loan has been approved!
fr: Votre prêt de capital a été approuvé !

en: Your domain has been verified with Apple Pay!
fr: Votre domaine a été vérifié par Apple Pay !

en: Your evidence has been sent to the cardholder's bank for review.
fr: Vos preuves ont été envoyées pour examen à la banque du titulaire de la carte.

en: Your feedback inspires us to create new features and refine existing ones to better serve you.
fr: Vos commentaires nous encouragent à créer de nouvelles fonctionnalités et à peaufiner celles qui existent déjà pour mieux répondre à vos besoins.

en: Your first payout is held for 7-14 days. {{whyLink}}Why?{{/whyLink}}
fr: Votre premier paiement est conservé pendant 7 à 14 jours. {{whyLink}}Pourquoi ?{{/whyLink}}

en: Your first payout will be held for 7-14 days. Payout scheduling will be available after this period. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}
fr: Votre premier paiement sera conservé pendant 7 à 14 jours. La planification des paiements sera disponible après cette période. {{learnMoreLink}}En savoir plus{{/learnMoreLink}}

en: Your insights guide others in choosing the right payment solution.
fr: Vos connaissances guident les autres dans le choix de la bonne solution de paiement.

en: Your order is on hold until payment is received. Please follow the payment instructions by the expiry date.
fr: Votre commande est en attente jusqu’à réception du paiement. Veuillez suivre les instructions de paiement avant la date d’expiration.

en: Your payment was not processed.
fr: Votre paiement n'a pas été traité.

en: Your payouts are {{strong}}temporarily suspended{{/strong}}. {{suspendLink}}Learn more{{/suspendLink}}
fr: Vos paiements sont {{strong}}temporairement suspendus{{/strong}}. {{suspendLink}}En savoir plus{{/suspendLink}}

en: Your product prices are automatically converted from your default currency (%s) based on the currency exchange rate and formatting rules for each currency.
fr: Le prix de vos produits est automatiquement converti à partir de votre devise par défaut (%s), en fonction du taux de change et des règles de mise en forme de chaque devise.

en: Your receipt for order: #{order_number}
fr: Votre reçu pour la commande : numéro{order_number}

en: Your site is currently in Safe Mode.
fr: Votre site est actuellement en mode sans échec.

en: Your store has active subscriptions using the built-in %6$s functionality. Due to the %1$soff-site billing engine%3$s these subscriptions use, %4$sthey will continue to renew even after you deactivate %6$s%5$s. %2$sLearn more%3$s.
fr: Votre boutique a des abonnements actifs utilisant la fonctionnalité %6$s intégrée. En raison du %1$smoteur de facturation hors site%3$s utilisé par ces abonnements, %4$sces derniers continueront à se renouveler même après la désactivation de %6$s%5$s. %2$sLire la suite%3$s.

en: Your store has subscriptions using %5$s Stripe Billing functionality for payment processing. Due to the %1$soff-site billing engine%2$s these subscriptions use,%3$s they will continue to renew even after you deactivate %6$s%4$s.
fr: Votre boutique a des abonnements qui utilisent la fonctionnalité %5$s Stripe Billing pour le traitement des paiements. En raison du %1$smoteur de facturation hors site%2$s utilisé par ces abonnements,%3$s ces derniers continueront à se renouveler même après la désactivation de %6$s%4$s.

en: Your store has subscriptions using %6$s Stripe Billing functionality for payment processing. Due to the %1$soff-site billing engine%3$s these subscriptions use,%4$s they will continue to renew even after you deactivate %6$s%5$s.
fr: Votre boutique a des abonnements qui utilisent la fonctionnalité %6$s Stripe Billing pour le traitement des paiements. En raison du %1$smoteur de facturation hors site%3$s utilisé par ces abonnements,%4$s ces derniers continueront à se renouveler même après la désactivation de %6$s%5$s.

en: Your store is not connected to WordPress.com. Please connect it first.
fr: Votre boutique n’est pas connectée à WordPress.com. Veuillez d’abord la connecter.

en: Your subscription's last renewal failed payment. Please update your payment details so we can reattempt payment.
fr: Le paiement du dernier renouvellement de votre abonnement a échoué. Veuillez mettre à jour vos informations de paiement afin que nous puissions réessayer d’effectuer le paiement.

en: Your test account will be deactivated, but your transactions can be found in your order history.
fr: Votre compte de test sera désactivé, mais vos transactions sont disponibles dans votre historique de commandes.

en: Your {site_title} Receipt
fr: Votre {site_title} reçu

en: You’re now eligible to receive Instant Payouts with %s
fr: Vous pouvez désormais recevoir des paiements instantanés avec %s

en: You’re only steps away from getting paid
fr: Il ne reste que quelques étapes avant que vous puissiez être payé

en: You’re ready to start using the features and benefits of %s.
fr: Vous pouvez désormais profiter des fonctionnalités et des avantages de %s.

en: [Refund Amount]
fr: [Montant du remboursement]

en: [{site_title}] Automatic payment failed for {order_number}. Customer asked to authenticate payment and will be notified again {retry_time}
fr: [{site_title}] Automatic payment failed for {order_number}. Customer asked to authenticate payment and will be notified again {temps_réesayer}

en: a day
fr: un jour

en: a minute
fr: une minute

en: a second
fr: secondes qui suivent

en: address placeholder
fr: texte indicatif de l’adresse

[ctx: an email notification]
en: Enable/disable
fr: Activer/Désactiver

en: an hour
fr: une heure

en: any
fr: toute

en: authorization(s)
fr: autorisation(s)

en: authorized but payment has not been captured
fr: autorisé mais le paiement n’a pas été saisi

en: bank code placeholder
fr: texte indicatif du code banque

en: bank name placeholder
fr: texte indicatif du nom de la banque

en: bic placeholder
fr: texte indicatif du BIC

en: blocked
fr: bloqué

en: cancel the payment
fr: annuler le paiement

en: cancelled
fr: annulé

en: capture the payment
fr: saisir le paiement

en: card type placeholder
fr: texte indicatif du type de carte

en: completed
fr: terminé

en: country placeholder
fr: texte indicatif du pays

en: created
fr: créée

en: credit
fr: crédit

en: customer_name placeholder
fr: texte indicatif customer_name

en: date placeholder
fr: texte indicatif de la date

en: debit
fr: débit

en: dispute | disputes
fr[0]: litige
fr[1]: litiges

en: eight
fr: huit

en: email placeholder
fr: texte indicatif de l’e-mail

en: enable payouts.
fr: activez les paiements.

en: failed
fr: Échec

en: fees
fr: frais

en: fingerprint placeholder
fr: texte indicatif de l’empreinte digitale

en: five
fr: cinq

en: fixed fees
fr: frais fixes

en: four
fr: quatre

en: how to issue refunds
fr: comment effectuer des remboursements

en: id placeholder
fr: texte indicatif de l’ID

en: is pending
fr: est en attente

en: is required to create an WooPay account.
fr: est obligatoire pour créer un compte WooPay.

en: loan
fr: prêt

en: manage
fr: Gérer

en: missing fees
fr: frais manquants

en: name placeholder
fr: texte indicatif du nom

en: nine
fr: neuf

en: on-hold
fr: en attente

en: one
fr: une

en: order
fr: Commande

en: pay_in_installments
fr: paiement_échelonné

en: pay_later
fr: paiement_différé

en: pay_now
fr: paiement_immédiat

en: pay_with_financing
fr: paiement_avec_financement

en: payout | payouts
fr[0]: paiement
fr[1]: paiements

en: pending
fr: En attente

en: placed
fr: placé

en: prepaid
fr: prépayé

en: privacy policy
fr: politique de confidentialité

en: processing
fr: Traitement en cours

en: reference placeholder
fr: texte indicatif de la référence

en: refunded
fr: Remboursé

en: seven
fr: sept

en: the card being expired or canceled.
fr: la carte a expiré ou a été annulée.

en: the card being lost or stolen.
fr: la carte a été perdue ou volée.

en: three
fr: trois

en: total
fr: Total

en: transactions(s)
fr: transaction(s)

en: trash
fr: corbeille

en: two
fr: deux

en: unknown
fr: inconnu

en: unsuccessful
fr: échoué

[ctx: used in admin pointer script params in javascript as type pointer content]
en: %1$sChoose Subscription%2$s%3$s%4$s adds two new subscription product types - %5$sSimple subscription%6$s and %7$sVariable subscription%8$s.%9$s
fr: %1$sChoisir l’abonnement%2$s%3$s%4$s ajoute deux nouveaux types de produit d’abonnement : %5$sAbonnement simple%6$s et %7$sAbonnement variable%8$s.%9$s

en: verified name placeholder
fr: texte indicatif du nom vérifié

en: verified_name placeholder
fr: texte indicatif verified_name

en: was successfully processed
fr: a bien été traité

en: {{bold}}Available funds{{/bold}} have completed processing and are ready to be dispatched to your bank account. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}
fr: Les {{bold}}fonds disponibles{{/bold}} sont les fonds dont le traitement est achevé et qui sont prêts à être envoyés sur votre compte bancaire. {{learnMoreLink}}En savoir plus{{/learnMoreLink}}

en: {{bold}}Total balance{{/bold}} combines both pending funds (transactions under processing) and available funds (ready for payout). {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}
fr: Le {{bold}}solde total{{/bold}} combine les fonds en attente (transactions en cours de traitement) et les fonds disponibles (prêts pour paiement). {{learnMoreLink}}En savoir plus{{/learnMoreLink}}

en: {{div}}{{strong}}You are using a sandbox test account.{{/strong}} ⚠️ Development mode is enabled for the store! There can be no live onboarding process while using development, testing, or staging WordPress environments!{{/div}}{{learnMoreIcon/}}
fr: {{div}}{{strong}}Vous utilisez un compte de test « bac à sable ».{{/strong}} ⚠️ Le mode développement est activé pour la boutique ! Il ne peut y avoir aucun processus d’intégration en direct lors de l’utilisation d’environnements de développement, de test ou de préproduction WordPress !{{/div}}{{learnMoreIcon/}}

en: {{div}}{{strong}}You're using a sandbox test account.{{/strong}} To accept real payments from shoppers, you will need to first {{resetAccountLink}}reset your account{{/resetAccountLink}} and, then, provide additional details about your business.{{/div}}{{learnMoreIcon/}}
fr: {{div}}{{strong}}Vous utilisez actuellement un compte de test « bac à sable ».{{/strong}} Pour accepter des paiements réels d’acheteurs, vous devrez d’abord {{resetAccountLink}}réinitialiser votre compte{{/resetAccountLink}}, puis fournir des détails complémentaires sur votre entreprise.{{/div}}{{learnMoreIcon/}}

en: {{div}}{{strong}}You're using a test account.{{/strong}} To accept payments from shoppers, {{switchToLiveLink}}activate your %1$s account.{{/switchToLiveLink}}{{/div}}{{learnMoreIcon/}}
fr: {{div}}{{strong}}Vous utilisez un compte de test.{{/strong}} Pour accepter les paiements des acheteurs, {{switchToLiveLink}}activez votre compte %1$s.{{/switchToLiveLink}}{{/div}}{{learnMoreIcon/}}

en: {{div}}{{strong}}You're using a test account.{{/strong}} ⚠️ Development mode is enabled for the store! There can be no live onboarding process while using development, testing, or staging WordPress environments!{{/div}}{{learnMoreIcon/}}
fr: {{div}}{{strong}}Vous utilisez un compte de test.{{/strong}} ⚠️ Le mode développement est activé pour la boutique ! Il ne peut y avoir aucun processus d’intégration en direct lors de l’utilisation d’environnements de développement, de test ou de préproduction WordPress !{{/div}}{{learnMoreIcon/}}

en: {{learnMoreLink}}Learn More{{/learnMoreLink}}
fr: {{learnMoreLink}}Lire la suite{{/learnMoreLink}}

en: {{linkToStripePage /}} about %s Fees
fr: {{linkToStripePage /}} sur les frais %s

en: {{linkToStripePage /}} about %s Fees in your country
fr: {{linkToStripePage /}} sur les frais %s dans votre pays

en: {{strong}}%1$s is in sandbox mode.{{/strong}} You need to set up a live %1$s account before you can accept real transactions.
fr: {{strong}}%1$s est en mode bac à sable.{{/strong}} Vous devez configurer un compte %1$s en ligne avant de pouvoir accepter de vraies transactions.

en: {{strong}}%1$s is in test mode.{{/strong}} All transactions will be simulated. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}
fr: {{strong}}%1$s est en mode de simulation.{{/strong}} Toutes les transactions seront simulées. {{learnMoreLink}}Lire la suite{{/learnMoreLink}}

en: {{strong}}Need help?{{/strong}} Learn more about {{wooCommercePaymentsLink}}%s{{/wooCommercePaymentsLink}} or {{contactSupportLink}}contact WooCommerce Support{{/contactSupportLink}}.
fr: {{strong}}Besoin d’aide ?{{/strong}} Découvrez {{wooCommercePaymentsLink}}%s{{/wooCommercePaymentsLink}} ou {{contactSupportLink}}contactez l’assistance WooCommerce{{/contactSupportLink}}.

en: {{title}}Customer Currency{{/title}} {{rule /}} {{filter /}}
fr: {{title}}Devise client{{/title}} {{rule /}} {{filter /}}

en: {{title}}Customer country{{/title}} {{rule /}} {{filter /}}
fr: {{title}}Pays du client{{/title}} {{rule /}} {{filter /}}

en: {{title}}Customer currency{{/title}} {{rule /}} {{filter /}}
fr: {{title}}Devise client{{/title}} {{rule /}} {{filter /}}

en: {{title}}Device type{{/title}} {{rule /}} {{filter /}}
fr: {{title}}Type d’appareil{{/title}} {{rule /}} {{filter /}}

en: {{title}}Loan{{/title}} {{rule /}} {{filter /}}
fr: {{title}}Prêt{{/title}} {{rule /}} {{filter /}}

en: {{title}}Risk Level{{/title}} {{rule /}} {{filter /}}
fr: {{title}}Niveau de risque{{/title}} {{rule /}} {{filter /}}

en: {{title}}Sales channel{{/title}} {{rule /}} {{filter /}}
fr: {{title}}Canal de vente{{/title}} {{rule /}} {{filter /}}

en: {{title}}Status{{/title}} {{rule /}} {{filter /}}
fr: {{title}}État{{/title}} {{rule /}} {{filter /}}

en: {{wrapper}}Review store settings{{/wrapper}}
fr: {{wrapper}}Vérifier les réglages de la boutique{{/wrapper}}

en: “Know Your Customer” standards are used by banks and other financial institutions to confirm that customers are who they say they are. By confirming their customers' identities, banks and financial institutions can help keep transactions safe from fraud and other suspicious activities.
fr: Les normes KYC sont utilisées par les banques et autres institutions financières pour confirmer que les clients sont bien ceux qu’ils prétendent être. En confirmant l’identité de leurs clients, les banques et les institutions financières peuvent protéger les transactions contre les fraudes et autres activités suspectes.

en: ⚠️ Development mode is enabled for the store! There can be no live onboarding process while using development, testing, or staging WordPress environments!
fr: ⚠️ Le mode de développement est activé pour la boutique ! Il ne peut y avoir aucun processus d’intégration en direct lors de l’utilisation d’environnements de développement, de test ou de préproduction WordPress !
